Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi (/showthread.php?tid=9929)



Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - mateusz890 - 2016-10-16

Witam,

Mam do Państwa pytanie odnośnie klimatyzacji do mieszkania w bloku.
Spółdzielnia kończy remont elewacji, zaraz po nim planuję założenie klimatyzacji (spółdzielnia udzieliła zgody na założenie jednostki zewnętrznej na balkonie) jednak mam problem z doborem sprzętu.

Zależy mi na klimatyzacji w 2 pomieszczeniach, jedno to pokój dzienny (wieczory) drugie to pokój biurowy (dzień). Ściany oraz okna w obu pomieszczeniach są na północny wschód, latem temperatura jest nie do wytrzymania. W dodatku ściany tak się nagrzewają, że oddają ciepło do około 22. Okna otworzyć nie można, gdyż są bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Ale koniec lamentów, padło na założenie klimatyzacji.

I teraz tak, mieszkam sam więc nie zależy mi na chłodzeniu 2 pomieszczeń jednocześnie i wymyśliłem sobie, że może zamiast klimatyzatora typu multisplit wybrać 2-krotnie tańszą opcję i zaopatrzyć się w zwykłą jednostkę zewnętrzną typu split i podłączyć do 2 jednostek wewnętrznych.

Odległość między jednostkami wewnętrznymi to tylko grubość ściany, około 40cm więc i cała instalacja długa nie będzie - licząc po sznurku maksymalnie 6m.

Tylko pytanie do znawców tematu, czy tak można? czy to będzie działać?
Jeśli tak, to jakiej mocy wybrać jednostki?
Wstępnie jestem przekonany do jednostek LG Standard Invert V, jest to jakaś chyba w miare renomowana firma i chyba z przyszłą gwarancją i serwisem nie powinno być problemu. Dodatkowo są na moją kieszeń.

Głównie liczą się koszty, chciałbym za sprzęt wraz z robocizną zamknąć się w ~5000zł.
Większość robót typu dziury w ścianach, dziury pod korytka mogę wykonać sam jednak samą instalację wolałbym pozostawić profesjonaliście.

Pozdrawiam
Mateusz


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - mateusz89 - 2016-10-16

Poniżej rysunek pomieszczeń i jak to ma wyglądać, założyłem konto gdyż nie mogłem edytować postu powyżej.

Pozdrawiam
[Obrazek: kGeGqP.png]


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - Bolas - 2016-10-16

Dziury w scianach to najtańsza robota więc jak zlecasz zrobienie wszystkiego to niech robi wszytko. Multisplit pewnie wyjdzie cię drożej dla 2szt niż dwa osobne klimatyzatory ale jak nie masz miejsca to nie zostaje ci wiele wyboru tylko multisplit. 2,5 kW do pok 2 i 3,5 do pok 1 wystarczy.


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - PARTNER-MAR - 2016-10-16

Tylko że autor nie chce multisplita.
Ma zamiar podłączyć 2 splity do jednej jednostki zewnętrznej zwykłej, która będzie obsługiwała jednego lub drugiego splita Smile
Trza będzie jakieś kraniki wymyślić. Zaworki znaczy.


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - mateusz89 - 2016-10-16

Dokładnie, cena multisplita trochę mnie odstrasza, a na 2 jednostki zewnętrzne nie ma miejsca.

Trochę przez wieczór poczytałem, i doszedłem do wniosku że będą na pewno potrzebne 2 elektrozawory, jeden najlepiej z pozycją wyjściową otwartą a drugi z zamkniętą (jednym sygnałem zmieni się obwód na drugą jednostkę wewnętrzną a pierwszą zamknie). Więc powiedzmy, że problem obwodu jest rozwiązany.

Nurtuje mnie kwestia podłączenia przewodów sygnałowych, musiały by być podłączone 2 zestawy kabli w 1 miejsce w jednostce zewnętrznej. Czy ona nie zgłupieje? Czy trzeba wymyślić jakieś rozwiązanie odcinające sygnały z drugiego splitu? Może dałoby się to rozwiązać za pomocą bramek logicznych - trochę elektroniki w szkole średniej liznąłem Smile

Czy spotkaliście się gdzieś z takim rozwiązaniem? Możecie polecić kogoś?

Pozdrawiam
Mateusz


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - DBKlima - 2016-10-17

Mateusz ogarnij się .
Masz trzy możliwości : kupić klimatyzację single split, multi split lub żyć bez klimatyzacji.


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - Amfan - 2016-10-17

Klimatyzator Symultaniczny


Klimatyzacja do mieszkania - 2x split czy multi - mateusz89 - 2016-10-17

DBKlima, dzięki za konkretną odpowiedź.

Zdecyduję się lepiej na normalny split i jak już jakieś otwory wentylacyjne - nie ma co kombinować Smile

Temat do zamknięcia
Pozdrawiam wszystkich