Forum Klimatyzacja
Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego (/showthread.php?tid=9520)



Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - slawek7 - 2016-05-20

cześć.
Jestem nowy, więc nie wiem czy na jakaś wyrozumiałość mogę prosić.
Przeszukałem wszystkie dostępne źródła i nie znalazłem odpowiedzi więc pomyślałem że wśród fachowców podpytam.

Chcę zaspokoić moją ciekawość (nie mam stacji do klimy).
Mam parę pytać o klimatyzacji i jeśli pozwolicie zacznę od dwóch najprostszych, a potem zobaczymy.
1. Jak stacja taka automatyczna lub taka przenośna ładuje układ. Rozumiem że przed załadowaniem jest próżnia, otwiera się zawór i czynnik zasysa się do układu. Lecz z tego co wiem nie cały czynnik jest tym sposobem zasysany, a jak reszta jest "wkładana"
2. Czy czynnik jest wpuszczany po stronie LP czy HP? W postaci płynnej czy gazowej?
3. Czy można czynnik w stanie płynnym (z tego co się dowiedziałem to jak butla jest do góry nogami) wpuścić poprzez złącze LP. Widziałem że niektórzy tak robią. Czy to jest OK?

Ja się serio pytam, więc proszę o zrozumienie.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - mg - 2016-05-20

Chłodnictwo. Powinieneś zapoznać się z podstawami chłodnictwa. Jeśli planujesz ,,nabijać" klimatyzacje samochodowe to daj sobie spokój. Serio


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - slawek7 - 2016-05-21

Serio to chyba czytales bez zrozumienia.
poza tym rozumiem ze kazdy obslugujacy klimatyzację urodził sie z pełną wiedzą.
A prosilem bez jadu.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - awax - 2016-05-21

Myślę,że odpowiedz Mg była całkiem serio i bez jadu.
Gdybyś zapytał jakie książki najpierw przeczytać,z czym się zapoznać to pytanie byłoby na miejscu.
Ty chcesz dowiedzieć się jak postępować z czynnikami o których nie Masz pojęcia.
Niezależnie od tego chętnie pomogę w zdobywaniu tej wiedzy,jednak z zachowaniem rozsądnej kolejności.
Miłego weekendu Smile


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - slawek7 - 2016-05-21

Moze uwazasz ze to nie był jad. Lecz ja tak. Pisalem ze nie mam stacji, nie chcę kupić, nie chcę napełniać. Pracy nie odbieram nikomu. Szukam infornacji. Sooro ksiazek przeczytałem i w każdej pidstawy teoretyczne. Te pytania właśnie powstał z tej teorii bo odp nie doszukalem się.
Mozesz polecic literaturę ktora ma te odp to bardzo poproszę. Chcesz mi pomóc tez bardzo prosze. Ale nie wmawiaj mi czegos czego nie mówię i nie obrażaj proszę.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - N.O.R. - 2016-05-22

slawek7 napisał(a):cześć.
Jestem nowy, więc nie wiem czy na jakaś wyrozumiałość mogę prosić.
Przeszukałem wszystkie dostępne źródła i nie znalazłem odpowiedzi więc pomyślałem że wśród fachowców podpytam.

Chcę zaspokoić moją ciekawość (nie mam stacji do klimy).
Mam parę pytać o klimatyzacji i jeśli pozwolicie zacznę od dwóch najprostszych, a potem zobaczymy.
1. Jak stacja taka automatyczna lub taka przenośna ładuje układ. Rozumiem że przed załadowaniem jest próżnia, otwiera się zawór i czynnik zasysa się do układu. Lecz z tego co wiem nie cały czynnik jest tym sposobem zasysany, a jak reszta jest "wkładana"
2. Czy czynnik jest wpuszczany po stronie LP czy HP? W postaci płynnej czy gazowej?
3. Czy można czynnik w stanie płynnym (z tego co się dowiedziałem to jak butla jest do góry nogami) wpuścić poprzez złącze LP. Widziałem że niektórzy tak robią. Czy to jest OK?

Ja się serio pytam, więc proszę o zrozumienie.

Niestety, z niektórymi osobami po prostu nie da się dyskutować normalnie, ich charakter zabija ich własne ego...

1. Zależy czym i jak nabijasz, próżnia, stacja sama dawkuje czynnik i iine otwierając zawory wączające cewkami
2. Można hp, lp lub hp-lp, niekóre auta nawet maja jedne wejście.
3. Wszystko da się, tylko nie będziesz wiedział ile chyba że podepniesz barometr. Niektórzy nawet zamiast starego czynnika nabijają butanem, więc sam rozumiesz...


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - awax - 2016-05-22

Koniecznie podpiąć barometr.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - N.O.R. - 2016-05-22

awax napisał(a):Koniecznie podpiąć barometr.
Zaczynasz dziwną nieprzyjemna dyskusję czy tylko tak się wydaje ? Chłopak pyta poważnie, daj coś od siebie chłopie, weź pod uwagę to że lepiej w ogóle nic nie pisać czasami i nie robić z siebie idioty. Przepraszam ale nie każdy jest ideałem jak ty i wszystko wie najlepiej, ale ktoś próbuje troche pomóc innemu więc delikatnie mówiąc zaciśnij, daruj sobie i się nie .. odpisuj już więcej w tym przynajmniej temacie.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - Tadeusz4321 - 2016-05-23

N.O.R. napisał(a):
awax napisał(a):Koniecznie podpiąć barometr.
Zaczynasz dziwną nieprzyjemna dyskusję czy tylko tak się wydaje ? Chłopak pyta poważnie, daj coś od siebie chłopie, weź pod uwagę to że lepiej w ogóle nic nie pisać czasami i nie robić z siebie idioty. Przepraszam ale nie każdy jest ideałem jak ty i wszystko wie najlepiej, ale ktoś próbuje troche pomóc innemu więc delikatnie mówiąc zaciśnij, daruj sobie i się nie .. odpisuj już więcej w tym przynajmniej temacie.
Człowieku jak coś radzisz to z sensem.Gdzie ty chcesz podpiąć barometr?


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - obser - 2016-05-23

ja myślę,że była to lierówka berometr-manometr,każdemu się zdarza.Oczywiście chodzi o manometry.Awax złośliwy,podchodzi do wszystkiego,z założenia,że wszystko trzeba dowiadywać się na kursach w Szczecinku.Amen.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - Whisky - 2016-05-23

obser napisał(a):Awax złośliwy,podchodzi do wszystkiego,z założenia,że wszystko trzeba dowiadywać się na kursach w Szczecinku.Amen.

haha też mam takie odczucie Wink Chodź mam taką małą nadzieję że się otrząśnie i zauważy że forum to instrument pomocy i udzielenia informacji. Wiadomo że każdy pilnuje swojego interesu ale nie każdy może być alfą i omegą i mieć czas na jeżdżenie itd Wink pracować też trzeba Wink


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - awax - 2016-05-23

Koledzy,czy Wy nie potraficie zrozumieć,że moja ironia nie jest chęcią obrażenia kogokolwiek,ale jedynie przestrogą przed korzystaniem z porad osób nie posiadających wystarczającej wiedzy ku temu.
Piszecie-nie pierwszy raz -,że ja tylko pilnuję swojego interesu itp itp.
Może wobec tego Ktoś z Was przyłączy się do moich działań i również zgodzi się na organizowanie BEZPŁATNIE szkoleń praktycznych dla początkujących.
Krajowe Centrum Innowacji Chłodnictwa I Klimatyzacji w sobotę 21 maja przekazało BEZPŁATNIE sprzęt dydaktyczny na kwotę 20 000 zł dla Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku,a awax zobowiązał się BEZPŁATNIE prowadzić zajęcia praktyczne w tejże szkole.
Jeżeli natomiast tak bardzo popieracie i propagujecie publikowanie na ogólnym forum wiedzy zawodowej to proponuję napiszmy tu jakie są koszty poszczególnych prac serwisowych i instalacyjnych,jakie upusty producentów,jaki zysk netto itp.Chętnie mogę zainicjować pierwszy,poinformuujmy Klientów ile mają żądać za poszczególne prace.Smile
Zapraszam Koledzy do przyłaczenia się i przeprowadzimy takie działania w całym Kraju.
Myślę,że nie będzie odzewu,ale Awax i KCICHIK takie działania rozpoczął.
Zgadzam się z tym,że forum to instrument pomocy,ale może też wyrządzić dużo szkody.
Po pierwsze to taka pomoc nie może być kierowana do Klientów,którzy usiłują sami dokonać naprawy lub instalacji.Nasz zawód jest zawodem "regulowanym" i podobnie jak np zawód lekarza nie należy do typu "zrób to sam"
Po drugie tej "pomocy często udzielają osoby nie posiadające wystarczającej wiedzy i często wprowadzają w błąd.
Ja bardzo często staram się pomagać i nie znajdzie się nikt kto by mi zarzucił ,że odbierając tel z prośbą o poradę takowej nie udzieliłem.
Proszę wobec tego obrażając mnie przedstawić fakty,a nie wymyślone insynuacje.
Jeżeli Ktoś natomiast chciałby uczyć się w internecie to np. na BEZPŁATNEJ konferencji w Szczecinku 21-22 go Prezes Prozonu prezentował taką BEZPŁATNĄ platformę.Informacje o tym są na stronie PROZONU.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - awax - 2016-05-23

slawek7 napisał(a):Moze uwazasz ze to nie był jad. Lecz ja tak. Pisalem ze nie mam stacji, nie chcę kupić, nie chcę napełniać. Pracy nie odbieram nikomu. Szukam infornacji. Sooro ksiazek przeczytałem i w każdej pidstawy teoretyczne. Te pytania właśnie powstał z tej teorii bo odp nie doszukalem się.
Mozesz polecic literaturę ktora ma te odp to bardzo poproszę. Chcesz mi pomóc tez bardzo prosze. Ale nie wmawiaj mi czegos czego nie mówię i nie obrażaj proszę.

Napisałeś,że szukałeś wszędzie,ok,wystarczyło jednak poszukać tutaj na stronie głównej.
https://www.klimatyzacja.pl/klimatyzacja/poradniki
Przeczytaj i Napisz czy nie ma tam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytańia?
Smile


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - obser - 2016-05-23

awax,a dlaczego mamy się niby przyłączać do Twoich BEZPŁATNYCH działań,ja też robię coś nieraz bezpłatnie,ale też mam swój biznes,który na to pozwoli.Co mam się dokładać do szkloły w Szczecinku?Wolę coś zrobić coś w swoim rejonie,bo prawda jest naga,nic za darmo nie robisz,dostaniesz order,będziesz Szanowanym Obywatelem Miasta,zaproponuj udział w "złotej działalności".Fajnie zaprosić wierchuszkę (ludzie w szkoleniach za to zapłacili),więc jak znowu się coś zmieni to będziesz 1 na liście akredytacji.W samarytanizm,sorry,nie wierzę.
Wiem,że poczatkujący już racji bytu nie mają i lepiej,aby się tego nie tykali,ale trzeba spokojnie im to wytłumaczyć.I tak forum ewoluowalo,bo z 10 lat temu dopiero były odpowiedzi.Znam ludzi,którzy chcą po prostu zrozumieć,co będzie się u nich robić i jak to działa.Ja do nich też należę,jak zakładali mi stację uzdatniania,to mocno się tym interesowałem,choć przecież zakładać sam nie chciałem,ale też nie chciałem,aby hydraulicy mi ciemnotę wciskali-czasem mimo woli ,bo niedouczeni.Chciałem zrozumieć zasadę działanie,sposób regeneracji złoża itp.A zakładać profesjonalnie-nie moja branża.Fakt,że najpierw poszperałem w necie,ale Ci powiem większość to artykuły sponsorowane i odbiegające od rzeczywistości,co też w klimie się zdarza.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - awax - 2016-05-24

obser napisał(a):awax,a dlaczego mamy się niby przyłączać do Twoich BEZPŁATNYCH działań,ja też robię coś nieraz bezpłatnie,ale też mam swój biznes,który na to pozwoli.Co mam się dokładać do szkloły w Szczecinku?Wolę coś zrobić coś w swoim rejonie,bo prawda jest naga,nic za darmo nie robisz,dostaniesz order,będziesz Szanowanym Obywatelem Miasta,zaproponuj udział w "złotej działalności".Fajnie zaprosić wierchuszkę (ludzie w szkoleniach za to zapłacili),więc jak znowu się coś zmieni to będziesz 1 na liście akredytacji.W samarytanizm,sorry,nie wierzę.
Wiem,że poczatkujący już racji bytu nie mają i lepiej,aby się tego nie tykali,ale trzeba spokojnie im to wytłumaczyć.I tak forum ewoluowalo,bo z 10 lat temu dopiero były odpowiedzi.Znam ludzi,którzy chcą po prostu zrozumieć,co będzie się u nich robić i jak to działa.Ja do nich też należę,jak zakładali mi stację uzdatniania,to mocno się tym interesowałem,choć przecież zakładać sam nie chciałem,ale też nie chciałem,aby hydraulicy mi ciemnotę wciskali-czasem mimo woli ,bo niedouczeni.Chciałem zrozumieć zasadę działanie,sposób regeneracji złoża itp.A zakładać profesjonalnie-nie moja branża.Fakt,że najpierw poszperałem w necie,ale Ci powiem większość to artykuły sponsorowane i odbiegające od rzeczywistości,co też w klimie się zdarza.

Piszesz,że Wolisz coś zrobić w swoim regionire,SUPER.
Na konferencji powstał pomysł aby utworzyć kilka ,może kilkanaście ośrodków dokształcania zawodowego w całym Kraju.
Szukamy osób ,które mogłyby takie ośrodki uruchomic na swoim terenie.
"nic za darmo nie robisz,dostaniesz order,będziesz Szanowanym Obywatelem Miasta"
Co do pieniędzy zarobionych na szkoleniach to mógłbym je wydać np. na wycieczkę na Karaiby.Tak przy okazji,czy ja interesuję się ile i na czym Ty lub Ktoś inny zarabia?Trochę to małostkowe.Szkolenia może prowadzić każdy,wystarczy spełnić wymagania UDT.
To jak ,można na Ciebie liczyć w sprawie ośrodków dokształcania?


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - N.O.R. - 2016-05-24

Panowie, tak, wiem że już mam 18, z tym 19 napisanych postów... Chłopak ma pytania w trzech punktach, niektórzy maja kilka tysięcy postów a kasztanią jak początkujący, czyli ja Tongue

1. Jak stacja taka automatyczna lub taka przenośna ładuje układ. Rozumiem że przed załadowaniem jest próżnia, otwiera się zawór i czynnik zasysa się do układu. Lecz z tego co wiem nie cały czynnik jest tym sposobem zasysany, a jak reszta jest "wkładana"
2. Czy czynnik jest wpuszczany po stronie LP czy HP? W postaci płynnej czy gazowej?
3. Czy można czynnik w stanie płynnym (z tego co się dowiedziałem to jak butla jest do góry nogami) wpuścić poprzez złącze LP. Widziałem że niektórzy tak robią. Czy to jest OK?

Jeżeli ktoś ma większą wiedzę to niech napisze, pomoże i odpowie z łaski lub niełaski, reszta to niepotrzebne zaśmiecanie. I bez urazy do innych.


Kliztyzacja -parę pytań na prawdę początkującego - awax - 2016-05-24

N.O.R. napisał(a):Panowie, tak, wiem że już mam 18, z tym 19 napisanych postów... Chłopak ma pytania w trzech punktach, niektórzy maja kilka tysięcy postów a kasztanią jak początkujący, czyli ja Tongue

1. Jak stacja taka automatyczna lub taka przenośna ładuje układ. Rozumiem że przed załadowaniem jest próżnia, otwiera się zawór i czynnik zasysa się do układu. Lecz z tego co wiem nie cały czynnik jest tym sposobem zasysany, a jak reszta jest "wkładana"
2. Czy czynnik jest wpuszczany po stronie LP czy HP? W postaci płynnej czy gazowej?
3. Czy można czynnik w stanie płynnym (z tego co się dowiedziałem to jak butla jest do góry nogami) wpuścić poprzez złącze LP. Widziałem że niektórzy tak robią. Czy to jest OK?

Jeżeli ktoś ma większą wiedzę to niech napisze, pomoże i odpowie z łaski lub niełaski, reszta to niepotrzebne zaśmiecanie. I bez urazy do innych.

1.Reszta może być dozowana na dwa sposoby:podnosimy ciśnienie w zbiorniku stacji napełniania np poprzez podgrzanie,lub dozujemy czynnik w fazie pary przy załączonej klimatyzacji.
2.Zasada jest taka,że po stronie HP dozujemy ciekły,natomiast po stronie Lp w postaci gazowej;
3.Nie należy tego robić
Ogólnie są odstępstwa od tych zasad,jednak osoby z mniejszym doświadczeniem nie powinny tego robić.

Wszystkie te zalecenia są dla R134a,przy innych czynnikach może być obowiązek napełniania w fazie ciekłej.