Forum Klimatyzacja
Problem z klimą - nie chłodzi. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Problem z klimą - nie chłodzi. (/showthread.php?tid=9534)



Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-25

Witam

Mam mały problem z klimatyzacją u mojego brata w passacie b5.

Na początku rozwaliło wąż łączący kompresor z skraplaczem, jezdzil tak cala zime, teraz postanowil to zrobic.

Zdjalem waz, zakulem na nowo, poskladalem, bylo ok, nabilem czynnik z kontrastem UV, i po okolo 2 tygodniach zauwazylismy podczas swiecenia lampka ze swieci sie troche osuszacz, no i ze leci z oringów..
Do tej pory klima chodzila jak nalezy, temperatura zmierzona w srodku - wynosila 6 st.

Postanawiając wymienić te oringi, spuscilem czynnik, rozlaczylem przewody osuszacza, i uwaga - dopiero po kilku godzinach poskladalem to, i przez ten czas węże byly tylko tak wsadzone, bez oringów do osuszacza, nie byly przykrecone.

Po wymianie oringów i napełnieniu ponownie układu czynnikiem klima sie załącza, ale nie chłodzi w ogóle w środku. Pod podszybiem waz wysokiego ciśnienia jest lodowaty, a drugi, niskiego cisnienia jest cieply.

Patrząc na manometry maszyny LP wynosi okolo 6-8 bar, a hp utrzymuje sie caly czas na ok 8 bar.
Przy czym wskazówka manometru porusza się tylko na LP, a HP caly czas STOI.

Postanowiłem wymienić tzw. dyszę rozprężną, która pełni rowniez rolę filtra, znajduje się w środku przewodu wysokiego ciśnienia, pod podszybiem przy zaworze do podłączania klimy.

I wtedy zdziwilo mnie to, ze sciaglo tylko 420 g czynnika, a nabijalem 600 g.
Postanowilem jeszcze zrobić azotowanie.. Nabilem 15,2 bara azotu, po 4 godzinach nic nie zeszlo.
Wiec myslalem ze to kwestia zepsucia sie wagi w maszynie do klimy, był serwis, po "naprawieniu" zrobili jakieś auto na klime, i klima chodziła jak należy. Zaraz po tym napelnilem znów swoj uklad czynnikiem, ale po kolejnym sciagnieciu znow zeszlo tylko ok 500 g. - zastanawia mnie to.

Temperatura w środku - jak sie domyslacie, wynosi 22 stopnie, przy LO ;/

W związku z czym, - jakie macie propozycje? Wymienić osuszacz czy co? Może zawór rozprężny, albo sprężarka wyzionęła ducha?

Te ciśnienia są bardzo niepokojące, klima nie chłodzi, a bracik jezdzi duzo z dzieckiem, i przy upałach chciałby jednak mieć tą klimę.

Bardzo proszę o jakieś porady, jjestem mechanikiem, ale na klimach bardzo slabo sie znam..

Serdecznie pozdrawiam!
Dawid Smile


Problem z klimą - nie chłodzi. - awax - 2016-05-25

Wina jest w osuszaczu,ewentualnie ktoś zrobił Ci dowcip i zaślepił przewód tłoczny.


Problem z klimą - nie chłodzi. - obser - 2016-05-25

Ja bym się nie drapał tam gdze mnie nie swędzi, jak klima dobrze hulała, to trzeba było tak zostawić i obserwować ewentualne wycieki.Drobne zacieki UV , to jeszcze nie nieszczelność. A jak książki piszą jak amen w pacierzu,każde rozszczelnienie układu=wymiana osuszacza (osuszacz-akumulator nieraz się to nazywa).Można to też zbadać mierząc temp. wejścia do osuszacza i wyjścia,jednak bym wymienił.Parę kropel wody unieszkodliwia osuszacz.


Problem z klimą - nie chłodzi. - Mateo17 - 2016-05-25

Temp na zewnątrz wynosiła 28-30 stopni podczas pomiarow? Zregeneruj sprężarke bo przepuszcza na tłokach i wyrównuje ciśnienia. Jeśli chodzi o ubytek czynnika prawdopodobnie ucieka podczas pracy uszczelniaczem sprężarki. Nadciśnieniowa próba szczelności pokaże, że jest git natomiast podczas pracy wystepuja minimalne drgania na osi sprężarki i czynnik ucieka. Wink Zdemontuj sprężarkę i zobacz pod sprzęgłem Wink


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-25

Tylko zastanawia mnie to, że ta klima normalnie chodziła, a po uszczelnieniu dwóch przewodów, i nabiciu klimy - przestała.. Więc najpierw wymienie osuszacz, a potem przemyśle Twoją wypowiedź mateo17.. Bo jednak sprezrka to drozszy koszt anizei osuszacz.. Jesli byscie mieli jeszcze jakies propozycje, to bardzo chętnie przyjmuje.

Prawdopodobnie w piatek, lub sobote sie tym zajme, także dam znac Smile


Problem z klimą - nie chłodzi. - N.O.R. - 2016-05-26

Właśnie, evl, jesteś mechanikiem więc powinieneś wiedzieć że podzespoły auta powinny być używane cały rok, np. tak jak ręczny, potem wychodzą takie kwiatki i duże koszta, otwarty osuszacz po kilkudziesięciu godzinach nadaje się do wyrzucenia, tak twierdzi producent i nie tylko, ale często w rzeczywistości nawet po założeniu starego ze złomu klima śmiga bezproblemowo, jednak wypadało by go wymieniac co jakiś czas, wraz z olejem i czynnikiem. Do sprawdzenia cały układ, rozrobić szampon z wodą i spryskać sprężarkę i przewody, połączenia, zobacz jaką masz sprężarkę, jeżeli sanden to do sprawdzenia i ew, wymiany zawór, niestety siedzi on w sśrodku sprężarki, może być zapchany opiłkami, sprawdź ile jest oleju i jakiej czystości, jeżeli sprężarka zexel to do sprawdzenia zawór sterujący który możesz wyjąć bez rozbierania sprężarki i tu ma także duże znaczenie także ilość oleju, jeżeli będzie zalewać mocno zawór to nie ruszy klima i go uszkodzi, dyszę dobrą stroną wsadziłeś ?


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-26

Taaak, na pewno dobrą stroną, dysze wymeniałem dopiero jak klima przestała chłodzić..

Tylko mówisz - że jak bedzie olej zalewac zawór, to nie ruszy klima.. Tylko że sprężarka cały czas pracuje, sprzęgło sie cały czas kreci, wentylatory chodzą, jeden wąż jest tylko zimny - wys. cisnienia.

Ten osuszacz ma z pół roku..


Problem z klimą - nie chłodzi. - N.O.R. - 2016-05-26

Czyli przy grodzi jest jeden zimny, drugi ciepy, ale ciśnienia jakieś dziwne, to jest climatronic czy zwykła ? Sprawdzałeś czy chłodniczka w nawiewach jest zima ? Może wina klapek ?


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-26

Nie sprawdzalem chlodniczki.. No ale sprawdze.
Ale w drugim passacie patrzalem - swoim - i węże mam oba lodowate.. a mi klima dziala, az milo..

To jest climatronic.

A jeszcze cos.. Dzis bracik podpial kompa, i ma blad z klimy 00792 - cos tam z czujnikiem cisnienia w ukladzie. Skasowal, i narazie sie nie pojawia, ale po poludniu wejdziemy jeszcze raz na kompa.

Ma ten blad cos wspolnego?

(choc mysle ze ten blad pojawil sie wtedy, gdy nie mial czynnika w ukladzie i kliknal auto)


Problem z klimą - nie chłodzi. - N.O.R. - 2016-05-26

błąd raczej stary, nie włączyła by się sprężarka i wentylator


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-26

To jak myslicie? Sprobowac wymienic na początek osuszacz i ogladac potem co dalej po napelnieniu?

Co myslisz jeszcze na ten temat N.O.R.?


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-27

Witam ponownie.

Zmierzylem temperature na wejsciu i wyjsciu osuszacza..

I wejscie ma 42-43 stopnie, a wyjscie okolo 38 st

Co o tym wiec myslicie?


Problem z klimą - nie chłodzi. - radekklimat - 2016-05-27

Jak sprawdzałes te temperature na osuszaczu i w ktorym miejscu.
Jak wyjałes stara dysze w jakim była stanie, kolor oleju na niej jaki byl
Czy robiłes proznie zanim napełniłes układ czynikiem

Te cisnienia wskazuja na uszkodzony zawor sterujący wewnatrz kompresora.


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-27

Termometrem elektronicznym, bezposrednio na wezach przy samych przylgniach, dysza wygladala ok, olej chyba byl zielony,

A ten zawor mogl tak pasc po prostu, po wymianie tylko tych oringow?? A moze za duzo oleju jest w ukladzie? Bylo robione tyle serwisow klimy w ostatnim czasie..


Problem z klimą - nie chłodzi. - radekklimat - 2016-05-27

Osuszacz jest na ruze ssacej i nie moze byc tam taka temperatura.
Podawanie oleju do układu klimy jest bardzo ryzykowne jezeli lejemy go w ilosciach nie wiadomo jakich, jeden daje 30 ml inny 20 ml, nieuzasadnione i bezwiedne dawkowanie oleju moze doprowadzic do uszkodzen kompresora, za duzo to niezdrowo.
Nalezy wiedziec jak procentowo rozkłada sie olej w układzie klimatyzacji w samochodzie tym bardziej ze jak oleju bedzie za duzo to efekt chlodniczy bedzie mizerny a awaria kompresora murowana.
Nie wiem jak robiłes obsługe tej klimy wiec tylko moge sie domyslec ze cos nie tak poszło i teraz masz problem.

Przy tak małej roznicy cisniej jak napisałes chłodzenia nie bedzie


Problem z klimą - nie chłodzi. - evL - 2016-05-27

No tak, tylko czy moze byc to tez wina osuszacza?

Proznia byla robiona przed napelnieniem.


Problem z klimą - nie chłodzi. - radekklimat - 2016-05-28

Zrob test klimatronika na błedy.
Raczej to nie bedzie wina osuszacza.


Problem z klimą - nie chłodzi. - Whisky - 2016-05-28

evL napisał(a):uwaga - dopiero po kilku godzinach poskladalem to, i przez ten czas węże byly tylko tak wsadzone, bez oringów do osuszacza, nie byly przykrecone

Wymień osuszacz i zobaczysz co się stanie.


Problem z klimą - nie chłodzi. - radekrp90 - 2016-05-28

Skoro układ był otwarty to wymienić osuszacz. Ja też (a raczej mechanik mi robiący klimatyzację) zostawiłem osuszacz i niestety się zapchał - wynikiem był zamrożony przewód wysokiego ciśnienia dochodzący do zaworu rozprężnego. Wymieniać i sprawdzać co się wtedy będzie działo.