Forum Klimatyzacja
Sterowanie mocą sprężarki - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Sterowanie mocą sprężarki (/showthread.php?tid=9427)



Sterowanie mocą sprężarki - radoslawc - 2016-03-26

Witam, czy istnieje jakiś sposób na sterowanie mocą sprężarki? Chodzi o to, że muszę ograniczyć moc do wartości jaką mogę pobrać z instalacji solarnej PV.

Czy jednostka wewnętrzna komunikuje się jakoś z zewnętrzną - czy ma grzać czy chłodzić, z jaką mocą ma pracować...

Posiadam klimatyzację midea. Zastanawiam się jakie sygnały pojawiają się na kablach łączących jednostki i czy można jakoś w nie ingerować.

W mojej jednostce złączą są opisane:

W 1(L) 2(N) S L N

Do czego są pierwsze cztery??


Sterowanie mocą sprężarki - mg - 2016-03-26

Kim jesteś? serwisantem?


Sterowanie mocą sprężarki - polipropylen - 2016-03-26

Witam serdecznie,
kolego podaj jakieś konkrety jaka "Midea"?
Jaka instalacja.
Co chcesz osiągnąć.


Sterowanie mocą sprężarki - radoslawc - 2016-03-26

Nie jestem serwisantem.

jednostka zewnętrzna: MOZ-09HFN1-QRD0GW
wewnętrzna (jak dobrze pamiętam): MSABAU-09HRDN1-QRC8GW

Chcę ograniczyć moc pobieraną przez sprężarkę do określonej w danym momencie wartości.

Interesuje mnie tylko funkcja grzania.


Sterowanie mocą sprężarki - ON/OFF - 2016-03-30

Jeśli chodzi o kable to na pokrywie złącz powinien być schemat;
L- faza, N- neutralny "zero", tak samo te z 1 i 2 - to zasilanie idące do jednostki wewnętrznej,
S- komunikacja między jednostkami najprawdopodobniej Smile
W - to przewód z sygnałem wybudzanie jednostki zewnętrznej, która ze względu na ekonomię i ekologię wyłącza się zużywając energię na minimalnym poziomie - tak akurat ma Midea w monosplitach teraz. To raczej ten przewód bo oznaczenie S występuje też w innych klimach a W to pewnie od "wake up".

Nie sądzę aby było możliwe takie sterowanie jak potrzebujesz. Moc chwilowa sprężarki zależy od kilku parametrów a Ty chcesz aby kluczowym było "zasilanie". To jest już ingerencja w algorytm sterowania, regulacji itp. protokoły komunikacji...

Niektóre jednostki komercyjne mają na możliwość stałego ograniczenie mocy pobieranej jeśli np. instalacja el. jest niewystarczająca ze względu na przekroje przewodów. Ty chcesz aby zmieniało się dynamicznie.

W dodatku chcesz grzać gdzie sprężarka raczej ma co robić a ogniwa PV jeśli nie pokrywają całej mocy elektrycznej sprawdzą się chyba jako częściowe źródło lub na podtrzymanie chłodzenia jak już sprężarka zejdzie z wyższych obrotów po wychłodzeniu pomieszczenia.


Sterowanie mocą sprężarki - radoslawc - 2016-03-30

Komunikacja między jednostkami będzie zapewnie cyfrowa?

Moc sprężarki dobiera jednostka zewnętrzna czy wszystkim steruje wewnętrzna? Jak to jest przeważnie zrobione?


Sterowanie mocą sprężarki - manitou - 2016-03-30

O ludzie... jak chcesz ograniczyć moc to utrzymuj temp. czujnika pow wew. na poziomie +/- ustawionej na pilocie. Przecież są w DTR opisane algorytmy kiedy grzeje kiedy przestaje grzać itd. A co zrobisz jak będzie potrzebny defrost? wtedy przeważnie komp. leci na wysokich obrotach.


Sterowanie mocą sprężarki - radoslawc - 2016-03-30

Rzeczywiście, taki sposób załatwienia sprawy jest banalnie prosty. Ale jak ktoś wpadnie na inny pomysł to z chęcią posłucham :-)


Sterowanie mocą sprężarki - mg - 2016-03-30

radoslawc napisał(a):Witam, czy istnieje jakiś sposób na sterowanie mocą sprężarki? Chodzi o to, że muszę ograniczyć moc do wartości jaką mogę pobrać z instalacji solarnej PV.

Czy moc jaką możesz pobrać jest wartością chwilową?
Czyli oddać z instalacji solarnej.


Sterowanie mocą sprężarki - radoslawc - 2016-03-31

Tak. Ponieważ mam bufor energii w postaci akumulatorów ale nie chcę ich zużywać na klimatyzację to idealnym rozwiązaniem byłoby mierzenie napięcia na nich i w przypadku, kiedy są naładowane sterować sprężarką napięciowo lub PWM. Równie dobrze tym samym sposobem można ogrzewać jakimś rezystorem czujnik temperatury w jednostce wewnętrznej.


Sterowanie mocą sprężarki - gadget - 2016-03-31

Komunikacja jak już koledzy wcześniej pisali jest na przewodzie S. Jednak komunikacja jest dwustronna, czyli zarówno jednostka wewnętrzna mówi do zewnętrznej jak i zewnętrzna do wewnętrznej. Raczej trzeciego urządzenia nie podepniesz. Musisz wpiąć się ze sterowaniem w którąś jednostkę. Nie znam Midei staram się montować droższe urządzenia ale są urządzenia na rynku w których możesz ustawić ograniczanie poboru prądu i chyba o to by Ci chodziło? Ja bym się wpiął bezpośrednio do procka zarządzającego falownikiem sprężarki tak by można było wyłączyć ograniczanie poboru kiedy to nie jest potrzebne. Myślę że rozpracowanie protokołu komunikacji między jednostkami nie powinno być zbyt kłopotliwe. Sam zresztą posiadam dość dobry oscyloskop i prawie zawsze zapisuję przebiegi z komunikacji między urządzeniami. Dzięki temu wielokrotnie naprawiłem płyty sterujące bo mam gotowe prawidłowe przebiegi z komunikacji. Trzeba by je przeanalizować.


Sterowanie mocą sprężarki - mg - 2016-03-31

Myślałeś o ogniwach Peltiera?


Sterowanie mocą sprężarki - jack63 - 2016-04-01

mg napisał(a):Myślałeś o ogniwach Peltiera?
Nie ma co mysleć. COP poniżej 1, a moc chłodnicza minimalna. Do tego konieczne całe stado wentylatorów + ew. rurki ciepła.
Przy ok 100W mocy elektrycznej ciężko Prawidłowo(!) schłodzić piwo w lodóweczce wielkości wiaderka. Cry


Sterowanie mocą sprężarki - Amfan - 2016-04-01

gadget napisał(a):Komunikacja jak już koledzy wcześniej pisali jest na przewodzie S. Jednak komunikacja jest dwustronna, czyli zarówno jednostka wewnętrzna mówi do zewnętrznej jak i zewnętrzna do wewnętrznej. Raczej trzeciego urządzenia nie podepniesz. Musisz wpiąć się ze sterowaniem w którąś jednostkę. Nie znam Midei staram się montować droższe urządzenia ale są urządzenia na rynku w których możesz ustawić ograniczanie poboru prądu i chyba o to by Ci chodziło? Ja bym się wpiął bezpośrednio do procka zarządzającego falownikiem sprężarki tak by można było wyłączyć ograniczanie poboru kiedy to nie jest potrzebne. Myślę że rozpracowanie protokołu komunikacji między jednostkami nie powinno być zbyt kłopotliwe. Sam zresztą posiadam dość dobry oscyloskop i prawie zawsze zapisuję przebiegi z komunikacji między urządzeniami. Dzięki temu wielokrotnie naprawiłem płyty sterujące bo mam gotowe prawidłowe przebiegi z komunikacji. Trzeba by je przeanalizować.

Mega mega szacun, to jest już wyższy poziom wtajemniczenia . możesz zdradzić jakie są typowe uszkodzenia w bloku komunikacji .


Sterowanie mocą sprężarki - gadget - 2016-04-01

Niestety nie mam jakiś wielkich doświadczeń ale często jest tak że urządzenia mówią do siebie ale nie słyszą ( to tak w dużym skrócie) ,po stronie analogowej zdarzają się uszkodzone elementy takie zwykłe nawet typu dioda czy kondensator. Gorzej z układami które często są nie dostępne. Wtedy dobrze jak mam coś na części. Wbrew pozorom zgubienie komunikacji nie jest trudne gdyż urządzenia z reguły 3 krotnie próbują się skomunikować po tym czasie wywalany jest błąd. Kiedyś pytałem o lepszą dokumentacje lub przebiegi oscylograficzne inżynierów produktu przeważnie robili wielkie oczy o co pytam, dlatego postanowiłem zapisywać oscylogramy na penie. Chyba się nikt tym nie zajmuje i są po prostu wymieniane płytki. Ja też nie za bardzo mam czas na to ale trochę urządzeń mi przeszło przez ręce więc i w serwisie trochę mam. Czasem trafiają do mnie urządzenia do ,których nie można kupić już części i wtedy trzeba rzeźbić, pół biedy jakiś falownik gorzej właśnie z komunikacją szczególnie jak nie ma punktu zaczepienia co nadaje lub odbiera nieprawidłowo.