Forum Klimatyzacja
Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pomoc w doborze mocy klimatyzatora (/showthread.php?tid=9934)



Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-22

Witam szanowne grono fachowców.
Potrzebuję pomocy w kwestii doboru mocy klimatyzatora , ponieważ dostałem różne propozycje od firm montujących.
Efektywnie ma być chłodzony salon z kuchnią i przedpokój reszta pomieszczeń jak dostanie coś chłodu rykoszetem to będzie dobrze.
Obie firmy wybrały te same miejsca montażu urządzeń , ten sam producent - LG ,ale różne modele.
Firma A proponuje model D18RN o mocy chłodniczej 5 kW , natomiast firma B twierdzi że model D12RN mocy 3,5 kW w zupełności wystarczy.
Okna w salonie wychodzą na stronę wschodnią , mieszkanie nie jest na ostatnim piętrze , wentylacja jest mechaniczna.
No i teraz mam dylemat ,więc pora na trzecią opinię.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za cenne uwagi.
[Obrazek: d7271fe357957d38.jpg]


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - obser - 2016-10-22

Jak pora na trzecią opinię , to zaproś trzecią firmę. Rzut mieszkania nie daje wszystkich info.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Bolas - 2016-10-22

Przy wentylacji mechanicznej nic chłodu nie wpadnie do pozostałych pokoi. Pytanie na co w końcu ty się decydujesz. Oczywiście że może wystarczyć nawet jednostka 2,5kW tyle że będzie chodzić na full non stop.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-22

Wentylator w kuchni chodzi non stop więc rzeczywiście nic nie rozejdzie się po pozostałych pomieszczeniach .
W założeniu jest pokój i przedpokój (40m2) więc teoretycznie mniejsza klima powinna to ogarnąć , ale jak będą pootwierane wszystkie drzwi w mieszkaniu to wzrasta kubatura pomieszczenia i czy wtedy jest ona zapewnić komfort w zakładanych pomieszczeniach?


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Bolas - 2016-10-22

Co wg ciebie jest wentylacją mechaniczną? Albo jak ona wygląda u ciebie?


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-22

W łazience, kibelku i kuchni zainstalowane są wentylatory Helios

W łazience i kibelku podłączone są do włącznika oświetlenia , natomiast w kuchni chodzi non stop z wydajnością 35m3/h. Kuchenny mogę przerobić pod włącznik oświetlenia i wtedy przepływ powietrza będzie wymuszał wentylator na dachu budynku .


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Shitashii - 2016-10-22

Daj 5kW. Od przybytku głowa nie boli.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Bolas - 2016-10-23

Każda wentylacja składa się z nawiewów i wywiewów. Wentylacja mechaniczna wywiewna? A którędy powietrze wpada? Skąd masz pewność że nie jest zasysane z kratek łazienkowych? Sprawdź bo ja bym nie chciał żeby mi zaciągało przez kanały wywiewne powietrze do domu.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-23

Wszystkie okna mają zamontowane nawiewniki


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Bolas - 2016-10-23

Podejrzewałem ale skąd pewność że powietrze czerpane jest właśnie nawiewnikami? Big Grin
Bezpieczniejsza byłaby tzw wentylacja PLUS czyli nawiewna. Nawet jeżeli wszystkie wentylatory chodzą na raz nie masz pewności czy wszystkie działają z tą samą mocą - opory w kominie i moc wentylatorów nie będzie taka sama - poza tym dochodzi fakt że w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną utrzymuje się nadciśnienie a wentylacja wywiewna wytwarza podciśnienie.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - DBKlima - 2016-10-24

Klimatyzator 3,5kW jest zdecydowanie za mały będzie chodził raczej ma max.
Widać że każdy chce jednym urządzeniem opędzić całe mieszkanie więc 5kW jest w tym przypadku niezbędnym minimum .
Zawsze można dać "taniego" miniVRV 1,6+1,6+1,6+3kW do tego agregat 24 Big Grin


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - obser - 2016-10-24

Jak chcesz zrobić to porządnie,to odżałuj parę złotych i posłuchaj DBklima,teraz jest po sezonie,możesz dobrą cenę wynegocjować.Z jedną jednostką będzie szok termiczny np. w sypialni.No i zmień koniecznie markę klimatyzatorów,to i budżet może się znajdzie,a robisz na lata.Za rok na bank będziesz kombinował jak założyć klimę w sypialni,a potem dzieciaki będą wiercić dziurę w brzuch,że też chcą.Dożo było takich klientów i teraz dom cały obwieszony agregatami (sam jestem tego przykładem.ale u mnie inna sprawa-coś zostało po sezonie,klient nie zapłacił i zdemontowałem, firma dała "demo" po super cenie).


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - DBKlima - 2016-10-24

... po za tym dla mnie miejsce jednostki wewnętrznej jest dobrane na "przedmuchanie" mieszkania :lol: , a jeśli meble będą ustawione tak jak na rzucie to przy stole podczas obiadu nie będzie dało się wysiedzieć .

Przy tym ustawieniu mebli klimatyzator radził bym założyć w osi między kanapą, a ścianką działową na której jest TV. Tyle że o "tornadzie w sypialni" będzie można zapomnieć już definitywnie. Tongue


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-24

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi. Firmy z którymi rozmawiałem bazowały tylko na podstawie rzutów mieszkania i to było podstawą do oferty. Nikt nie zaproponował na tym etapie wyboru sprzętu umówienia się na miejscu .
Dziś wydzwoniłem kolejnego fachowca , który na dzień dobry zaproponował ,że przyjedzie niezobowiązująco i wybierzemy najbardziej korzystne rozwiązanie.
Zobaczę co przyniesie wizja lokalna i podzielę się spostrzeżeniami.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-24

Pytanie z inne beczki.
Jak wygląda sprawa gwarancji na urządzenie. Tylko jedna firma z którą się kontaktowałem figurowała na oficjalnej stronie lg jako autoryzowany instalator i dystrybutor ,a to jest warunek w karcie gwarancyjnej na 3 lata gwarancji
Co z pozostałymi ? Jak to wygląda w praktyce?


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - DBKlima - 2016-10-25

Plotik napisał(a):Pytanie z inne beczki.
Jak wygląda sprawa gwarancji na urządzenie.
Każdy producent ma nieco odmienną ale z zasady wygląda to podobnie .

Firma która będzie sprzedawała i montowała urządzenie musi mieć:
- aktualny certyfikat producenta ważny na dzień montażu "2016"
- musi wystawić ci fakturę lub paragon
- musi zostać spisany protokół montażu uwzględniający procedury jakie producent przewidział dla montażu

Firma/instalator po za tym posiada ...
Certyfikat firmowy FGAZ, certyfikaty personalne, uprawnienia SEP

Świadomy klient czyta kartę gwarancyjną, podpisuje umową serwisową która określa ilość przeglądów, zakres prac oraz stawkę za obowiązkowy przegląd gwarancyjny, płaci na czas, nie mówi instalatorowi i serwisantowi jak ma to zrobić i nie udaje że wie lepiej bo w internecie czytał jak to się robi Tongue

Plotik napisał(a):Tylko jedna firma z którą się kontaktowałem figurowała na oficjalnej stronie lg jako autoryzowany instalator i dystrybutor ,a to jest warunek w karcie gwarancyjnej na 3 lata gwarancji
Bo ta miała szczęście i po koleżeńsku została dopisana lub jest dystrybutorem .
Ważny jest aktualny certyfikat strona opisuje rzeczywistość równoległą.

Plotik napisał(a):Co z pozostałymi ? Jak to wygląda w praktyce?
Reszta to ciemna strona mocy: Panie będziesz Pan zadowolony - zacznij oglądać program usterka :lol:


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - obser - 2016-10-25

A może byś jednak poszperał w innych firmach i w innej marce.Co cię tak trzyma przy LG?


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - DBKlima - 2016-10-25

obser napisał(a):A może byś jednak poszperał w innych firmach i w innej marce.Co cię tak trzyma przy LG?
Pewnie 3 lata gwarancji go przekonało bo inni mają tylko 5 lat


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Bolas - 2016-10-25

Zawsze możesz instalatora poprosić o aktualny certyfikat w googlach zobaczysz jak wyglądają. Dopisanie do listy graniczy z cudem bo ta nie miałaby końca.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-25

Z LG ślubu nie brałem.
Bardziej chodzi tu o wielkość splita. Ściana na której sugerowano jego umieszczenie ma 102 cm i Lg nawet
5kW tam włazi.
Jestem otwarty na wszelkie sugestie względem producenta


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - obser - 2016-10-25

Poszperaj trochę w multisplitach. Tu każdy ma jakąś swoją markę, którą dużo handluje i zależy mu na obrocie, więc będzie chwalił swoje. Za jednym zamachem pgarniesz całe mieszkanko, trochę talarów wydasz, ale potem o tym wydatku zapomnisz, jak będziesz mógł sobie indywidualnie wszędzie regulować temperaturę, a nie gnać na maxa, aby cośkolwiek doleciało do sypialni. W sypialni włączysz sobie pół godzinki przed ziuziu.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - Plotik - 2016-10-25

Multi to był plan pierwotny , ale kwoty powalają i brak akceptacji małżonki , która stwierdziła ,że ma dość klimy siedząc całymi dniami w klimatyzowanym biurze , a że jest ciepłolubna to klima w sypialni odpada. Poza tym budżet remontowy przestaje się powoli domykać i myślałem że tańsze 3.5 kW może wystarczy, ale widzę że trzeba się szarpnąć się na 5kW . Może jak zazna komfortu latem w salonie to jej rurka zmięknie i za parę lat kolejny agregat wyląduje na tarasie Tongue


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - obser - 2016-10-25

Kup najtańsze 3,5 starczy na parę lat i złapiesz trochę oddechu finansowego i skroisz sobie system szyty na miarę. Za 5 lat nie wiadomo co będzie się oferować. Ceny widać ,że nie szybują, a coraz więcej peryferii producenci dokładają w standardzie.


Pomoc w doborze mocy klimatyzatora - DBKlima - 2016-10-26

W 102 cm to praktycznie każde 5kW się mieści z kategorii single split .
Miejsce które wybrałeś na klimatyzację w salono/kuchnio/jadalnio/obawialni jest moim zdaniem źle dobrane.