Forum Klimatyzacja
Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) (/showthread.php?tid=9842)



Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - be_rcik - 2016-08-27

Witam,
chciałem się na początku usprawiedliwić pytaniami, nie mogłem znaleźć podobnego wątku, ale pewnie też nie umiałem szukać.
Potrzebuję sklimatyzować lokal usługowy o powierzchni ok 120 m2. Znajdują się w nim 4 pokoje po ok 15m2, korytarz/recepcja ok 40m2. 4xłazienka, jedna ok 8m2, pozostałe ok 2-3m2. Całość na parterze.
Pokoje posiadają silnie przeszkolone ściany, ale żadne z nich nie jest od południa.
Budynek z ostatnich lat, można nazwać że nowy, posiada jeden wyciąg (chyba grawitacyjny, nie ma tam żadnej mechaniki, wymuszonego ciągu) wydzielony dla tego lokalu. Budynek 3-pietrowy.
Zakładam montaż sufitów podwieszanych, obecne jest tam 3,3m wysokości.
W pomieszczeniach okna raczej nieotwieralne.
Średnia odległość pokoju od kanału wentylacji to ok 13 m.
Uff, chyba wszystko, rysunku nie chce wysyłać.
Moje skromne pytania Wink :
1. Czy tym jednym "wyciągiem" jestem w stanie obsłużyć klimatyzację i wentylację jednocześnie.
2. Założyłem że najlepszy system to multisplit, czy słusznie?
3. Założyłem po jednym splicie na pokój i dwa na recepcję (jest rozległa/podłużna). W sumie 6 splitów i jednostka centralna. Czy nie rozrzutnie?
4. Jak w takiej sytuacji "zwentylować" łazienki (4 sztuki, jedne spora trzy malutkie), czy też klimatyzacja powinna to obsłużyć? Czy oddzielny system wentylacji?
5. Czy w zimę klimatyzacja obsłuży mi wentylację pomieszczeń?
6. Czy istnieją systemu żebym mógł kontrolować klimatyzację, nadzorować zdalnie, przez internet, np wyłączać w nocy jak ktoś zapomni wyłączyć? Oprócz funkcji sleep.
7. Jakich producentów szukać, wiem ze będę robił poza sezonem więc kwesta dostępności urządzeń pewnie nie będzie mnie dotyczyła. LG? Panasonic? Fujitsu? takie nazwy kojarzą mi się dotychczas przeglądanych wątków.
8. Jakiego rzędu kosztów mogę się spodziewać? Wa-wa - niestety ;-) ale będę robił raczej poza sezonem.

Moim celem jest zrobić system oczywiście optymalnie kosztowo, ale jednak żeby przynajmniej 5 lat skutecznie działało. I żeby był system kompleksowy.

Przepraszam jeśli za szczegółowo lub nachalnie pytam się. Opierdziel też przyjmuję.
Mogę oczywiście uszczegółowić dane.

Pozdrawiam

Robert


Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - Bolas - 2016-08-28

Klimatyzacji/ogrzewania nie łączy się z wentylacją. Każda łazienka musi posiadać wyciąg wentylacyjny. Masz 2 wyjścia albo robisz wentylację grawitacyjną/konwekcyjna gdzie każdy w biurze będzie się kisił albo porządną wentylację mechaniczną najlepiej z odzyskiem ciepła - rekuperator. Pomieszczenia są tak małe że splity będą nie dość że drogie to zbyt mocne na te powierzchnie taniej i funkcjonalniej wyjdzie klimatyzator kanałowy.
6 - teraz wszytko jest możliwe tyle że klient dowiaduje się ile to kosztuje to rezygnuje z "udogodnień". Koszt WM i klimy to min 25tys. choć w Wa-wie pewnie zacznie się od 30 Big Grin


Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - august200 - 2016-08-28

Ja bym zaproponował centrale wentylacyjną plus agregat.Kanały rozprowadzić w przestrzeni sufitu podwieszanego.


Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - be_rcik - 2016-08-28

Bolas napisał(a):Klimatyzacji/ogrzewania nie łączy się z wentylacją. Każda łazienka musi posiadać wyciąg wentylacyjny. Masz 2 wyjścia albo robisz wentylację grawitacyjną/konwekcyjna gdzie każdy w biurze będzie się kisił albo porządną wentylację mechaniczną najlepiej z odzyskiem ciepła - rekuperator. Pomieszczenia są tak małe że splity będą nie dość że drogie to zbyt mocne na te powierzchnie taniej i funkcjonalniej wyjdzie klimatyzator kanałowy.
6 - teraz wszytko jest możliwe tyle że klient dowiaduje się ile to kosztuje to rezygnuje z "udogodnień". Koszt WM i klimy to min 25tys. choć w Wa-wie pewnie zacznie się od 30 Big Grin

Dzięki wielkie,
trochę doczytałem. Rzeczywiście klimatyzacja kanałowa chyba wychodzi taniej, ale z tego co mi się wydaje nie da się sterować temperaturą w każdym pomieszczenie indywidualnie. A komfort pracy jest bardzo istotny.

Pozdrawiam

Robert


Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - Bolas - 2016-08-28

Przepustnice na kanałach wentylacyjnych.


Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - be_rcik - 2016-08-28

Tak dzięki, już doczytałem. Ja potrzebuję pewnie 5 albo stref, coś tam pewnie jakiś dostawca będzie miał.

To mam jeszcze pytanie do was jako praktyków o klimę kanałową.
Czy klima kanałowa jest równie komfortowa dla użytkowników jak ta ze splitów? Chodzi o skuteczność sterowania, czyszczenie/utrzymanie, jakoś nawiewu, energochłonność.

Pozdro

Robert


Lokal 120-130 m2 - klimatyzacja (wentylacja?) - Bolas - 2016-08-28

Jeżeli jest dobrze zrobiona to tak z tym że jest jedna duża jednostka zamiast kilka małych (choć i tak za dużych na takie małe pomieszczenia).