Forum Klimatyzacja
Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc (/showthread.php?tid=9420)



Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - Vathaz - 2016-03-29

Witam wszystkich,


Poszukuję informacji na temat klimatyzacji Suntec TRANSFORM 14000 jest sztuka na popularnym serwisie aukcyjnym za 1149zł powystawowa. Potrzebuję porządnej klimy mam 2 letnią córeczkę która bardzo ciężko zniosła poprzednie lato, mieszkamy na 4 piętrzę z oknami po jednej stronie bloku od... południa oczywiście na 40m2. Temperatura zeszłego lata oscylowała między 30-33 st w mieszkaniu. Dla nas to był koszmar a co dopiero dla dziecka. Wersja split nie wchodzi w grę mieszkanie jest wynajęte po dobrej cenie nie chcemy komuś zakładać sprzętu na stałe ani też ryzykować gdyby to właściciel miał zakładać wiadomo jak to się skończy podwyższenie jakości najmu co za tym idzie wzrost czynszu itd. W grę wchodzi tylko opcja przenośna na własność. Wyżej wymieniona deklaruje moc chłodniczą na poziomie 4kW może dałaby radę schłodzić nasze mieszkanie w gorące dni. Proszę o jakieś opinie, nigdzie w internecie o tym modelu nie mogę znaleźć opinii, produkt jest niemiecki. Może ktoś posiada.

Pozdrawiam


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - naptech - 2016-03-30

Niestety, ale przenośny klimatyzator MOIM ZDANIEM to pomyłka totalna. Nie mówię, że ten - każdy. Musisz przewidzieć, np miejsce na odprowadzenie ciepła - wykonać otwór w ścianie! Dodatkowo musisz pamiętać, że im dłuższy przewód do wyrzutu ciepłego powietrza tym gorzej - będzie dodatkowo emitował ciepło (w znacznym stopniu bo nie posiada żadnej izolacji) przez co mocno spadnie Ci realna moc chłodnicza. W moim odczuciu montaż klimatyzacji typu split, nie oznacza, że zostanie ona na zawsze związana z budynkiem. Poza tym, nie wiem jaki masz układ mieszkania, ale nie zaryzykował bym stwierdzenia że taki klimatyzator schłodzi mieszkanie. Dodatkowo jeśli to ostatnie piętro, jak piszesz od południa to 4kw na 40m2 będzie mało. Ok Tobie może się wydawać że będziesz go przenosił między pomieszczeniami ale pamiętaj, że w każdym z pomieszczeń musisz wybić otwór na odprowadzenie ciepła!

Moim zdaniem cytując klasyka "nie idźcie tą drogą"

Edit
Daj znać z jakiego miasta jesteś, zawsze można znaleźć fachowca z okolicy!


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - ON/OFF - 2016-03-30

Jeśli masz balkon i można postawić tam jednostkę zewnętrzna to pogadaj z właścicielem, może zgodzi się na jeden większy otwór w dolnej części ściany. Instalacje można ułożyć w korytku - ingerencja w ścianę kilka małych otworków. Możesz się dogadać, że przy przeprowadzce wszystko "zalepisz" i odmalujesz.


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - Vathaz - 2016-03-30

Dziękuję za odpowiedzi.

Może najpierw powiem jak ja postrzegam klimę przenośną u mnie. Czytałem dużo o wadach klimatyzatora przenośnego i jak najbardziej wiem, że split jest lepszy, aczkolwiek takie przeciwności jak grzanie rury odprowadzającej ciepło nie są dla mnie żadnym problemem nie widzę powodu dla którego nie mógłbym założyć rury izolowanej zamiast ori plastikowej albo chociażby zgodnie z zasadą "nie dziaduj skręć na druta" owinąć rurę materiałem izolacyjnym chociażby filcem. Dziwie się że to w ogóle dla ludzi jakiś problem stwarza.
Druga sprawa klima miałaby swoje miejsce tuż przy oknie na wysokości parapetu, toteż skróciłbym rurę do maksimum możliwości także nie miałaby czym ogrzewać pomieszczenia. Co do dziury w ścianie przecież są ogólnodostępne uszczelki do otwartego okna "przycinające" szczelnie rurę w oknie (w połączeniu jw. z klimą postawioną niemal na parapecie). Ponadto opisany przeze mnie klimatyzator:

link:

[reklama]

oferuje (przynajmniej według producenta) możliwość postoju poza mieszkaniem np na balkonie i pompowaniem zimnego powietrza do mieszkania, co dla mnie już by było mega wygodne i niwelujące wady standardowego klimatyzatora przenośnego. I ostatnia rzecz którą uważam za zaletę - nie znalazłem do tej pory klimatyzatora 4kW za cenę ~1200zł z możliwością postoju zewnętrznego. Split w tej cenie o tej mocy mija się z cudem a jeśli już jakiś się znajdzie to za minimum 1500zł z 2,5kW który i tak mi nie obskoczy mieszkania. Do tego dochodzi montaż najczęściej w okolicach 700zł razem minimum 2200 zł i co by się z klimą potem nie działo muszę wzywać fachowca do domu = kasa. Do tego przy przeprowadzce demontaż równoznaczny zapewne z rozszczelnieniem i ponownym nabijaniem czynnika. Nie ukrywam że cena też jest dla mnie znacząca, a tak to przenośną montuje w oknie jak standardowe uszczelnienie nie zapewni szczelności uszczelniam po swojemu jak potrzebuje to demontuje sam a jak potrzeba nabić czynnik do zawożę do fachowca i tyle, tak to przynajmniej ja widzę. Zdaje sobie sprawę, że pewnie mi całego mieszkania nie obskoczy ale 4kW z przenośnego i tak będzie lepsze od 2,5 kW splita (tak sądzę może się mylę) który już z założenia z powodu małej mocy nie obskoczy 40m2. Split na 40m2 czyli około 4kW to mega chore pieniądze w porównaniu do tego. Jeszcze jakby to było moje mieszkanie to bym może nie żałował a na dzień dzisiejszy nie wiem ile jeszcze będę w nim mieszkał.

Co do argumentów "za" splitem natomiast znalazłem kilka ofert powiedzmy w kwocie 1500-2000zł około 2,5kW z możliwością samodzielnego montażu przewody po prostu są nabite i łączy się je samodzielnie taką automatyczną złączką, myślałem też nad tym odchodzi mi koszt montażu, sam bym sobie z tym poradził, brak rur odprowadzających, uszczelek na oknie do tego cichszy itd. I fakt kilka nawiertów. Z wad, że jedynie miejsce gdzie mógłbym zamontować jednostkę zewnętrzną samodzielnie to balustrada balkonowa albo postawić ją na balkonie (kobieta mi podziękuje latem za brak możliwości wywieszenia prania). Na ścianie nie mam możliwości montażu bez zwyżki czy dźwigu nie da rady balkon mam ten typowy najmniejszy ~1x1m a jego otoczenie to okna nie mam w pobliżu jego bezpośredniego dostępu do ścian żeby uwiesić jednostkę.

Nurtuje mnie właśnie kilka spraw np już na dzień dobry klima jest droższa i słabsza na mocy. Wiem że taki typ na pewno jest "sprawniejszy" ale czy owe 2,5kW będzie lepsze od 4kW z przenośnego? Kolejna rzecz jak jest przy demontażu takiej klimy? Czy rozpinając owe szybkozłączki przewody na nowo się zamykają blokując czynnik, czy od razu wszystko ucieka w eter?

Przepraszam za gadulstwo chciałbym po prostu rozważyć wszystkie za i przeciw. Smile dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - aminokwas - 2016-03-30

To jeszcze w temacie "za" i "przeciw"
Vathaz napisał(a):Ponadto opisany przeze mnie klimatyzator.....
oferuje (przynajmniej według producenta) możliwość postoju poza mieszkaniem np na balkonie i pompowaniem zimnego powietrza do mieszkania.....
Wytłumacz mi skąd się bierze to zimne powietrze pompowane do mieszkania.
Czy nie jest tak, że zaciąga powietrze z balkonu, schładza je i następnie wdmuchuje do pomieszczenia?
Czyli na balkonie w upalny dzień masz niższą lub co najmniej taką samą temperaturę jak w mieszkaniu?


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - Vathaz - 2016-03-30

aminokwas napisał(a):Wytłumacz mi skąd się bierze to zimne powietrze pompowane do mieszkania.
To nie ja wymyśliłem tylko jakiś "engineer of suntec" wiem że w domu odbiera ciepło z mieszkania i wyrzuca je na zewnątrz rurą i drugim wylotem pompuje zimne do mieszkania. Zauważ model który podałem w linku ma w opisie możliwość stania na zewnątrz budynku. Jest to logiczne że pobiera powietrze z zewnątrz ochładza je po czym puszcza rurą do mieszkania. Tak samo też wypuszcza odebrane gorące powietrze z drugiej strony. Prościej - zasada działania ta sama co stojąc w mieszkaniu tylko kierunek odwrotny żeby można było zimne powietrze pokierować rurą zamiast kratką nawiewową co tu trudnego do zrozumienia? 1 wlot (zaciągane powietrze, 2 wyloty (zimny i gorący) jeden na mieszkanie drugi ponownie na zewnątrz klimatyzatora.

aminokwas napisał(a):Czy nie jest tak, że zaciąga powietrze z balkonu, schładza je i następnie wdmuchuje do pomieszczenia?
Czyli na balkonie w upalny dzień masz niższą lub co najmniej taką samą temperaturę jak w mieszkaniu?

Ni w ząb nie rozumiem twojego toku rozumowania, sugerujesz że jeśli powietrze będzie cieplejsze na wejściu niż w pomieszczeniu ochładzanym to klima nie będzie działać?
Prosty przykład:
W lato jak na zewnątrz mam 35-36 stopni to w domu mam 33 Uważasz że jak wystawię klimę na zewnątrz to przestanie działać jak na wejściu będzie miała 2-3 stopnie więcej? Co za różnica czy klimatyzator pociągnie ciepło stojąc wewnątrz czy na zewnątrz budynku ? Chyba tylko taka że stojąc na zewnątrz wydajność chłodzenia będzie się różniła właśnie o tą różnicę 2-3ch stopni powiedzmy stojąc w domu obniży do 22 stopni a na zewnątrz z racji że cieplej o 2 stopnie niż w domu to "wpompuje 24 stopnie. No i taka różnica że będzie pracował ciągle w otoczeniu gorąca a nie w mieszkaniu gdzie robi cię coraz chłodniej więc efektem co najwyżej będzie fakt że będzie kręcił w kółko i termostat nie wyłączy się gdy temperatura w mieszkaniu osiągnie planowaną temperaturę ot co. Innej zależności nie widzę. Chyba że uważasz że gorące powietrze wyrzucane przez klimatyzator ogrzeje powietrze wokół klimatyzatora stojącego na zewnątrz osłabiając coraz bardziej jego zdolność do chłodzenia :lol:

ELEKTROSERWIS napisał(a):....abyś wybrał okienniaka i zastosowała zestaw do montażu w oknie przy pomocy prostego triku.

Okienne fajne tylko nie wiem jak miałbym zamontować coś takiego w oknie uchylnym a nie przesuwnym jak to zazwyczaj są montowane. O jakim triku mówisz :>?

Btw Aminokwas skoro mowa o klimie okiennej - teraz ty mi wytłumacz zasadę działania klimatyzacji okiennej i dlaczego nie jest tym samym co klimatyzator postawiony właśnie na zewnątrz i pompujący chłód do mieszkania :>


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - aminokwas - 2016-03-31

Już tłumaczę.
Zasada jest właśnie taka, że najpopularniejsze klimatyzatory, zarówno okienny jak ścienny czy kaseta chłodzi powietrze obiegu zamkniętym, czyli zaciąga powietrze z pomieszczenia i wyrzuca je do pomieszczenia.
Wcale nie jest tak, jak zapewne sądzisz, że okienny ciągnie powietrze z zewnątrz.

Natomiast jeśli chcesz ciągnąć do pomieszczenia ciepłe czy nawet gorące powietrze z balkonu, to OK.
Jak uważasz, że wydajność urządzenia wystarczy na schłodzenie nagrzanego powietrza z balkonu i wpompowanie go do pomieszczenia, to stawiaj na balkonie. Moim zdaniem gra nie warta świeczki, ale to ty będziesz kupował urządzenie i później płacił za prąd.
Zauważ też, o czym było na tym forum już pisane, że jeśli klimatyzator przenośny stoi w pomieszczeniu, to wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz. Ale próżni w pokoju ci nie zrobi, więc skądś to powietrze musi zassać. A jest to zapewne ciepłe powietrze z zewnątrz, więc robi się taki oto obieg: doprowadzasz non stop ciepłe powietrze do środka, aby je za chwilę po podgrzaniu wyrzucić na zewnątrz i tak w kółko. W międzyczasie zostanie schłodzone, to fakt, ale na jak długo i czy wystarczy ci tego chłodu?
Nie będę cię zniechęcał do zakupu przenośnego klimatyzatora, bo wiem, że czasem nie ma po prostu innego wyjścia. Chcę tylko uświadomić ci jak to coś działa i pisanie przez producenta, że może stać na zewnątrz to prawda, ale moim zdaniem prawda niepełna.


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - Vathaz - 2016-03-31

Rozumiem, czyli jest praktycznie tak jak pisałem będzie chodził na zewnątrz tylko w kółko będzie musiał pompować z racji przetwarzania ciągle ciepłego powietrza i zapewne efekt będzie znacznie słabszy. A na pewno nie ekonomiczniejszy na rachunkach za prąd. W pomieszczeniu mamy szanse że się wyłączy bo w obiegu zamkniętym jest szansa że dobije chłód i wyłączy go termostat o ile go posiada, wszystko jak najbardziej zrozumiałe Smile nie mam zamiaru nawet używać takiego urządzenia na zewnątrz znam zasady i wiadomo że takie ustrojstwo będzie sprawniejsze wewnątrz mieszkania. Poruszyłem temat tego modelu jako ciekawostkę bo jako jeden z niewielu oferuje taką opcję. Najbardziej jednak zwróciłem uwagę na wydajność 4kW w stosunku do ceny ~1200zł, wiem że przenośny musi skądś czerpać powietrze do obiegu bo próżni nie zrobi split jest pozbawiony tej wady bo ma ściśle wewnętrzny i zewnętrzny obieg. Ale sądzę że przy mocy 4kW mam szanse chociaż jeden pokój 15-20m2 że porządnie wychłodzi jak przyjdzie upał bo będzie miał zapas, do tego bez instalacji i zawijam pod pachę kiedy będzie przeprowadzka a to dla mnie najważniejsze. Z tematu za i przeciw wiem praktycznie wszystko. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam Smile


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - manitou - 2016-03-31

Póki nie jest za późno: Apeluję ! kup klimatyzator przenośny ze skraplaczem na elastycznym przewodzie! Dostajesz w zamian: 90% sprawności splita i 1/2 głośności typowego przenośnego!


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - Panes - 2016-03-31

Polecam kupić uszczelnienie okna do klimatyzatora, koszt około 120 zł.
Dzięki niemu obędzie się bez wiercenia w ścianie, sam mieszkam na 4 piętrze i wiem jak skwar jest w mieszkaniu w lato. U mnie sprawdza się doskonale, jestem bardzo zadowolony.
Dla zainteresowanych przesylam link do strony z ktorej kupiłem:
[reklama]


Suntec Transform 14000 - proszę o pomoc - aminokwas - 2016-03-31

manitou napisał(a):Póki nie jest za późno: Apeluję ! kup klimatyzator przenośny ze skraplaczem na elastycznym przewodzie!...
Takie to i owszem są fajne, ale czy są jeszcze w sprzedaży?
Dawno nie widziałem.