Forum Klimatyzacja
Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje (/showthread.php?tid=9671)



Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - T-9 - 2016-06-26

Witam.

Chcę zamontować klimatyzację:

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, piętro 5 z dziesięciu. Okna wschód i zachód, południowa i północna ściana to mieszkania sąsiadów, interesuje mnie tylko schłodzenie zachodniej części - dwa pokoje, salon 4x5, wys 2,5, Okna po długości ~3m z balkonowym wyjściem, balkon 1,2m x 0,9. Drugi pokój przedzielony ścianką z płyt GK i stelaż z profili 5cm. okno około 1,3m2. Wszystko (chyba) jest rozrysowane na dołączonym rysunku.

Z racji takiej że to są dwa pomieszczenia to w grę wchodzi multisplit z jednostką zewnętrzna stojącą na balkonie (montaż na elewacji odpada), wewnętrzne w miejscach raczej tak jak na rysunku, albo na ściance GK albo zachodniej ze względu na to że w ściance GK można puścić wszystkie przyłącza od JW w dół, potem w lewo po ścianie za narożnikiem i na balkon.
Tu pierwsze pytanie - Czy te przyłącza można wkuć w ścianę? Włącznie z skroplinami bo nie mam tu pionów kanalizacyjnych więc je też na bakon i tam albo do wiadra, albo do kwiata. (nie ma problemu by to wszystko szło lekko z klina w dół w stronę balkonu (skropliny)).

Liczyłem tak mniej więcej 1,5KW JW na mały pokój (są takie łatwo dostępne?), i 3-3,5KW na duży. Generalnie nie mam zamiaru tego kupować ani robić sam, mam zamiar wsiąść wszystko na raz z montażem na 8% VAcie jako usługa i teraz pytanko, ile taka "impreza" na dzień dzisiejszy może kosztować? O ile wyceny można znaleźć na splity, to już na multi ciężko. Np na popularnym portalu aukcyjnym jest Multi za mniej niż 4k marki Gree (wiem, chińczyk...) + montaż dobre kilka stówek, ale ile inkasują firmy za wszytko? Może ktoś ostatnio montował albo wie? Zarówno takie Gree jak i coś lepszego, np LG, A ile może kosztować Daikin? Idzie się zmieścić sensownie w 4-5k PLN z montażem?

Raczej nie będę podgrzewał mieszkania w okresie przejściowym więc ta funkcja niezbyt mnie interesuje, dobrze by była dobra klasa energetyczna i niewygórowany hałas JZ (to buczy czy raczej tylko świst wentylatora i "mruczenie" jak nowa lodówka?)


Standardowo zasilanie przy multisplicie potrzebuje tylko JZ? Bo będę musiał wyprowadzić kabel na balkon z rozdzielni 3x2,5 + C16.


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - Bolas - 2016-06-26

Dużo pytań.
Zacznę od prądu - różnie z różnymi firmami. Możesz mieć przyłącze do JZ lub do JW.
Co do samego Multi to LG katalogowo wychodzi Standard 1,5/1,6kW po 1100zł/szt + JZ 5900 netto do tego montaż.
Orurowanie i kable można po zaizolowaniu można śmiało ukryć w ścianach. Przelewanie nimi kwiatków to spory problem i tak będzie się lało chyba że kwiatek będzie wielkości palmy w Wa-wie.
Można też po taniemu tak na dwa pokoje Big Grin


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - Bolas - 2016-06-26

Taniej wyjdzie kanałówka.


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - DBKlima - 2016-06-27

Bolas napisał(a):Taniej wyjdzie kanałówka.
Czy oby na pewno ?
Ja osobiście jeszcze takiego przypadku nie miałem by w domu/mieszkaniu taniej od single splita i multi splita kałówka wyszła taniej.


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - Bolas - 2016-06-27

Może źle sprecyzowałem. Czasami kanałówka wychodzi taniej trzeba wybrać i dobrać odpowiednie urządzenie do danego rozwiązania i oczekiwań klienta. Kanałówka w pełnym wypasie może kosztować znacznie więcej. U mnie zdarzyło się w 4 przypadkach że wyszło taniej i klient zadowolony.


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - DBKlima - 2016-06-27

Kanałówka to kanałówka ... nie piszę o wypasie ale o takich drobiazgach jak dyfuzory, kanały, izolacja rozprowadzenie kanałów, kratki wentylacyjne i zabudowa wszystkiego tj zamaskowanie na przykład w karton gipsie.


Nie chce się wdawać w jakąś przesadną dyskusję ale to musi kosztować klienta x 2 w stosunku do splita .
Czemu bo to jest praca na minimum 2 dni nie licząc wcześniejszej wizyty i pomiarów.


Przy "projektancie" to ta kanałówka będzie ze 3 razy przewieszana i 9 razy zmieniana kratka wentylacyjna bo nie pasuje do koncepcji tego co sobie wymyślił . Wszystko dodatkowo płatne.


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - Bolas - 2016-06-27

A przy mieszkaniu obniżenie sufitu pewnie nie wchodzi w rachubę - więc nie ma tematu Big Grin


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - T-9 - 2016-06-27

Więc tak.

JW w ścianie pół-na-pół - Taka szopka jest nie do przyjęcia, jak to wygląda? Jak u jakiś rumunów :lol:


Wkucie przewodów - to już wiem że można (uniknąłbym listwy na ścianie...)

Cena 7k+ za multi jest dla mnie nie do przyjęcia, chciałbym się zmieścić w 5k (z montażem, ew kilka stówek ponadto), balkon jest mały więc też odrzucam 2x zwykły split z 2 JZ...

Ze swoich dodatkowych poszukiwań widzę że muszę celować w GREE - wiem, "żółtek" ale wbew temu, nie wypada źle, sprzedają i montują to i jakoś jest.


Kanałówką się nie interesowałem ze względu na kanały, ale po bliższym spojrzeniu na temat to mógłbym i taką możliwość rozważyć. Sufit to płyta betonowa i nie przewiduję podwieszanych sufitów.
Trochę przeszkicowałem swój zajebiaszczy rysunek jakby to miało wg. mojej myśli jako kanałowo wyglądać - ale tu poprawcie mnie jak czegoś pod uwagę nie wziąłem lub coś nie tak.

Troszkę przerażają mnie wymiary tejże JW, kwadrat 70x70cm, trochę po zabudowaniu będzie to wyglądać jak klocek... Rolleyes No ale jeśli to miało by "wyjść" naprzeciw multisplitowi to jest to do rozważenia. Oczywiście kanałówka musiała by być sterowana niezależnie dla każdego pomieszczenia (przepustnice?).

Na środku małego pokoju mam też zabudowę sufitową led, kwadrat około 1,2x1,2m, od sufitu jakieś 15cm


Robię budowlankę i wykończenia więc takie rzeczy jak zabudowy mogę porobić we własnym zakresie, toteż takich kosztów nie trzeba liczyć.

Tylko kanałówka musi mieć możliwość zasysania powietrza z zewnątrz czy jak?

No i jakby to wychodziło jeśli chodzi o "piniondze" ?


Na mieszkaniu będę najszybciej za tydzień i wtedy bym mógł wszystko dokładnie pomierzyć czy też porobić zdjęcia.


Multisplit w mieszkaniu na dwa pokoje - Bolas - 2016-06-27

Tak jak wspomniał DB zapomnij o kanałach.