Forum Klimatyzacja
Pomoc w wyborze - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pomoc w wyborze (/showthread.php?tid=9882)

Strony: 1 2


Pomoc w wyborze - siwak - 2016-09-22

Witam dostałem ofertę od firmy zajmującej się montażem tych urządzeń a jako ze to nie jest moja branża proszę o pomoc w sprawie wyboru. Dodam ze klimatyzator będzie używany w sklepie odzieżowym ok. 40m2 ważna sprawa będzie on głównym źródłem ogrzewania w zimę.

a) Klimatyzator FUJI ELECTRIC serii LL model RSG12LLCC / ROG12LLCC, o wydajności chłodniczej 3,4 (0,9 - 3,8) kW / grzewczej 4,0 (0,9 - 5,0) kW,
(to samo co FUJITSU model ASYG12LLCC / AOYG12LLCC), wysoka jakość, najlepsze parametry przy funkcji grzania, klasa A++/A+, prod. japoński
5 lat gwarancji producenta, http://iglotech.com.pl/images/_NEWSY/Katalog%20Fuji%20Electric%20Split%20i%20Multi%20Split%202016.pdf

Cena po upustach z montażem: 3298 zł netto -> 759 zł VAT23% -> 4057 zł brutto


b) Klimatyzator FUJI ELECTRIC serii LM model model RSG12LMCA / ROG12LMCA wzbogacony o funkcję 10'C HEAT (utrzymuje ekonomicznie +10'C
np. w nocy gdy lokal zamknięty) jeszcze wyższy parametr grzewczy maksymalnie 5,3 kW, również klasa A++ pozostałe jak wyżej

Cena po upustach z montażem: 3657 zł netto -> 841 zł VAT23% -> 4498 zł brutto

Wariant II

Klimatyzator GREE o wydajności chłodniczej 3,2 (0,6 - 3,6) kW / grzewczej 3,4 (0,6 - 3,8) kW, model QWH12QB-K3DNA6C seria Lomo Eco,
bardzo dobra jakość, producent deklaruje pracę do -22'C, przy czym mniej efektywny energetycznie niż FUJI ELECTRIC, produkt chiński,
przyzwoite parametry przy funkcji grzania, klasa A++/A+, 3 lata gwarancji producenta, http://gree.pl/resources/GREE_RAC_2016_NET.pdf

Cena po upustach z montażem: 2437 zł netto -> 561 zł VAT23% -> 2998 zł brutto



Wariant III

Klimatyzator AUX model ASW-H12A4/FAR1DI-EU seria Basic, o wydajności chłodniczej 3,5 (0,7 - 4,2) kW / grzewczej 3,5 (0,7 - 4,3) kW,
bardzo dobra jakość, wysokiej klasy sprężarka japońska HITACHI, producent deklaruje pracę do -20'C, przy czym mniej efektywny
energetycznie niż FUJI ELECTRIC ale bardziej efektywny od GREE i o nieco wyższej wydajności, produkt chiński, b.dobre parametry przy funkcji
grzania, klasa A++/A+, 3 lata gwarancji producenta, http://www.cnaux.pl/wp-content/uploads/2016/04/katalog-split_2016_www1.pdf

Cena po upustach z montażem: 2557 zł netto -> 588 zł VAT23% -> 3145 zł brutto


Wariant IV

a) Klimatyzator LG ELECTRONICS serii DELUXE model D12RN o wydajności chłodniczej 3,5 (0,9 - 4,0) kW / grzewczej 4,0 (0,9 - 6,0) kW !!!,
wysoka jakość, zaawansowana technologicznie sprężarka LG, producent deklaruje pracę do -15'C, moim zdaniem efektywność porównywalna z FUJI ELECTRIC,
ale w katalogu na papierze parametry ma kosmiczne !!!, realnie, ekstra wygląd, bardzo dużo elektroniki i róznych zbędnych bajerów, jest to nowy model
średnio sprawdzony do grzania i ja mam obawy że właśnie ta duża ilość elektroniki może szwankować w najmniej oczekiwanym momencie, produkt koreański,
klasa A++/A++, 3 lata gwarancji producenta (10 lat gwarancji na sprężarki LG, przy czym po 3 latach rękojmi kolejne lata gwarancji na ten element świadczy
firma LG Polska), http://www.lg.wienkra.pl/uploads/files/LG_klimatyzatory_pokojowe2016.pdf (strona 76)

Cena po upustach z montażem: 3637 zł netto -> 837 zł VAT23% -> 4474 zł brutto


b) Klimatyzator LG ELECTRONICS serii STANDARD PLUS model P12EN o wydajności chłodniczej 3,5 (0,9 - 4,0) kW / grzewczej 3,8 (0,9 - 5,1) kW realnie!,
wysoka jakość, zaawansowana technologicznie sprężarka LG, producent deklaruje pracę do -15'C, efektywność porównywalna z FUJI ELECTRIC,
ładny wygląd nieco elektroniki i kilka zbędnych funkcji i jedna bardzo ciekawa licznik zużycia energii elektrycznej, ten model jest sprawdzony blisko 3 lata
na rynku, z grzaniem sobie radzi całkiem dobrze, usterkowość występuje głównie elektroniki ale nie przekracza normy, produkt koreański, wysokie
parametry pracy przy funkcji grzania, klasa A++/A+, 3 lata gwarancji producenta (10 lat gwarancji na sprężarki LG, przy czym po 3 latach
rękojmi kolejne lata gwarancji na ten element świadczy firma LG Polska), http://www.lg.wienkra.pl/uploads/files/LG_klimatyzatory_pokojowe2016.pdf
Cena po upustach z montażem: 3289 zł netto -> 756 zł VAT23% -> 4045 zł brutto


Opcje dodatkowe

Każdy wariant można doposażyć w termostat i grzałki karteru sprężarki (pogrzewanie oleju) oraz grzałki tacy ociekowej (dodatkowe rozmrażanie) gdy jest
duża wilgotność w powietrzu i układ szybko się zaladza

Dopłata 287zł netto -> 66zł VAT23% -> 353 zł brutto


Pomoc w wyborze - barbie - 2016-09-22

wszystkie są za małe .


Pomoc w wyborze - Bolas - 2016-09-23

Po pierwsze jakie zapotrzebowanie na ogrzewanie ma lokal. Jeżeli wyższe niż 100W/m2 to będziesz miał lipę z każdym z nich. 5c czy 6kW to nie jest moc grzewcza przy deklarowanej najniższej temp zewnętrznej. Owszem każdy z nich będzie doby na pierwsze lekkie przymrozki ale ubezpieczenie w formie elektrycznej nagrzewnicy na sklep też bym dał. Pamiętaj że COP równe 1 nie daje żadnych korzyści energetycznych.


Pomoc w wyborze - DBKlima - 2016-09-23

Miałem w temat nie wchodzić ale mam podobny sklep (na parterze) w obsłudze (43m2) i wiszą tam 2 kasety 18.
Dają radę :lol: :lol: :lol: :lol: chodzą od 5 lat non stop 24h/365

Pytanie do instalatorów - dajecie zestaw pracy zimowej do urządzeń inwerterowych ? Jak często ?
Od kilku lat nie używamy, nie kupujemy, nie było potrzeby - mam komplet jak będzie potrzeba Big Grin


Pomoc w wyborze - august200 - 2016-09-23

W jakim mieście ten sklep ? U siebie w Suwałkach proponował bym dla klienta min 6kw plus grzejnik elektryczny ze 2 kw w razie zimy stulecia


Pomoc w wyborze - obser - 2016-09-23

Rozważania teoretyczne.Lokal 40m2,a lokal 40m2.Z czyn sąsiadują ściany i sufit-z podwórzem,nieogrzewaną klatką schodową,czy ze wszystkich stron mamy ciepełko oprócz ściany frontowej?Takie dopasowywanie to wróżenie z fusów.U mnie w biurze 16m2 całkowicie oddzielny budynek 5,2 kW nieraz w mrozy mocno się kompresor napoci,aby było 22 st i w mrozy nie ma mowy o wyłączeniu w nocy,lub w weekendy,choć 15 styropianu jest,a w tym roku przyjdzie jeszcze na strop styropian i styropapa. A nie jest to jedyne ogrzewanie, w rzaie "w" są kaloryfery c.o. ,fakt nie ekonomiczne,bo rurociąg podziemny długi i raczej nieużywane,ale są i pociągną. Na klimę jako jedyne źródło bym się nie zdecydował,lekkie przepięcie przy naszych kochanych inverterach i parodniowe dobieranie płytek niezbyt tanich.


Pomoc w wyborze - marstaf - 2016-09-23

Witam,
podstawowy błąd - główne źródło ogrzewania! Klimatyzator może grzać w okresie przejściowym, ewentualnie czasami wspierać w okresie zimowym ale nie może być on stosowany jako główne źródło grzania . . .

Jeśli chodzi o markę to Fuji/Fujitsu jest z najwyższej półki przy tych pozostałych klimatyzatorach.


Pomoc w wyborze - MarioO - 2016-09-23

marstaf napisał(a):Witam,
podstawowy błąd - główne źródło ogrzewania! Klimatyzator może grzać w okresie przejściowym, ewentualnie czasami wspierać w okresie zimowym ale nie może być on stosowany jako główne źródło grzania . . .

Jeśli chodzi o markę to Fuji/Fujitsu jest z najwyższej półki przy tych pozostałych klimatyzatorach.

Bardzo dobra odpowiedz.Ja zawsze tak odpowiadam klientowi jak pyta o grzanie zimą.Zazwyczaj wszyscy robią oczy jak kapitan sowa bo mają już wpojone przez instalatorów jakie to zalety są z grzania zimą splitem.Tyle że u nas w Polsce zimy już nie było ładnych parę lat


Pomoc w wyborze - DBKlima - 2016-09-23

marstaf napisał(a):Witam,
podstawowy błąd - główne źródło ogrzewania! Klimatyzator może grzać w okresie przejściowym, ewentualnie czasami wspierać w okresie zimowym ale nie może być on stosowany jako główne źródło grzania . . .

...a ja mam w obsłudze kilka firm budowlanych .
Na budowie w kontenerach biurowych i zapleczach technicznych mają tylko zasilanie elektryczne i jeden kaloryfer na którym stoją kalosze zimą .
I co powiesz kierownikowi budowy że się nie da grzać bo to nie ekonomiczne ??
W du... ma dyrdymały i ekonomiczność ma być ciepło i tyle .
Możesz pisać o opłacalności bezsensowności on każe montować a w karcie katalogowej
jest że działa przy -15C .
Ba jak kiedyś powiedziałem że spadnie wydajność to kazał nam zamontować dwa komplety .
Bo ma być tak jak kierownik budowy chce :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

marstaf napisał(a):Jeśli chodzi o markę to Fuji/Fujitsu jest z najwyższej półki przy tych pozostałych klimatyzatorach.
Jeśli chodzi o tą markę to jej półka taka sama jak każda inna . Grzeje chłodzi ma pilota :lol:
LG i Samsunga splitów nie polecam nie montuję.


Pomoc w wyborze - siwak - 2016-09-23

Pomieszczenie jest na parterze jest to stara kamienica o grubych murach. Wcześniej w tym pomieszczeniu był bank i wisiał klimatyzator ale czy to było jedyne źródło ogrzewania to nie wiem. Zdaje sobie sprawę ze przy większych mrozach będzie trzeba wspomagać go grzejnikiem elektrycznym ale myślę ze do -10 da sobie rade wydaje mi się ze najlepszym rozwiązaniem będzie producent FUJI ELECTRIC jakościowo podobno dobre i gwarancja 5 lat


Pomoc w wyborze - 1igor1 - 2016-09-23

marstaf napisał(a):Witam,
podstawowy błąd - główne źródło ogrzewania! Klimatyzator może grzać w okresie przejściowym, ewentualnie czasami wspierać w okresie zimowym ale nie może być on stosowany jako główne źródło grzania . . .

Jeśli chodzi o markę to Fuji/Fujitsu jest z najwyższej półki przy tych pozostałych klimatyzatorach.

A niby dlaczego, grzeję dom 136m2 już 6 lat kanałówką, jest to główne źródło ogrzewania, i następnym razem zrobiłbym tak samo. Najmniejsza temperatura to -23 stopnie i w domu utrzymana zadana temperatura.
Więc zapytam jeszcze raz, dlaczego niby klimatyzator nie może być głównym źródłem ogrzewania skoro agregat się niczym nie różni od pompy powietrze woda


Pomoc w wyborze - barbie - 2016-09-23

jakie jest K budowlane tego domu ? .


Pomoc w wyborze - 1igor1 - 2016-09-23

barbie napisał(a):jakie jest K budowlane tego domu ? .
Rozwiń co rozumiesz przez K?


Pomoc w wyborze - barbie - 2016-09-23

izolacja cieplna .


Pomoc w wyborze - Shitashii - 2016-09-23

Przekomarzacie się żyjąc we własnym zaścianku. Kto ma rację:
http://www.imgw.pl/klimat/mapy/%5BMapy_1971-2000%5D/Mean_Temperature_1971-2000/1971-2000_Winter_MeanTemp_Actual.jpg


Pomoc w wyborze - 1igor1 - 2016-09-23

barbie napisał(a):izolacja cieplna .
a co ma izolacja cieplna do tego czy klima ogrzeje dom czy nie, to raczej trzeba dopasować moc klimy do zapotrzebowania. U mnie 11,2 kW i wystarcza nawet do -20 gdzie pewnie wtedy ma w okolicach 4-5 kW.


Pomoc w wyborze - Shitashii - 2016-09-23

To po co wprowadzają co raz to nowe wytyczne co do energochłonności budynków i grubości ocieplenia, jeśli to nie ma wpływu na straty ciepła. Ludzie, jakie wy bzdury wypisujecie. A najgorzej, że buńczycznie w tym trwacie.


Pomoc w wyborze - MarioO - 2016-09-24

1igor1 napisał(a):a co ma izolacja cieplna do tego czy klima ogrzeje dom czy nie, to raczej trzeba dopasować moc klimy do zapotrzebowania. U mnie 11,2 kW i wystarcza nawet do -20 gdzie pewnie wtedy ma w okolicach 4-5 kW.

kolego -23/-20 to miałeś z poniedziałku na wtorek potem temp wzrosła do -5 przez 3 dni a po nich już było od 2 stopni w porywach do -3 przez cała KALENDARZOWĄ zimę.Utrzymałeś zadaną temp bo dom nie traci ciepła w godzine.Gdyby to - 20 trwało dłużej jak ten 1 dzień bo np.2 tygodnie to na środku salonu byś ognisko rozpalił i jak góral z siekierką na jednej nodze podskakiwał.136m2 domu przy -20 i 4-5 kW Big Grin


Pomoc w wyborze - 1igor1 - 2016-09-24

MariOo napisał(a):
1igor1 napisał(a):a co ma izolacja cieplna do tego czy klima ogrzeje dom czy nie, to raczej trzeba dopasować moc klimy do zapotrzebowania. U mnie 11,2 kW i wystarcza nawet do -20 gdzie pewnie wtedy ma w okolicach 4-5 kW.

kolego -23/-20 to miałeś z poniedziałku na wtorek potem temp wzrosła do -5 przez 3 dni a po nich już było od 2 stopni w porywach do -3 przez cała KALENDARZOWĄ zimę.Utrzymałeś zadaną temp bo dom nie traci ciepła w godzine.Gdyby to - 20 trwało dłużej jak ten 1 dzień bo np.2 tygodnie to na środku salonu byś ognisko rozpalił i jak góral z siekierką na jednej nodze podskakiwał.136m2 domu przy -20 i 4-5 kW Big Grin
No nie masz racji, mam dom szkieletowy czyli praktycznie zero akumulacji i dom szybko się wychładza. -23 stopnie to była najniższa temperatura a poniżej -15 w nocy było przez prawie 14 dni. była to zima 2011/2012. Po za tym jeszcze raz zapytam, czym waszym zdaniem rózni się agregat z klimy od agregatu z pompy powietrze woda, że jedno może być jedynym źródłem ciepła a drugie nie

Projektowe straty cieplne u mnie to ok 40W/m2 przy -20, czyli 136x40 daje 5,44kW, czyli moja dobrana klima ma szansę jak najbardziej ogrzać mój dom, zwłaszcza że zrobiłem jeszcze kilka poprawek


Pomoc w wyborze - 1igor1 - 2016-09-24

Shitashii napisał(a):To po co wprowadzają co raz to nowe wytyczne co do energochłonności budynków i grubości ocieplenia, jeśli to nie ma wpływu na straty ciepła. Ludzie, jakie wy bzdury wypisujecie. A najgorzej, że buńczycznie w tym trwacie.
Żeby domy zużywały coraz mniej energii. ale dalej moc źródła ciepła trzeba dobrać do strat, a nie do energoszczędności domu. kiedyś do domu 100m2 trzeba było przyjąć 150W/m2 dziś i 30 W/m2 starczy. Ale i w jednej i drugiej sytuacji moc źródła ciepła dobierasz do strat

Po za tym nigdzie nie napisałem że grubość ocieplenia nie ma wpływu na straty ciepła, tylko że źródło ciepła trzeba dobrać do strat. CZYTAJCIE ZE ZROZUMIENIEM


Pomoc w wyborze - MarioO - 2016-09-24

1igor1 napisał(a):Po za tym jeszcze raz zapytam, czym waszym zdaniem rózni się agregat z klimy od agregatu z pompy powietrze woda, że jedno może być jedynym źródłem ciepła a drugie nie

np.większy skraplacz i grzałki wspomagające 6kW które przy twoich 11kW załączyłaby się przy -10


Pomoc w wyborze - 1igor1 - 2016-09-24

MariOo napisał(a):
1igor1 napisał(a):Po za tym jeszcze raz zapytam, czym waszym zdaniem rózni się agregat z klimy od agregatu z pompy powietrze woda, że jedno może być jedynym źródłem ciepła a drugie nie

np.większy skraplacz i grzałki wspomagające 6kW które przy twoich 11kW załączyłaby się przy -10
Większość grzejących pompą pow-woda grzałki ma na stałe wyłączone, a co do większego skraplacza, to różnie to bywa. do 11,2 też mogłem mieć duży skraplacz z dwoma wentylatorami ale wybrałem mniejszy z 1. mam grzałki backup 6kW właśnie wyłączone na bezpieczniku i jeszcze nigdy nie miałem potrzeby ich włączać. Tak jak pisałem grzeję już tak dom 6 lat, także trochę praktyki mam.


Pomoc w wyborze - MarioO - 2016-09-24

Nic tylko zakładać kanałówki.pozdrawiam


Pomoc w wyborze - Amfan - 2016-09-25

1igor1 napisał(a):Po za tym jeszcze raz zapytam, czym waszym zdaniem rózni się agregat z klimy od agregatu z pompy powietrze woda, że jedno może być jedynym źródłem ciepła a drugie nie

Pompy ciepła powietrze /woda konstruowane są pod ogrzewanie niskotemperaturowe przede wszystkim wykorzystujące zjawisko promieniowania ciepła. Temperatura w pętli wodnej ogrzewania podłogowego 28C i mniej jest jeszcze w stanie stworzyć komfort w pomieszczeniu przy okazji nie powodując jałowych cykli na częste odszranianie . Niestety w pompach powietrze/powietrze temperatura powietrza 28C i mniej powoduje ,że strumień powietrza dmuchającego na plecy już takiego komfortu nie da. Różnica prawdopodobnie będzie taka,że twoje urządzenie będzie częściej wchodziło w tryb odladzania niż pompa wodna. Pompy wodne (nie wszystkie ) mają odladzanie bez konieczności zmiany obiegu gazowego (wtrysk gorącego gazu). Niska temperatura wody wyjściowej powoduje ,że urządzenie może pracować z większą efektywnością energetyczną (Temperatura w górę efektywność w dół). Różnią się także budową od klimatyzatorów. Przede wszystkim maja przewymiarowany wymiennik i sprężarkę , wyposażone są w układ dochłodzenia i wtrysku gorącego gazu ,separatora cieczy . Na pewno są droższe bo trzeba wykonać całą kotłownie i instalację grzewczą .


Pomoc w wyborze - marstaf - 2016-10-07

DBKlima napisał(a):...a ja mam w obsłudze kilka firm budowlanych .
Na budowie w kontenerach biurowych i zapleczach technicznych mają tylko zasilanie elektryczne i jeden kaloryfer na którym stoją kalosze zimą .
I co powiesz kierownikowi budowy że się nie da grzać bo to nie ekonomiczne ??
W du... ma dyrdymały i ekonomiczność ma być ciepło i tyle .
Możesz pisać o opłacalności bezsensowności on każe montować a w karcie katalogowej
jest że działa przy -15C .
Ba jak kiedyś powiedziałem że spadnie wydajność to kazał nam zamontować dwa komplety .
Bo ma być tak jak kierownik budowy chce :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jeśli klienta nie obchodzi ekonomia to może grzać ale na jakiej wydajności pracuje wtedy klimatyzator? Nawet jeśli masz klasę A+++++++ to jest ona właśnie dla np +5 stopni, przy minus 15 jedziesz na 1:1
DBKlima napisał(a):Jeśli chodzi o tą markę to jej półka taka sama jak każda inna . Grzeje chłodzi ma pilota :lol:
LG i Samsunga splitów nie polecam nie montuję.

skoro tak podchodzisz ...