Forum Klimatyzacja
Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzator pod pompę powietrze-woda (/showthread.php?tid=9414)



Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - pealoo - 2016-04-04

Witam
Jeśli temat już był wałkowany, to przepraszam ale nie znalazłem.
Mam pompę powietrze-woda 4kW firmy SUNEX / sprężarka Toshiba/gaz R410A. Wpadła mi również w ręce nowa jednostka wewnętrzna Daikin FTKS 35CVMB. Chciałbym założyć na wysokim ciśnieniu zawór trójdrogowy w pompie ciepła i za pomocą siłownika przełączać parownik pompy/parownik Daikin. Czy ktoś z Was coś takiego już robił i może doradzić lub odradzić takie rozwiązanie? Wydaje się z początku karkołomne, ale tak naprawdę sprowadza się tylko do tego zaworu oraz trójnika po stronie niskiego ciśnienia (tu chyba zawór nie ma sensu). Odległość między pompą ciepła a jednostka wewnętrzną około 4-5m.
Zawsze marzył mi się klimatyzator, który nadmiar domowej energii transportuje do ciepłej wody użytkowej.
Poszukuję też seriwsanta z Bydgoszczy i okolic, który lubi wyzwania i jest entuzjastą niestandardowych rozwiązań.
Pozdrawiam
Bartek


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - frost-ch - 2016-04-04

A tak dokładniej to co chcesz osiągnąć , bo jakoś nie rozumiem zawór na wysokim ciśnieniu i parownik przełączać , to ma chłodzić czy grzać?


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - pealoo - 2016-04-04

Chciałbym za skraplaczem wstawić zawór trójdrogowy, który przełącza na żądanie obieg na jednostkę klimatyzatora zamiast wbudowanego w pompę parownika. To wymaga też połączenia przez trójnik przewodów niskiego ciśnienia (wyjście parownika).
Klimatyzator ma chłodzić powietrze w sypialni, jednocześnie grzejąc wodę użytkową.
Bartek


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - awax - 2016-04-04

W sypialni??? o to za mała wydajność Smile


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - frost-ch - 2016-04-04

pealoo napisał(a):Chciałbym za skraplaczem wstawić zawór trójdrogowy, który przełącza na żądanie obieg na jednostkę klimatyzatora zamiast wbudowanego w pompę parownika. To wymaga też połączenia przez trójnik przewodów niskiego ciśnienia (wyjście parownika).
Klimatyzator ma chłodzić powietrze w sypialni, jednocześnie grzejąc wodę użytkową.
Bartek
To raczej pomyśl o układzie równoległym , zawór trój drogowy ni będzie najlepszym rozwiązaniem


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - pealoo - 2016-04-05

Równoległym czyli dodatkowa sprężarka, skraplacz itp? Moim nadrzędnym celem nie jest schłodzenie sypialni tylko zbudowanie układu minimalizującego zużycie energii elektrycznej.
W dwóch oddzielnych układach mam zimną sypialnię i ciepłą wodę zużywająć dziennie 2x5kWh , w układzie wykorzystującym jedną sprężarkę osiągam to samo za pomocą 5kWh.
Jeśli za zaworem trójdrogowym zachowam tą samą objętość dwóch niezależnych układów (rurki + parownik) to chyba nie powinno być problemu? Warunkiem jest tu również przełączanie zaworu w skrajne pozycje, żeby czynnik nie krążył jednocześnie dwiema drogami.
Tak przynajmniej mi się wydaje.
Oczywiście jest jeszcze alternatywa w postaci przekierowania strumienia powietrza które teraz jest wydmuchiwane z pompy. Niestety wymaga to dużego odwiertu w stropie, brak jakiejkolwiek regulacji, duży hałas itp.
Bartek


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - arnold77 - 2016-04-05

Za skraplaczem lepiej zamontować zawory elektromagnetyczne Np. NO i NC może jeszcze zawór zwrotny i jednym sygnałem przyłączać pracę układu. Przy dobrym i prostym sterowaniu powinno pracować, trzeba tylko uważać na ilość czynnika chłodniczego i jego zachowanie w różnych porach roku


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - pealoo - 2016-04-05

Myślałem o elektrozaworach, lecz nie jestem pewien czy takie natychmiastowe przełączenie będzie lepsze od płynnego przejścia pomiędzy układami.
Dodatkowo cewki elektrozaworów trochę się grzeją i zużywają dużo za dużo prądu .
Dlaczego zawór trójdrogowy jest złym rozwiązaniem? Automatykę do tego mam opanowaną. Siłownik też mam porządny.
Bartek


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - arnold77 - 2016-04-06

Zawór trójdrogowy nie jest zły jeżeli masz opanowaną automatykę i sam zawór nadaje się do R410 to ok


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - manitou - 2016-04-06

Czy myślałeś co będzie kiedy będziesz chciał dalej chłodzić sypialnię a zasobnik CWU już osiągnie zadaną temperaturę? Lepszym pomysłem zamiast jedn wew. jest użycie wymiennika freon-woda+drugi zasobnik na wodę lodową i klimakonwektor. Wtedy możesz schłodzić nawet jakieś inne pomieszczenie bo wodę łatwo się prowadzi, Dodatkowo masz bufor "chłodu" i możesz chłodzić sypialnię nawet jak temp. CWU jest osiągnięta.


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - pealoo - 2016-04-06

manitou: Myślałem o tym i pomyślałem że po prostu zobaczę jak to będzie. Jeśli lato będzie bardzo upalne i będę chciał dużo chłodu w sypialni, to sobie puszczę ciepłą wodę na trawnik przez zraszacze. Mam system nawadniania całkowicie sterowany z tej samej automatyki, więc to tylko kwestia dołożenia kolejnego elektrozaworu za 60zł. Oczywiście podlewając trawę ciepłą wodą wracam do bilansu energetycznego takiego jak zwykła klima z wymiennikiem na zewnątrz budynku. Myślę jednak że będzie to sporadyczne działanie, jeśli w ogóle.
Jeśli chodzi o wodę lodową to bardzo fajne rozwiązanie, ale musiałbym zamontować kolejny bufor i przez wężownicę + zawór rozprężny przepuszczać R410A. Nie wiem czy ktoś produkuje takie bufory w normalnej cenie, z miedzią chłodniczą w środku.

arnold77: a który zawór nadaje się lub nie? Czy zawór trójdrogowy 500bar z uszczelnieniem ptfe będzie ok?


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - wallygator - 2016-04-06

manitou ma rację to jest najlepsze rozwiązanie bo możesz sobie zapewnić w miarę stałą temperaturę w sypialni. Natomiast twój pomysł jest ciekawszy, bo fajne i taniej było by to zgrać bezpośrednio na freonie (fajna zabawa). Niestety nie będziesz miał klimy jak zasobnik przestanie odbierać ciepło. Zwłaszcza w nocy jak nikt z ciepłej wody nie korzysta, a wtedy najbardziej by się przydał chłód w sypialni.


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - arnold77 - 2016-04-07

pealoo napisał(a):manitou: Myślałem o tym i pomyślałem że po prostu zobaczę jak to będzie. Jeśli lato będzie bardzo upalne i będę chciał dużo chłodu w sypialni, to sobie puszczę ciepłą wodę na trawnik przez zraszacze. Mam system nawadniania całkowicie sterowany z tej samej automatyki, więc to tylko kwestia dołożenia kolejnego elektrozaworu za 60zł. Oczywiście podlewając trawę ciepłą wodą wracam do bilansu energetycznego takiego jak zwykła klima z wymiennikiem na zewnątrz budynku. Myślę jednak że będzie to sporadyczne działanie, jeśli w ogóle.
Jeśli chodzi o wodę lodową to bardzo fajne rozwiązanie, ale musiałbym zamontować kolejny bufor i przez wężownicę + zawór rozprężny przepuszczać R410A. Nie wiem czy ktoś produkuje takie bufory w normalnej cenie, z miedzią chłodniczą w środku.

arnold77: a który zawór nadaje się lub nie? Czy zawór trójdrogowy 500bar z uszczelnieniem ptfe będzie ok?

Napisz jaki to zawór - wydaje się że będzie dobry, może sma bym zaczął stosować


Klimatyzator pod pompę powietrze-woda - pealoo - 2016-04-07

Myślałem o tym zaworze:
Zawór hydrauliczny trójdroży kulowy wysokociśnieniowy
Ciśnienie maksymalne - 500 bar
Gwinty przyłączeniowe - wewnętrzne 1/4"
Przepływ L
[reklama]