Forum Klimatyzacja
Montaż splita w domu - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Montaż splita w domu (/showthread.php?tid=9639)



Montaż splita w domu - pecet0 - 2016-06-26

Witam,

Mam wybudowany domek ale jeszcze nie jestem wprowadzony (po tynkach wewnętrznych i wylewkach).

Ostatnimi czasy są takie upały że zacząłem rozważać montaż klimatyzatora typu Split.

Jednak rodzi mi się jedno pytanie (przeglądnąłem i filmiki na Youtube oraz przeczytałem jakąś instrukcję montażu znalezioną w internecie) i tam było napisane że od jednostki wewnętrznej trzeba przewiercić ścianę na wylot na drugą stronę w celu odprowadzenia wężyków/przewodów i musi to być zrobione pod kątem w dół.

Moim pytaniem jest, czy można jakoś zamontować jednostkę wewnętrzną aby rurki itd puścić sobie na górę i po podłodze strychu nieużytkowego wyprowadzić je na zewnątrz domu?

Czy faktycznie to musi być pod kątem w dół?


Montaż splita w domu - byniom - 2016-06-26

Można , trzeba tylko dołożyć pompki skroplin żeby odprowadzić wodę do góry.


Montaż splita w domu - pecet0 - 2016-06-26

W którym miejscu taka pompka jest ?

Domek mam z poddaszem użytkowym (nad którym jest kawałek strychu).
Podrzucam zdjęcie z zewnątrz domu: [Obrazek: 9hv32p.jpg]

Myślałem sobie aby w tamtym miejscu zamontować jednostkę zewnętrzną jak na rysunku.

Wełny mineralnej jeszcze nie mam ułożonej nad poddaszem użytkowym, jakiej średnicy zostawić rurkę w ociepleniu sufitu którą można byłoby wypuścić wężyki/przewody na strych które poźniej luzem by szły po podłodze strychu na zewnątrz budynku w okolice zaznaczone na zdjęciu.

Myślałem o zamontowaniu klimatyzacji tylko na poddaszu, na parterze zakładam że nie będzie na tyle gorąco aby tam montować, ale na poddaszu pewnie w takie upały może być kiepsko.


Montaż splita w domu - byniom - 2016-06-26

sama pompka może być nad pomieszczeniem natomiast odstojnik jest montowany w jednostce wewnętrznej


Montaż splita w domu - pecet0 - 2016-06-26

a ogólnie moja "idea" ma rację bytu?
czy już na starcie jest skazana na niepowodzenie?
(pytam jako kompletny laik w branży klimatyzacji)


Montaż splita w domu - DF - 2016-06-26

Pecet0 twoja idea ma rację bytu, zaproś na budowę instalatora od klimatyzacji niech Ci położy samą instalację a urządzenia zamontuje jak się już wprowadzisz


Montaż splita w domu - pecet0 - 2016-06-26

W ramach tej instalacji można narazie zrobić jakiś przepust typu gruby peszel / rura arrot lub coś takiego?
z poddasza na strych (przed ułożeniem ocieplenia wełny)

a cały montaż zostawić na później.

Czy lepiej zrobić znacznie więcej czegoś a na koncu tylko same "skrzynki" przykręcić.

Bo jeśli nie ma różnicy to bym wolał sobie zostawić np rurę na strych, a kiedyś wezwać instalatora który by ją wykorzystał i zrobił wszystko od początku do końca


Montaż splita w domu - Bolas - 2016-06-26

Zawołaj sobie fachmana niech przygotuje instalację. Pompki też są różne i podnoszą na różną wysokość nie każda się dla ciebie. My nie widzimy na zdjęciach jak wysoko będą jednostki i jak przeprowadzić przewody więc będziemy cały czas wróżyć z fusów.


Montaż splita w domu - Shitashii - 2016-06-26

1. Czy ten klimatyzator (na zewnątrz) ma być tak wysoko bo: A) wszyscy sąsiedzi mają widzieć i zazdrościć, B) ma być tam "ukryty", C) nie ma innego miejsca; ? Ja bym go widział np nad okienkiem w garażu albo przy gruncie, ale nie wiem jaki jest rozkład pomieszczeń itd.
2. Jeśli byłby nad okienkiem garażowym, to nie trzeba pompki. Zleć położenie instalacji (rur i kabli) przed położeniem ocieplenia. Grawitacyjny odpływ jest zawsze pewniejszy.


Montaż splita w domu - pecet0 - 2016-06-26

1.
D) bo chciałbym zminimalizować mb rurek po ścianach w pokojach prowadzonych na zewnątrz.
W takim przypadku to by było jedynie kilkanaście centymetrów do góry nad jednostką wewnętrzną i później już w niewidocznym dla nikogo strychu prowadzone w kierunku zewnętrza domu.
Tutaj jest szkic projektu i rozkładu pomieszczeń: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

2. W sumie nad oknem garażu też by było (przy założeniu że jednostka wewnętrzna nie byłaby w największej sypialni bądź kilku miejscach a jedynie jako jedyna w sypialni najbliżej garażu). Bo inaczej to nie wiem jakby te rury można by tam było kierować.


Montaż splita w domu - aminokwas - 2016-06-26

Nie wiem dlaczego na tym etapie chcecie koniecznie wcisnąć pompkę?
Pompka to zło konieczne, gduy nie da się inaczej odprowadzić wody, jak tylko do góry.
Kto powiedział, że odprowadzenie wody musi być tam gdzie instalacja chłodnicza? Przecież może być w zupełnie przeciwnym kierunku.
I pamiętaj, pecet0, grawitacja działa 24h na dobę 365 dni w roku, a pompka działa na prąd i jak każde urządzenie może się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie.


Montaż splita w domu - DBKlima - 2016-06-27

pecet0 napisał(a):Witam,
Mam wybudowany domek ale jeszcze nie jestem wprowadzony (po tynkach wewnętrznych i wylewkach).
Na tym etapie można zrobić wszystko - absolutnie odradzam miejsce które wybrałeś na agregat.
Od strony serwisu kompletnie nietrafione miejsce na montaż .
Masz ścianę od garażu i tam zamontować agregat trzeba. a nie nad głową nad balkonem .
Kolego masz możliwość poprowadzenia około 15 mb instalacji . Zastanów się kilka razy gdzie .
Wezwij ekipę niech ci zaproponują jak oni to widzą