Forum Klimatyzacja
Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Przygotowanie domu pod klimatyzacje (/showthread.php?tid=9849)

Strony: 1 2


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-07

Witam Forumowiczów

Mam kilka pytań odnośnie przygotowania domu pod możliwość instalacji w przyszłości klimatyzacji.
Projekt: dom przy alabastrowej 26. Okna z salonu zwrócone na południe.
Dom ma gotowe tynki i wylewki - do paru tygodni będzie robiona elewacja i ocieplenie poddasza.
Planuję jeżeli to możliwe i ma sens zrobić coś takiego:
Klimatyzowanie poddasza bez łazienki i parteru: salon kuchnia i przedpokój.
Klimatyzator kanałowy na poddaszu a jednostka zewnętrzna za garażem.
Na etapie docieplania chce wyprowadzić w sufitach na poddaszu anemostaty (dosłownie kilkanaście centymetrów kanału zaślepione na poziomie podłogi nad poddaszem), na parter przechodząc przez pokój na poddaszu kolejne kanały do salonu. Kwestia jaka średnica optymalna?
Między jednostkami zew a wew rura o odpowiedniej średnicy (jakiej? Myślałem 110) tak by można było później zamontować przewody gaz, ciecz i skroplin. Jakiej jednostki użyć ? Jakiej mocy? Jak rozmieścić kanały, jakiej średnicy i którego producenta?

Zamierzam wyprowadzić tylko takie kawałki kanałów a w przyszłości w miarę możliwości finansowych zainstalować klimatyzację. Na obecną chwilę najważniejsze jest wykończenie. Minimalny nakład kosztów pozwoli uniknąć później niepotrzebnych przeróbek a co za tym idzie kosztów.
Docelowy montaż będzie zlecony profesjonalnej firmie z okolic krk Smile


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - obser - 2016-09-07

To jesteś akurat na etapie szybkiego poszukania "profesjonalnej firmie z okolic krk smile", która to zrobi to co potzrebne i co się da.Nawet jakbyś jak najbardziej profesjonalnie przygotował do montażu, to każda firma będzie kręcić nosem,ze nie tak,bo każdy inaczej to widzi.Na forum tego na pewno nie załatwisz.kto Ci z sufitu poda rzekroje,wydajności,typy rur?Jest ostatni gwizdek na wejście profesjonalnej firmy i albo im zapłacisz za prace przygotowawcze,albo stosujemy też spisanie umowy,że w ciągu ileś tam lat dokończymy inwestycje i Klient zapłaci,jak nie to pisze się klauzulę na zwrot kosztów (nie tylko materialnych,ale i intelektualnych,bo wiedza też jest w cenie).


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-07

Nie uważam że 50 cm końcowe rury jest bardzo istotne. Zawsze mogę dać większą średnicę i wstawić potem mniejszą do środka. Kanał między urządzeniami też nie jest bardzo istotny, odpowiednio duży i wszystko się zmieści. Tego co za parę lat będzie się działo nikt nie przewidzi.
Wydaje mi się że zajmując się tym na co dzień takie podstawowe rzeczy każdy z głowy podpowie. Jest określona powierzchnia do schłodzenia, określona ilość miejsc więc przekroje też są pewnie znane.
To może w ten sposób: ma ktoś namiary na firmy z okolic krk które robią takie przygotowania i jeżdżą dociąć parę kawałków rur bo teraz to jest bardzo istotne Smile

Ps
Pisanie na forum mija się z celem. Zamiast podpowiedzi są informacje zapytaj firmę albo zapłać firmie. Wiedza jest w cenie owszem ale tutaj chodzi o kawałki kanałów a nie o cała instalacje.... Na innym popularnym forum tez twierdzili że się nie da a można zrobić coś lepiej niż nie jeden instalator (chodziło w tym przypadku o alarm)


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - obser - 2016-09-07

"Wydaje mi się że zajmując się tym na co dzień takie podstawowe rzeczy każdy z głowy podpowie. Jest określona powierzchnia do schłodzenia, określona ilość miejsc więc przekroje też są pewnie znane."

Z konkretnych danych które podałeś to znalazłem tylko "alabastrowa 26". Czy "określona" powierzchnia to 800m2, czy 100m2 nigdzie nie doszukałem. I nie wiem, czy rozumiesz na czym polega klimatyzacja. Jest to obieg zamknięty, Ty walczysz teraz o wloty zimnego powietrza, a co z powrotem jego do kanałówki, chcesz czerpać z zewnątrz? Widzę robotę, ale dla wróżki.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-07

Wpisując w Google dom przy alabastrowej 26 pojawia się jeden konkretny dom na jakiej stronie by się nie sprawdziło. Nie widzę problemu żeby zrobić powrót z jakiegokolwiek miejsca z wnętrza... np. z korytarza. Proste że nie z zewnątrz Wink


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - PARTNER-MAR - 2016-09-07

Darek_TKR napisał(a):Wydaje mi się że zajmując się tym na co dzień takie podstawowe rzeczy każdy z głowy podpowie. Jest określona powierzchnia do schłodzenia, określona ilość miejsc więc przekroje też są pewnie znane.
To może w ten sposób: ma ktoś namiary na firmy z okolic krk które robią takie przygotowania i jeżdżą dociąć parę kawałków rur bo teraz to jest bardzo istotne Smile

Podpowie każdy? Za darmo? To jest wiedza którą się zdobywa latami i ciężko się nią dzielić na publicznym forum. Tu ludzie z tego żyją.

Darek_TKR napisał(a):Ps
Pisanie na forum mija się z celem. Zamiast podpowiedzi są informacje zapytaj firmę albo zapłać firmie. Wiedza jest w cenie owszem ale tutaj chodzi o kawałki kanałów a nie o cała instalacje.... Na innym popularnym forum tez twierdzili że się nie da a można zrobić coś lepiej niż nie jeden instalator (chodziło w tym przypadku o alarm)

Chcesz znaleźć firmę która za kilka groszy (bo piszesz że to tylko docięcie kilku rurek) zrobi ci instalację?


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Bolas - 2016-09-07

Trzeba mieć podstawowe informacje tj czy wentylacja jest mechaniczna z reku czy grawitacyjna jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło czy powierzchnia a raczej kubatura. Żebyś się tylko nie zdziwił co do ceny takiego rozwiązania i jej wielkości bo może się okazać że zwykłym włazem jej na stryszek nie wniesiesz. Ostatnio montowałem jednostkę kanałową którą niestety dobieraliśmy nie do mocy potrzebnej dla pokoi a wielkości która była ograniczona właśnie włazem dachowym Big Grin Jak potrafisz to zrób w domu szybiki instalacyjne do których będzie łatwy dostęp.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-08

PARTNER-MAR napisał(a):Podpowie każdy? Za darmo? To jest wiedza którą się zdobywa latami i ciężko się nią dzielić na publicznym forum. Tu ludzie z tego żyją.

To równie dobrze zacznijcie reklamować swoje firmy bo nic innego napisać nie umiecie.... Powinno to być forum ale reklamowe. Latami zdobywasz wiedze o grubości kanałów przy anemostacie to pogratulować tylko szybkości uczenia się.
PS. Okazało się że znajomy się tym zajmuje więc problemu już nie ma Tongue

PARTNER-MAR napisał(a):Chcesz znaleźć firmę która za kilka groszy (bo piszesz że to tylko docięcie kilku rurek) zrobi ci instalację?
A zrobienie 50 cm kawałka od sufitu podwieszanego do podłogi na nim to niby ile ma kosztować 10tyś? To raptem kilka kawałków rury. Jakby to był zwykły split to nawet bym nie pytał bo to mając minimalne umiejętności manualne można zrobić bez problemu bez pomocy takich fachowców. Najlepiej skasować za montaż 1000zł i więcej za parę godzin pracy.... a na forum się reklamować.

Co do zmieszczenia to się zmieści albo nie - klimatyzacja nie jest dla mnie żadnym priorytetem, będzie kiedyś dało się zrobić to się może zrobi, nie będzie się dało takiej to zrobię split lub nic. Co do wymiarów z tego co widzę koło 120 cm są dłuższy bok więc problemu nie widzę żadnego...

Powierzchnia około 80m2 x 2,7m. Wentylacja grawitacyjna.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - obser - 2016-09-08

Forum jest po to,aby rozwiązać jakiś problem.Ktoś ma dostęp do kodów błędów,ktos coś poradzi jak ciśnienia wariują itp. Ale żeby oczekiwać, że ktoś Ci tu zaprojektuje system klimatyzacji kanałowej, to już chyba przesada. A gdzie zauważyłeś u kogoś reklamę? A naprawdę dużo ciekawych tematów technicznych było. A już jak mam się domyślać co wrzucić w wyszukiwarkę, a co nie. Ludzie , nie bójcie się Instalatorów, nie gryzą, nie kradna, jeżdżą, proponują swoją wersję i wycenę, a Klient wybiera. Ja się na Klienta nie obrażam jak przedstawię mu swoją wizję, a robi inna firma, bo go ona przekonała. Stracony czas , paliwo, cóż ryzyko zawodowe. A w tym roku jakoś się tak zrobiło,że ponad połowa roboty,to w n tarkcie remontu, czy budowy wchodzimy,robimy swoje i czekamy, aż się inni uporają i wtedy kończymy.Upierdliwe to jest,nieprzewidywalne,ale cóż jest rynek Klienta. A za montaż takiej kanałówki,to sorry, ale 1000 zł nie bierzemy.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-08

W tym momencie chodzi o parę rur długości 50cm jeżeli to kosztuje więcej niż 1000 za robociznę to dobre żarty są.... Kanały też nie kosztują po 100zł za metr... W moim poście od początku było stwierdzenie że może kiedyś a nie w tym roku po dociepleniu ale lepiej nie czytać wszystkiego. Montaż od początku do końca kosztuje pewnie drugie tyle co materiał i tutaj akurat problemu nie widzę. To akurat jest standard. A gdzie tutaj jest pytanie o kompletny projekt? Jest pytanie o średnicę ostatnich odcinków i to jest tajemnica. Dla jasności mogę wstawić 200 i potem zredukować będzie łatwo

PS
Widzę jak są problemy rozwiązywane... Dużo postów bez odpowiedzi, często temat sobie "wisi" - to jest pomoc Smile


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - obser - 2016-09-08

Po co się pytasz jak wydaje Ci się ,że wiesz najlepiej.Wstaw 200 i gitara.Temat proponowałbym zamknąć.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Amfan - 2016-09-08

Najpierw trzeba określić jakiej mocy będzie klimatyzator np. 7KW. Następnie zrobić procentowy rozdział powietrza np : 2 pokoje po 3,5 kW to wtedy 50% powietrza do pierwszego i 50% do drugiego. I teraz jak wychodzi, że 50% powietrza z klimatyzatora to np. 600m3/h to trzeba tak dobrać przekroje z nomogramu hydraulicznego aby nie było szumów i dużych oporów, ok 3m/s i 4-5 Pa /m. To jest wielkie uproszczenie !!!!!!!!!!!!!!!!! .Klimatyzatory o niskim sprężu wentylatora mogą nie dać rady na dłuższych odcinkach. kanałów przewymiarowanych nie radzę dawać, może niepotrzebnie powietrze wytracać prędkość i tracić spręż.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Bolas - 2016-09-08

I wszystko jasne Big Grin ale myślę że nie ma co dyskutować bo użytkownik strzelił foszka.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - DBKlima - 2016-09-09

Darek_TKR napisał(a):Wpisując w Google dom przy alabastrowej 26 pojawia się jeden konkretny dom na jakiej stronie by się nie sprawdziło. Nie widzę problemu żeby zrobić powrót z jakiegokolwiek miejsca z wnętrza... np. z korytarza. Proste że nie z zewnątrz Wink


Człowieku weź idź po rozum do głowy. Kupiłeś gotowy projekt to teraz kup do niego projekt klimatyzacji .
Oczekujesz od firm by się zajęli czymś za darmo - bo to nie jest przecież problem mają wiedzę.


Zatrudniamy architekta uważasz że jego pensja bierze się z samej jego obecności.
Kup projekt i przygotuj dom pod instalację .


Przypominam że forum jest dla firm z branży, a nie dla Kowalskiego który wejdzie i za miskę ryżu oczekuje stania na baczność.... bo on wie .. i bo on w google widział.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-09

Bolas napisał(a):I wszystko jasne Big Grin ale myślę że nie ma co dyskutować bo użytkownik strzelił foszka.
A dlaczego niby? To że praktycznie nikt nie chce pomagać to akurat normalne ;P To tak jak na studiach było: chcesz żeby coś było zrobione w terminie i dobrze licz na siebie Smile

Informacje od Amfana (dziękuję) będą pomocne. Czyli najpierw moc uwzględniając kubaturę budynku, okna ściany i wszystko co może wpłynąć na temperaturę. Potem określenie ilości pomieszczeń do schłodzenia uwzględniając kubaturę konkretnego pomieszczenia. Tutaj pytanie: czy np. jak do salonu o dużo większej powierzchni niż np. pokój na poddaszu mogę zrobić załóżmy wychodzi średnica 400 a zrobię 4x100 teoretycznie to samo (od początku jakiś łącznik). Później nomogram i dobranie przekroju. Czyli ogólnie dobrze będzie jak będę miał wizje całościową i podeprę to przeliczeniem.

Szukam książek na ten temat. Jak odszukam informacje to sobie policzę.

DBKlima napisał(a):Przypominam że forum jest dla firm z branży, a nie dla Kowalskiego który wejdzie i za miskę ryżu oczekuje stania na baczność.... bo on wie .. i bo on w google widział.

Jak jesteś taki wszechwiedzący to po co się tutaj udzielasz? Skoro się tym zajmujesz powinieneś sobie radzić z każdym tematem a nie pytać innych jak ten Twój Kowalski. Ja w swojej pracy nie pytam się konkurencji jak coś rozwiązać. Dostałem już wystarczającą odpowiedź i resztę sam policzę będzie źle to się kiedyś poprawi ;P Projekt do czegoś co może nie będzie realizowane a sprowadza się do paru kawałków kanałów. Jak ten projekt wygląda jak wszystkie inne projekty instalacyjne dla domu jednorodzinnego to w parę minut mogę Ci taki zrobić mając jakiś wzorzec dla domu o podobnej kubaturze.... Parę norm do sprawdzenia i po temacie. Niestety takiego wzoru nie mam bo pytania by nie było.

Ps
Na jakich materiałach robione są kanały, z czego? Jaki producent? Potencjalny klient ma prawo wiedzieć co będzie miał w domu ;P
Pytałem też o namiary na sprawdzone firmy z okolicy Krakowa ale tego też nikt nawet w prywatnej wiadomości nie potrafił podesłać


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - monterek - 2016-09-09

Słuchaj, prawda jest taka,że są rzeczy, które sam możesz sobie wyremontować lub zainstalować, a są takie, że jak zrobisz to sam, to potem fachowcy i tak będą poprawiali, i będziesz musiał za to zapłacić. Jak dla mnie szkoda nerw i zdrowia i to po co ? Żeby udowodnić sobie, że potrafisz sam ? Niestety pewne rzeczy kosztują i to jest druga prawda, a trzecia jest taka, że pytasz na tym forum o firmę, a zarzucasz nam reklamę własnych firm. Ja mam firmę w okolicach karkowa, ale tak szczerze, to nie chciałabym mieć do czynienia z takim klientem i nie mówię tego złośliwie. Co się zaś tyczy pytania o zdanie konkurencji, to informuję Cię, że nasze firmy są w całym kraju i tutaj na forum nie jesteśmy dla siebie konkurencją , tylko kolegami po fachu, a pytamy się siebie nawzajem, bo nikt nie jest alfą i omegą.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - obser - 2016-09-09

Nie podeśle,bo akurat Ty miałbyś dopiero używanie,że panuje tu reklama.A co do stwierdzenia,że pytamy się konkurencji,to jakoś tego nie zauważamy,jak ktoś ma konkretny problem,to ten co wie pomoże,bo sam kiedyś może coś potrzebować.Jakoś użytkownicy tego forum nie postrzegają się jako konkurencja,a społeczność.A Ty miałeś pewność,że po Twoich mądrych postach ustawi się kolejka owieczek (firm klimatyzacyjnych), bo Jasnie Pan nie chciał kupić projektu z klimatyzacją,(albo autorowi zlecić doprojektowanie) bijąca się o twoje zlecenie i godzinami z Tobą polemizowała.Kończmy,coraz więcej tematów nie wnoszących nic do praktyki,stale zapytania co kupić itd. Raczej wiodące marki się zrównały,największe róznice względem pracy i efektów powstają na etapie montażu i projektu.Wcześniej tematy były takie np. Koledzy założyłem x mam ciśnienia takie i takie,prąd pobierany taki,a jednak wydajność mała bo temp. wchodząca tyle i tyle,a wychodąca tyle,przy przepływie takim i takim. A teraz co drugi temat,to co kupić?


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-09

monterek napisał(a):Słuchaj, prawda jest taka,że są rzeczy, które sam możesz sobie wyremontować lub zainstalować, a są takie, że jak zrobisz to sam, to potem fachowcy i tak będą poprawiali, i będziesz musiał za to zapłacić. Jak dla mnie szkoda nerw i zdrowia i to po co ? Żeby udowodnić sobie, że potrafisz sam ? Niestety pewne rzeczy kosztują i to jest druga prawda, a trzecia jest taka, że pytasz na tym forum o firmę, a zarzucasz nam reklamę własnych firm. Ja mam firmę w okolicach karkowa, ale tak szczerze, to nie chciałabym mieć do czynienia z takim klientem i nie mówię tego złośliwie. Co się zaś tyczy pytania o zdanie konkurencji, to informuję Cię, że nasze firmy są w całym kraju i tutaj na forum nie jesteśmy dla siebie konkurencją , tylko kolegami po fachu, a pytamy się siebie nawzajem, bo nikt nie jest alfą i omegą.

Miałem na budowie już dużo ekip każda od czegoś innego. Według mnie nikt nie narzekał. Pracowali sami bez patrzenia na ręce, to co było umówione było od razu wypłacana ale mniejsza o to. Ciekawe czy kawałek kanału o odpowiedniej średnicy też by musieli poprawiać.... A cała sprawa tego właśnie dotyczy....

PS
Splita osoba mająca minimalne zdolności zamontuje sama (wystarczą narzędzia) - w domach jednorodzinnych pewnie 90% wszystkich urządzeń.... Ale pytanie niestety było o kanałówkę...


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - monterek - 2016-09-09

Oczywiście, że zamontują sami. Tylko widzisz, sam montaż nawet w przypadku Splitu, to troszkę za mało . Po podłączeniu trzeba podpiąć pompkę, zegary, nabić klimatyzację czynnikiem chłodniczym, zrobić próżnię, ciśnienie, ewentualnie dobić i takie tam dyrdymały instalatorskie. Jednak rozumiem, że jesteś tylko potencjalnym Kowalskim i wydaje Ci się , że to nic takiego, bo przecież profesjonalny sprzęt do uruchomienia klimatyzacji każdy trzyma tak na wszelki wypadek w garażu, a my tylko niepotrzebnie naciągamy klientów na kasę . Jak widzisz nie masz o tym pojęcia. Ale oczywiście bez tego wszystkiego klimatyzator będzie działał, jednak jego działanie będzie polegało na nawiewaniu powietrza, a nie na chłodzeniu.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-09

monterek napisał(a):Oczywiście, że zamontują sami. Tylko widzisz, sam montaż nawet w przypadku Splitu, to troszkę za mało . Po podłączeniu trzeba podpiąć pompkę, zegary, nabić klimatyzację czynnikiem chłodniczym, zrobić próżnię, ciśnienie, ewentualnie dobić i takie tam dyrdymały instalatorskie. Jednak rozumiem, że jesteś tylko potencjalnym Kowalskim i wydaje Ci się , że to nic takiego, bo przecież profesjonalny sprzęt do uruchomienia klimatyzacji każdy trzyma tak na wszelki wypadek w garażu, a my tylko niepotrzebnie naciągamy klientów na kasę . Jak widzisz nie masz o tym pojęcia. Ale oczywiście bez tego wszystkiego klimatyzator będzie działał, jednak jego działanie będzie polegało na nawiewaniu powietrza, a nie na chłodzeniu.
I te wszystkie czynności są takie skomplikowane? Urządzenia do zrobienia próżni koszt niewielki bynajmniej nie odkurzacz ;P Czynnik sprzedają w butlach też do dostania, manometry do pomiaru ciśnienia też nie majątek. Rury można kupić gotowe do przykręcenia. Może się okazać że opłaca się wszystko kupić ;P
Wracając do mojego tematu pisałem że jestem na etapie wykończenia domu i są ważniejsze sprawy na obecną chwilę. Pisałem też że ewentualny montaż zlecę firmie poza tymi kanałami w suficie czyli mniej więcej 50cm ale czytanie ze zrozumieniem to tutaj problem jest. Klimatyzację montują chyba ludzie Smile


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - aminokwas - 2016-09-09

Hej!
Dasz sobie radę.
Kanałówka to taka spora skrzynka, do niej trochę kanałów, trochę kabli, trochę rurek i będzie hulać!
Nie święci garnki lepią.
Powodzenia.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-09

aminokwas napisał(a):Hej!
Dasz sobie radę.
Kanałówka to taka spora skrzynka, do niej trochę kanałów, trochę kabli, trochę rurek i będzie hulać!
Nie święci garnki lepią.
Powodzenia.

Dziękuję bardzo za pomoc. Rady są bardzo cenne. Napisz lepiej na jakiej wysokości powinna być jednostka wewnętrzna od sufitu bo to wiesz ;P W tym temacie to się wszyscy udzielali chętnie....

A co to jest jak nie kanały, rurki, przewody oprócz jednostek wewnętrznej i zewnętrznej.... Wszyscy zapewne jesteście po szkołach z tym związanych i tytułach typu doktor.... Ha ha ha Ty jesteś następnym przykładem osoby która nie umie czytać ze zrozumieniem... To na maturze sprawdzają.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - obser - 2016-09-09

"Miałem na budowie już dużo ekip każda od czegoś innego." Dziwne.Po Ci oni byli?A bo to były wysokospecjalizowane prace,a klimatyzacja to Adam Słodowy. Ja już wszystko na temat.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - Darek_TKR - 2016-09-09

X razy pisałem że do tego tez będzie ekipa a kwestia dotyczy 50cm. Ciekawe jaka firma zrobi te 50cm bez robienia reszty przez x lat. Dla jasności x może się równać 3, 4 nie wiem a moze nie będzie robione. Firmy po takim czasie może juz nie być na rynku. Sam przeliczę bo to tylko matematyka jest a teraz już wiem jak się do tego zabrać.


Przygotowanie domu pod klimatyzacje - MarioO - 2016-09-09

Przecież Twój znajomy się tym zajmuje.Zaproś ,porozmawiaj,pokaż wszystko wytłumaczy.