Forum Klimatyzacja
Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. (/showthread.php?tid=10022)



Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2016-12-27

Witam. Mam zamiar zmienić sprężarkę oraz osuszacz w swojej klimatyzacji. Sprężarka się poci. Jest cała na zielono. Nie zauważyłem by leciało przy króćcach przewodów wysokiego i niskiego ciśnienia. I trudno jest stwierdzić którędy leci. Z przyczyn ekonomicznych nie zamierzam się bawić w sprawdzanie i naprawianie tej sprężarki.

Kupiłem używaną sprężarkę, z której zlałem około 60ml oleju. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi jak mam teraz przeliczyć ilość potrzebnego oleju? Ile mam zalać do tej sprężarki, a ile dolać jeszcze podczas nabijania klimy żeby to miało ręce i nogi?

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć ile wchodzi fabrycznie oleju do sprężarki PANASONIC H12A00AA4EK?


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - obser - 2016-12-28

A po co Ci ta ilość,zlej wszystko ze swojej i wlej do tej używanej jak to określiłeś tyle ile zleci Ci z Twojej nowego oleju.Przy serwisie i jak na obecne warunki bardzo długiej próżni,najlepiej gdzieś w ciepłym warsztacie dodaj dodatkowy olej na osuszacz. Sprężarki nie są dedykowane do samochodów,ważna jest ilość oleju w układzie,ale wtedy by Cię to interesowało jakbyś powymieniał wszysko na nowe i porządnie wypłukał układ.


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2016-12-28

No dobra tyle że sprężarka poci się wraz z olejem także ubywa i nie jest to miarodajne to po pierwsze. Po drugie klimatyzację założyłem z innego samochodu i co prawda zmieniany był tyko skraplacz bo nie pasował do wersji nadwozia to pozostałe elementy były zabezpieczone w tym sprężarka ale nie mogę na sto procent powiedzieć że było w niej tyle oleju ile być powinno. Co dalej zatem? Jak to przeliczyć?


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Whisky - 2016-12-28

Płukanie całego układu i mycie sprężarki będziesz wiedział że nic nie masz.


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - obser - 2016-12-29

Tak jak pisze Whisky, jak chcesz mieć pewność,to nie ma żadnego innego sposobu tylko płukanie i bodajże wchodzi tam 150ml oleju w układ,część podasz do sprężarki,a resztę przy serwisie.


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2016-12-29

Dziękuję za sensowną odpowiedź. Rozumiem że maszyna taką płukankę zrobi tak? Chociaż chyba nie każda. A płukankę zrobić z zamontowaną starą sprężarką i osuszaczem czy z nowym tym i tym i potem odkręcić sprężarkę i zalać olejem? Sprężarka jest jakby co pusta. Może tam na ściankach jest około 10ml oleju bo nawet jak wisi na drucie to mało co kapie.

Odpowiednikiem Atmos GU10 będzie PAG 46?


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - obser - 2016-12-29

To nie tak,płukanie to proces etapowy,trzeba porozpinać układ i po kawałku przepłukiwać,wymontować zawór rozprężny,no i na pewno nowy skraplacz,bo tych skraplaczy równoległych nie wypłukasz i broń Boże osuszacz,montujesz go na końcu,sprężarke tą kupioną myjesz osobno.Jak chcesz to zrobić,to koszty niemałe,Whisky Cię oświetli,bo się w to bawi,ja tego nie robię.


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - radekrp90 - 2016-12-30

Niektórzy producenci podają zakładane ilości oleju pozostałego w układzie w poszczególnych jego elementach. W ten sposób można OSZACOWAĆ ile oleju wlać do "nowego" kompresora. Ja tak robiłem gdy wyrzuciło mi uszczelniacz płyty zaworowej i się sprawdziło trzeba mieć jednak dobrą instrukcję serwisową. Układ pracował wcześniej?

EDIT:
To co znalazłem dla Mazdy 626 US (podobno zbliżone układy):
- całkowita objętość: 185 ml (100.0 %)
- parownik: 50 ml (27.0 %)
- skraplacz: 15 ml (8.1 %)
- linie: 6 ml (3.2 %)
- osuszacz: 10 ml (5.4 %)

Dla kompresora pozostaje w tym wypadku ~100 ml (~56.0 %).


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2016-12-30

Układ pracował cały czas bez większego problemu tyle że po prostu po jakimś czasie zaczęło chłodzić mniej no i kompresor dłużej pracował by osiągnąć temperaturę. Ja kupiłem cały zestaw od gościa, który też kupił jeszcze od innego gościa. Sprzedał bo auto miało iść na złom wiec wyciągnął te klimę z powrotem także jestem trzecim posiadaczem instalacji Smile Po montażu samodzielnym nigdy nie miałem żadnych problemów. Przejeździłem cały sezon tego roku i klima nadal działa tyle że sprężarka jak pisałem poci się. Skraplacz jest nowy więc nie mogę kupować nowego skraplacza.
Czyli z tego co pisze radekrp90 mogę wlać do kompresora 100ml i w układ dać mniej więcej 10-20ml?


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - obser - 2016-12-30

Ja bym się tym poceniem nie przejmował.Jak wszystko dobrze chodziło,to wlej do innej sprężarki tyle co wylałeś ze starej i przy serwisie dolej 10 ml na osuszacz i 5 g barwnika,też go się liczy jako olej i powinno być dobrze.Sprawdzisz to wiosną,jedź na serwis po jeździe na włączonej klimie i okaże się ile odzyskał oleju,jak więcej niż 2% czynnika,to ok. Zauważyłem,że ludzie mają układy przeładowane olejem.Gościowi Mercedesem wyciągłem dwuetapowo prawie 300 g oleju. "Specjaliści",którzy z UP kupili maszyny jadą z automatu,a np. Texa dodaje za każdym serwisem 15g oleju i 5 g barwnika.Parę serwisów i masz podwójną ilość. Prawidłowa mieszanka ,która wytwarza się po ok. pół godzinie pracy układu to 98%czynnika i 2% oleju i tym jest układ smarowany.


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2016-12-30

Dwuetapowo czyli jak?


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - obser - 2016-12-31

Jak chcesz wiedzieć to dwuetapowo nazwałem to że zrobiłem pełen serwis odciągając ok.200g puciłem go z włączoną klimą na miasto,a po godzinie jeżdżenia przyjechał i ponowny serwis odciągnął jeszcze ok.120 g z zakamarków, dostał 20 g i twierdzi,że klima stała się o wiele wydajniejsza.Tylko zrozum,chcesz mieć idealną ilość oleju-porządne płukanie,nowy osuszacz i skraplacz.A to koszty niemałe.To o czym ja piszę to jest takie określenie ilości oleju na podstawie odzysku,a to nie jest dokładna metoda.


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2016-12-31

Spoko wiem że to nie jest dokładne. W wielkie koszta pchać się jednak nie będę bo to auto ma już 20lat także doprowadzę do użytku sprężarkę i zobaczę ile zleję ze starej. Ale sugerując się tym ile jest procentowo w mazdzie 626 to zapakuję około 100ml. Zobaczmy jeszcze ile z tej starej zleci.

Czy może ktoś potwierdzić że Atmos gu10 to odpowiednik PAGa 46?


Mazda 323 BA - jaka ilość oleju do sprężarki. - Andrzej414 - 2017-01-07

Witam wszystkich. Po dalszym poszukiwaniu źródeł z informacją o zawartości oleju w instalacji klimy udało mi się zdobyć katalog zawierający praktycznie wszystkie marki samochodowe oraz większość modeli tych marek.

Ilość oleju w Mazdzie 323 BA jest następująca:
Rocznik 94-10.96
Czynnik - R134a 750g, olej oryginalny GU10, olej zamiennik PAG46 lub PAO68 175ml

Rocznik 11.96-08.98
Czynnik - R134a 700-750g, olej oryginalny GU10, olej zamiennik PAG46 lub PAO68 150ml