Mam niewielką działkę na której chcę postawić dosyć spory domek.Czy mogę ze względu na brak miejsca zainstalować wymiennik gruntowy pod ławą fundamentową ? .Słyszałem że takie rozwiązania są w polsce stosowane.
PROFESJONALIŚCI POLECAJĄ >>>SPRAWDŹ
KONIECZNIE!
KLIMATYZATORY
KLIMATYZATORY
KLIMATYZATORY
KLIMATYZATORY
CHEMIA SERWISOWA
KLIMATYZATORY
POMPY CIEPŁA
REKUPERATORY
KLIMATYZATORY
KONIECZNIE!
Pompa ciepła woda-woda
26 Odpowiedzi, 52589 Wyświetleń
do okoła działki rosną duże drzewa-nie można ich wyciąć .
zawsze można zatrudnić górników z bieda szybów .najbardziej obawiam się tego że fundament będzie przemarzał .
jakaś firma z północy Polski wykonuje takie instalacje chyba jej nazwa zaczyna się na S .
odradzam.
wymiennik chłodzi... może fundament nie przemarznie... ale ja bym domku nie stawiał na może.... bo może popłynąć... jeśliby jednak przemarzł... bo dostęp do wymiennika będzie żaden w przypadku awarii... i jeszcze... chłodząc grunt bezpośrednio pod domkiem zwiększysz straty ciepła domku... warto co najmniej kilka metrów z wężem glikolowym od domku się odsunąć... tak minimum ze 3 metry... bo chodzi o poziomy wymiennik gruntowy w postaci pętli z rury PCV ?
wmiennik gruntowy -pętla z rury PCV pod ławą fundamentową .wiem że jakaś firma stosuje takie rozwiązanie.
że ktoś stosuje -wcale nie oznacza, że tak jest lepiej.
Cięcie kosztów -bo na pewno jest taniej w montażu. A ewentualne przemarzanie gruntu i fundamentów to sprawa nie od razu a po kilku latach... gdy już gwarancja się skończy... zalecenie -rura minimum 3m odsunięta od ścian budynków. zakopana poniżej poziomu przemarzania gruntu -wskazane 1,5m głębokości. odstęp pomiędzy pętlami rury -co najmniej 2m -wskazane 3. I jeszcze -1,5 do 2 mb na 1m2 powierzchni ogrzewanej domu ale to to orientacyjnie przybliżenie -długość pętli już zależy od wyizolowania domku, wydajności pompy itd. przy pompie używanej do ogrzewania wody użytkowej -długość pętla-i zależy od wydajności (mocy) pompy
jak nie znajdę wykonawcy zdecyduje się na pompę ciepła powietrze -woda.
powietrze -woda... -sprawdza się ładnie jak na dworze masz około zera.
Wraz ze spadkiem temp zewnętrznej -gdy potrzeba grzać mocniej -pompa słabiej grzeje -a i prąd ciągnie... bo efektywność spada. mocno spada. przy -20 -to lepiej mieć zwykłe elektryczne ogrzewanie... prądu żre podobnie a dużo tańsze w montażu. pompy ciepła powietrze woda.... mają swoje ograniczenia. O których się głośno nie mówi -zwłaszcza zapomina się mówić w prospektach reklamowych i instrukcjach... piękne współczynniki wydajności rzędu 4 czy 5 są podawane dla temp wody na wyjściu 35 stopni, temp powietrza +2 lub +5 oraz pracy na jednej sprężarce z tandemu dwóch... przy pracy na pełnej wydajności -na dwóch sprężarkach efektywność jest niższa. A przy temp dolnego źródła rzędu minus 15 -minus 20 wręcz żałosna... Do ogrzewania ekonomicznie korzystniejsza pompa glikol-woda. A wymienniki pionowe owszem są. Podobnie jak wiercone studnie jedna z której ciągnie się wodę głębinową i druga do której się ją wtłacza po przetłoczeniu przez wymiennik np. płytowy... tylko że obydwa rozwiązania dużo droższe inwestycyjnie od pętli rury PCV zakopanej poziomo... wymiennik poziomy położysz za 3 tys... pionowy za blisko 30...
jak były ostatnie mrozy testowałem dwa moje klimatyzatory przez 8 godzin-grzały całkiem przyzwoicie przy -18 stopniach .z powietrza zimnego równierz można pobierać ciepło .
barbie napisał(a):jak były ostatnie mrozy testowałem dwa moje klimatyzatory przez 8 godzin-grzały całkiem przyzwoicie przy -18 stopniach .z powietrza zimnego równierz można pobierać ciepło .owszem można... tyle, że wtedy nie masz na 1kw pobranego prądu 4 czy 5 kilowatów ciepełka a tylko około dwóch kW ciepła -a to już drogo wychodzi. i słabo grzeje ... i dodatkowo większość klimatyzatorów które umożliwiają grzanie przy tak niskich temp. zewnętrznych -posiłkuje się dodatkowymi grzałkami... więc to bardziej farelki z dodatkiem kilmy niż prawdziwe pompy ciepła... pompami są do -5 czy -8 a potem włączają grzałki... i mało modeli w ogóle umożliwia grzanie jeśli na dworze jest poniżej -5, jeszcze mniej jeśli jest -15... Klima z funkcją grzania (pompy ciepła) to z założenia ogrzewanie dodatkowe na okresy przejściowe. Poza nim zazwyczaj jest jakiś piec itp. A pompa ciepła -z założenia jest samodzielnym głównym źródłem ciepła -i powinna ekonomicznie grzać przy nawet dużych mrozach. I to grzać porządnie a nie dogrzewać. i jeszcze -klima grzeje bezpośrednio czynnikiem -tłoczonym do jednostki wewnętrznej. A pompa ciepła zazwyczaj poprzez wodę jako czynnik pośredni. Daje to dodatkową różnicę około 10 stopni... więc powietrzna pompa ciepłą przy -15 ma troszkę podobnie jak klima przy -25... więc ma trudno. A glikolowa ciągnąć ciepełko z gruntu ma komfort -ma łatwo... zasysa glikol zazwyczaj powyżej zera... Witek. PS. -jaką wydajność mają te klimatyzatory ? bo zazwyczaj wydajność grzewcza klimy jest zbliżona do wydajności chłodniczej... a ta bywa dość duża w stosunku do wielkości pomieszczeń. W zimie przy normalnych warunkach (małych przymrozkach) jest spory zapas wydajności grzewczej klimy.... i nawet jeśli to spadnie na ułamek to często jeszcze starcza... pompy ciepła nie mają aż takiego zapasu -bo byłyby zbyt drogie.
klimatyzatory mają po 5 KW wydajności chłodniczej i grzewczej .traktuję te urządzenia jako awaryjne żródło ciepła. jeśli wymiennik gruntowy w układzie woda-woda zamarznie to wydajność pompy ciepła spadnie zdecydowanie.
barbie napisał(a):jeśli wymiennik gruntowy w układzie woda-woda zamarznie to wydajność pompy ciepła spadnie zdecydowanie.to spadnie do zera. i to najprawdopodobniej do czasu remontu pompy. ale wymienniki gruntowe po to są gruntowe i zakopywane głęboko oraz po to mają określoną długość -żeby nie zamarzać. i zazwyczaj wypełniane są glikolem. i jak są prawidłowo wykonane -to nie zamarzają. barbie napisał(a):klimatyzatory mają po 5 KW wydajności chłodniczej i grzewczej .dopisz jeszcze jakie są rozmiary (kubatura) pomieszczenia, jego ciepłochronność ... lub zapotrzebowanie na moc grzewczą. bo najprawdopodobniej pomieszczenie potrzebuje ze 4 może 5 kW grzania -a dwie klimy po 5kW każda -nawet przy -15 są w stanie solidarnie zapewnić te 4 czy 5 kW -każda da np po 2,5 ... ciągnąć półtora kW prądu... a przy temp zewnętrznej -5 każda dała by około 5 kW -w sumie 10... duża szansa, że klimy dają radę grzać w złych warunkach zewnętrznych bo mają duży zapas wydajności...
te klimy ogrzewają typowy domek jednorodzinny-otwieram drzwi do wszystkich pokoi w oddalonych miejscach jest trochę zimniej,wpokojach gdzie są klimatyzatory jest cieplej .główną wadą tego rozwiązania jest chałas wentylatorów jednostek wewnętrznych które przy grzaniu pracują na 4 biegu.
Wit gratuluję celności Twoich odpowiedzi.opisany problem jest autentyczny-po trzech latach w rzeczywistym obiekcie zamarzł wymiennik gruntowy-Twoje przewidywania spełniły się .pompę ciepła zainstalowała stara wyspecjalizowana firma.
typowy domek może mieć zapotrzebowanie od 8kW (super izolacja) do około 15kW ciepła-a jak duży lub izolacja kiepska to sporo więcej.
a pompa powinna zapewnić ciepło w całym domku a nie tylko w dwóch pokojach. Jak piszesz -dalej jest chłodniej. prawdopodobnie klimy są w stanie podgrzać swoje pokoje -ale cały domek to dla nich zbyt dużo -zwłaszcza gdy wydajność siada... A jak przy temp zewnętrznej około zera ? -przypuszczam ,że wtedy klimy grzały mocniej -w całym domu było ciepło a w tych pokojach z klimami gorąco. i pewnie nie goniły na 4 biegu...
osobiście zainstalowałem w tym roku eksperymentalnie powietrzną pompę ciepła Hitachi DC inverter, dom 200m + 100% podłogówka z analizy podlicznika tylko pompy wychodzi, że w przypadku temperatur powyżej +5/7 miesięczne koszty pracy to poziom między 100-200 zł, w przypadku treperatur na poziomie -18C za było ostatnio dobowy pobór to ok. 85 kWh.
myślę, że jeżeli realny koszt pracy pompy ciepła oscylował by na poziomie ok. 2500-3000 zł to będzie ok. marudzicie, że pompa ciepła traci wydajność przy -20, a ja się pytam ile było w tym roku dni z tą temperaturą? może z 10, a ile czasu już ogrzewacie budy - od października? czyli 90, więc w czym problem. jaka temperatura panuje w gruncie? jak często temperatura powietrza jest wyższa niż temperatura gruntu, a trzeba ogrzewać? czyli PC P-W jest efektywniejsza? a co z migracją wilgoci w glebie z kolektorem poziomym, czy ktoś sprawdzał co się dzieje po kilku latach w glebie? barbie napisał(a):jak nie znajdę wykonawcy zdecyduje się na pompę ciepła powietrze -woda.Witam Nie rezygnuj tak szybko, są jeszcze inne rozwiązania. Nie dobry czas na forum pytać o poważne sprawy. Powietrze -woda jest najtańsza inwestycja ale droższa w eksploatacji. Pozdrawiam
Wszyscy, wszystko wiedzieli... a mój fotoblog?
Nad wymiennikiem nie można lokalizować żadnych obiektów budowlanych, parkingów z nawierzchnią twardą typu asfalt itp. Latem grunt musi się zregenerować (nagrzać). Promienie słoneczne oraz wsiąkająca deszczówka musi się z tym uporać bo w przeciwnym razie wydajność będzie malała z roku na rok.
Dziękuję za wypowiedzi .prognozy są takie że 90% nowych pomp będą stanowiły pompy powietrze -woda.
barbie napisał(a):Dziękuję za wypowiedzi .prognozy są takie że 90% nowych pomp będą stanowiły pompy powietrze -woda.bo prostsze w montażu (praktycznie -stawiasz -podpinasz prąd i wodę CO -i hajda) i tańsze inwestycyjnie... nie trzeba kosztownych wykopów czy odwiertów... niestety znacznie droższe w użytkowaniu -mniej wydajne energetycznie i więcej prądu ciągnące... w Polsce dość często zdarzają się dni o temp -10 czy -15... wtedy pompa powietrze-woda nie dość, że drogo grzeje to słabo grzeje... natomiast w krajach gdzie rzadko kiedy temp spada poniżej zera a poniżej -5 praktycznie nigdy -pompy powietrzne na pewno będą robić furorę...
Mam pytanie dotyczące pomp ciepła w Kętach https://walusiakroczyny.pl/pompy-ciepla/kety/. Czy ktoś mógłby podzielić się swoją wiedzą na ten temat? Jakie są koszty i efektywność?
(2009-12-24, 12:26:32)barbie napisał(a): Mam niewielką działkę na której chcę postawić dosyć spory domek.Czy mogę ze względu na brak miejsca zainstalować wymiennik gruntowy pod ławą fundamentową ? .Słyszałem że takie rozwiązania są w polsce stosowane. Moim zdaniem jak masz niewielką działkę to lepiej będzie zastosować pionową gruntową pompę ciepła. Poza samymi odwiertami, płuczkami itd to później zajmuje znikomą powierzchnię. Przy poziomych potrzeba dużej powierzchni działki, a montaż pod fundamentami ograniczy serwisowanie itd. W przypadku domu 150m2 cena za prąd za pionowy gruntowy wyjdzie ok 5000zł/rok, zaś pionowy 4500 zł. Cena instalacji to różnica rzędu 55000/70000. Dane z kalkulatora https://www.symulatorogrzewania.pl/symul...mpy-ciepla . Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.
Witam
Podłączę się pod temat. Wykonałem pompę ciepła woda - woda, przegrzanie około 6K, temperatura wyjściowa sprężarki jest w granicach 40*C czyli na dotyk sprężarka jest lekko ciepła czy tak niska temperatura nie zaszkodzi sprężarce? Pozdrawiam |
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości