Forum Klimatyzacja
Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza (/showthread.php?tid=9405)



Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - Ssss - 2016-04-26

Witam na forum, to mój pierwszy post, mam nadzieję, że na tym forum znajdę odpowiedzi na dręczące mnie pytania.

Od kilku lat dorabiam montując klimę bo "umiem" i mam jakiś tam sprzęt.
Niestety tak naprawdę z teorii wiem niewiele, większość z praktyki, autoryzację od producentów jakieś tam mam ale to tylko papiery. Myślałem o tym, żeby zająć się klimą z pełną fachowością i stąd mam kilka pytań:

1. Jaki jest potrzebny sprzęt:
- do robienia próby szczelności? (w sumie nigdy nie rubiłem, facet który mnie "uczył" mówił, że najważniejsza jest staranność montażu i wszystko będzie ok. w sumie do tej pory to się sprawdzało, szczelność sprawdzałem tylko na próżni)
- mam wagę, manometry, kielicharki, pompę próżniową, zwykłe narzędzia. Co jeszcze potrzebuję?

2. Wiedza.
-Gdzie można znaleźć jakieś publikacje dotyczące tego tematu?
-Co robić w przypadku awarii sprzętu - jak go diagnozować ? (pierwsze urządzenie zamontowałem ok. 8 lat temu i zdażyło mi się raz wymienić czujnik temperatury w jednostce wewnętrznej nic innego nigdy mi się nie posypało, zamontowałem już przynajmniej z 30 urządzeń)

3. Uprawnienia.
-Czy potrzebuję jakieś specjalne uprawnienia do montażu klimy?
-------------------------------------------------------------------------------------
4. Pytania z bieżącego montażu i w tym momencie najbardziej pilne Smile.
Montowałem urządzenia LG z serii BASIC i jeszcze ich nie uruchamiałem, a takie rzeczy trzeba wpisać do karty gwarancyjnej.
- jakie ciśnienie jest wymagane do próby szczelności?
- jak sprawdzić prawidłowo ciśnienia pracy i jakie one powinny być, podobno przy inverterach nie jest to takie jednoznaczne?
- jakie powinny być temperatury nawiewów?

Wiem, że nie wszyscy chcą się dzielić swoją wiedzą w końcu wielu z tego żyje. Ja tylko chciałbym rocić dobrze to co i tak już robię.


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - awax - 2016-04-26

Mała prowokacja Smile


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - Ssss - 2016-04-26

Prowokacja - dlaczego?


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - aminokwas - 2016-04-26

Część odpowiedzi na twoje pytania jest
TU


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - lodowyMiś - 2016-04-26

Big Grin !!!!d


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - Ssss - 2016-04-27

Ok. Trochę poczytałem, co do certyfikacji to:
1) urządzenie do odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych;
-co polecacie w miarę rozsądnego cenowo?
2) oddzielny pojemnik, oznakowany zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi oznakowania, dla każdego rodzaju
stosowanego przez przedsiębiorcę fluorowanego gazu cieplarnianego;
-chodzi poprostu o pustą butlę, np. jeśli montuję urządzenia na r410 to taką potrzebuję tak?
3) urządzenia do przeprowadzania prób szczelności oraz sprawdzeń pod względem wycieków urządzeń chłodniczych,
-jak wcześniej co rozsądnego cenowo? (czy pompę próżniową można uznać za urządzenie do sprawdzenia szczelności)

Czyli uprawnienia jakie potrzebuję to:
-certyfikat na f-gazy
-oczywiście uprawnienia SEP w zakresie elekryki.
coś jeszcze?


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - DBKlima - 2016-04-29

Ssss napisał(a):Ok. Trochę poczytałem, co do certyfikacji to:
1) urządzenie do odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych;
-co polecacie w miarę rozsądnego cenowo?
2) oddzielny pojemnik, oznakowany zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi oznakowania, dla każdego rodzaju
stosowanego przez przedsiębiorcę fluorowanego gazu cieplarnianego;
-chodzi poprostu o pustą butlę, np. jeśli montuję urządzenia na r410 to taką potrzebuję tak?
1 Prozon wypożyczasz odpłatnie umowa
2 Prozon wypożyczasz odpłatnie umowa
Podpisujesz umowę i możesz w ramach tej umowy za pare setek mieć urządzenia od nich jak sie odkujesz to kupisz sam swoje ale to i tak bez sensu jak masz nowe od Prozonu w ramach umowy


Tam tez zdajesz odzyskany gaz wiec i tak musisz umowe miec lub kupujesz i zdajesz gaz placac troche wiecej .


Ssss napisał(a):3) urządzenia do przeprowadzania prób szczelności oraz sprawdzeń pod względem wycieków urządzeń
Tester gazowy, butle z azotem, reduktory, zegary, węże ... w hurtowni.

Ssss napisał(a):Czyli uprawnienia jakie potrzebuję to:
-certyfikat na f-gazy
-oczywiście uprawnienia SEP w zakresie elekryki.
coś jeszcze?
Certyfikat FGC z UDT jesli własna firma to certyfikat na firmę też UDT
SEP, BHP, badania wysokościowe, dobrze mieć o niekaralności, dobrze mieć dostęp do kancelarii tajnych oraz zawsze aktualny certyfikat od producenta ktorego produkty sprzedajesz .


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - Ssss - 2016-04-29

Nie jest tak źle jak myślałem, co do UDT - jako właściciel firmy wsyatczy, że będę miał "Certyfikaty dla przedsiębiorców" czy coś jeszcze? Jeżeli zatrudnie pracownika to czy on też musi mieć jakieś papiery (poza SEP,BHP, badania wysokościowe). Czy właściciel firmy musi mieć także BHP i badania wysokościowe, czy to tylko dla pracowników?

Zostaje jeszcze kwestia poszerzenia wiedzy...Smile
Do jakich ciśnień robić próbę szczelności na splitach np. DAIKIN, LG, urządzeń konstrukcji MIDEA ?


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - DBKlima - 2016-04-29

Kolego... a jak byś chciał wejść na budowę bez aktualnych badań i uprawnień ?
Kogo to będzie obchodziło że jesteś właścicielem ? Nikogo ! Nasz badania, szkolenia i certyfikaty mieć wszystkie .

Pracownik pomocnik musi mieć podstawowe typu zaświadczenia lekarskie i bhp i siłę połączoną z rozumem by sobie i tobie krzywdy nie zrobił . Ty go nadzorujesz .


Montaż klimatyzacji / sprzęt / wiedza - Ssss - 2016-04-29

Ok. Pytam z ciekawości, bo zostałem poproszony o przesłanie badań wysokościowych i SEP(które mam) przed wejściem na budowę. W tym czasie akurat rozmawiałem z elektrykiem i powiedział mi, że jak on miał taką sytuację to powiedział, że jest właścicielem firmy i nie musi mieć badań. Pewnie mu się tylko "udało", miałem podobną sytuację z policją, chcieli mi zabrać dowód za dziurkę w szybie, powiedziałem stanowczo, że dowód jest mój i nie mogą mi zabrać, no i nie zabrali - to jest siła przekonywania Tongue

Co do tej próby szczelności to jeszcze - jak długo robi się próbę?