Logowanie Rejestracja
  • Start
  • Szukaj
  • Użytkownicy
  • Kalendarz
  • Pomoc
  • Nowe posty
Menu
Start Szukaj Użytkownicy Kalendarz Pomoc Nowe posty
tutaj jesteś:   Forum Klimatyzacja › Klimatyzacja.pl › Chłodnictwo
1 2 3 4 5 … 44 Dalej
  • alexa

Glycol chiller

1 Odpowiedzi, 2162 Wyświetleń

Rymrym

  2022-02-12, 22:56:32
Nowy użytkownik
#1
Witam,
chciałbym zbudować chiller glikolowy do domowego warzenia piwa i chłodzenia piwa do tapa. O ile elektronike później do tego jestem w stanie ładnie dorobić o tyle na chłodnictwie i automatyce na tyle sie nie znam żeby dobrać wszystkie elementy samodzielnie. Musze jeszcze dokładnie obliczyć moc, ale w przybliżeniu potrzebne będzie do schłodzenia max 2 zbiorników 60l poprzez pompy 600l/h i wężownice ze stali nierdzewnej min 200w mocy chłodniczej. Tak więc agregat ma za zadanie utrzymać temperature -4 stopni w zbiorniku około 17-20l substancji glikolowo propylenowej rozrobionej z wodą(30%glikol do 70% woda). Finalnie chciałbym mieć termostat cyfrowy który będzie włączać/wyłączać kompresor aby utrzymać w zbiorniku z chłodziwem wybraną temperature w przedziale -4 a 10stopni. Pompy i regulacje do dalszego chłodzenia cieczą w fermentatorach czy złącza do tapa w kuchni, a także sterowanie elektroniką mam zamiar później sam zaprojektować na spokojnie, to nie stanowi problemu. Końcowo będe chciał zamknąć wszystko w obudowie, tak więc długość/szerokość/wysokość zbiornika będą zależć od rozmiarów agregatu chłodniczego. I tutaj pare pytań do was. Potrzebuje skompletować cały zestaw do takiego projektu tj. sprężarke, skraplacz z wentylatorem dla określonej mocy, kapilare, a jako parownik chciałbym zastosować rurke miedzianą która będzie zanurzona w cieczy itd. Pojemnik na ciecz będę później projektować i robić testy, w najgorszym przypadku jeżeli nie uda sie uzyskać jakiś dobrych efektów to wykorzystam lodówke turystyczną.

Planuje kupić nowy agregat chłodniczy, tak więc tak naprawde rozchodzi sie tutaj o dobór parownika, filtru i kapilary. I tutaj pare pytań nie daje mi spokoju.
1. Czy jak dobiore odpowiednio kapilare np. za pomocą
http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~kasper/c...llarus.htm
to długość parownika będzie nieistotna czy też trzeba wyliczyć jego długość bo będą np. jakieś straty
2. Jeżeli długość parownika ma znaczenie, a zakładam że ma, to w jaki sposób obliczyć to moge. Lub może są jakieś wartości min/max dla danej mocy chłodniczej?
3. To jest drobnostka, bo jeszcze na temat filtrów nie czytałem, ale zakładam że będzie mi potrzebny, jak ktoś mógłby od razu podrzucić w jaki sposób dobrać, będe wdzięczny
4. Jakiekolwiek sugestie? czegoś brakuje w moich przemyśleniach? Może coś powinienem wziąć pod uwage?

W podsumowaniu powiem od razu że kupienie takiej chłodziarki to jest koszt mniej więcej 4500zł, natomiast zrobienie samemu zmniejsza ten koszt o połowe i naucze sie czegoś nowego, o ile projekt wyjdzie. Dodałem rysunek poglądowy o co mi dokładnie chodzi

Pozdrawiam serdecznie!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2022-02-14, 22:44:24 przez Rymrym.)
  • Odpowiedz

  • Pokaż wersję do druku


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Serwis ma na celu zgromadzenie w jednym miejscu firm oraz organizacji z branży HVACR, działających na rynku zarówno polskim jak i poza granicami kraju. Naszą siłą są wyłącznie tematy związane z branżą HVACR oraz unikalna społeczność użytkowników.
NEWSLETTER
Informacje O nas Kontakt Regulamin Polityka prywatności
Kategorie Artykuły Aktualności Produkty
Serwisy Klimatyzacja Wentylacja Chłodnictwo Auto - klimatyzacja
Nasze Portale ogrzewnictwo.pl pasywny-budynek.pl
Copyright © 2005-2022 termoclima Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Tryb normalny
Tryb drzewa