Forum Klimatyzacja
pompa ciepła do ogrzewania domu - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: pompa ciepła do ogrzewania domu (/showthread.php?tid=1033)



pompa ciepła do ogrzewania domu - senior - 2008-03-25

mam takie pytanie bo chyba nie bardzo rozumiem na czym polega wymiana energii( ciepła).
Jest wymiennik w ziemi oraz w mieszkaniu, w obydwu tych wymiennikach krąży woda z glikolem, czyli potrzeba 2 pomp wodnych( jedna do obiegu ziemnego, druga do rozprowadzenia ciepła po budynku)oraz dwóch wymienników ciepła? jeden wymiennik to ziemia-parownik (freon rozprężony )drugi to skraplacz freonowy-kaloryfery?


pompa ciepła do ogrzewania domu - senior - 2008-03-28

no dzięki za wyjaśnienia, wiem już trochę więcej, pompy ciepła to prawie jak klimatyzacja, a jednak inne...


pompa ciepła do ogrzewania domu - fonko - 2008-06-20

zapoznaj się z tym katalogiem: >>REKLAMA<<
Admin


pompa ciepła do ogrzewania domu - paulaula - 2009-01-13

mg_1 napisał(a):Wymiennik w ziemi, parownik(np płytowy) na glikolu. Tu mamy załatwioną sprawę odzysku ciepła z gleby.

A by oddać ciepło w mieszkaniu potrzebny jest skraplacz, zazwyczaj jest to też wymiennik płytowy+woda+pompa i niskotemperaturowe wymienniki w pomieszczeniach: (podłogówka, specjalne kaloryfery).
Ja (jak, kiedyś będę robił Smile ) to skraplacz dam powietrzny, a po pomieszczeniach rozprowadzę kanałami.
(Kupię sobie używaną kanałówkę z pompą i pogmyram przy skraplaczu Big Grin )

Pozdrawiam
Co znaczy pogmeram przy skraplaczu ?


pompa ciepła do ogrzewania domu - awax - 2009-01-13

paulaula napisał(a):
mg_1 napisał(a):Wymiennik w ziemi, parownik(np płytowy) na glikolu. Tu mamy załatwioną sprawę odzysku ciepła z gleby.

A by oddać ciepło w mieszkaniu potrzebny jest skraplacz, zazwyczaj jest to też wymiennik płytowy+woda+pompa i niskotemperaturowe wymienniki w pomieszczeniach: (podłogówka, specjalne kaloryfery).
Ja (jak, kiedyś będę robił Smile ) to skraplacz dam powietrzny, a po pomieszczeniach rozprowadzę kanałami.
(Kupię sobie używaną kanałówkę z pompą i pogmyram przy skraplaczu Big Grin )

Pozdrawiam
Co znaczy pogmeram przy skraplaczu ?
Sprawdż w słowniku języka polskiego:
gmerać - grzebać,szperać,dłubać :Smile) :Smile)


pompa ciepła do ogrzewania domu - klm 77 - 2009-01-28

witam
założylem altherme daikina i jest tam podlicznik i powiem wam ze dzienny pobór prądu to 10 zł przy temp na zew. w nocy ok -20 w dzien ok-12, a teraz przy temp na zew ok -2 to ok 7 zldotyczy tylko ogrzewanie domu pow. ok 100 m2
ciekawe co


pompa ciepła do ogrzewania domu - szk6 - 2009-01-28

co to jest altherma


pompa ciepła do ogrzewania domu - klm 77 - 2009-01-28

poszukaj na necie tam jest dosc informacji powiem ci ze fajna sprawa , podoba mi sie to
pompa jest nie za 60-70 tys kopiac ziemie lub odwiert lezc do malego domku to jest 18-20 tys


pompa ciepła do ogrzewania domu - klm 77 - 2009-01-28

na www.daikin.pl w zkladce sa dobre info


pompa ciepła do ogrzewania domu - PYTON - 2009-02-08

klm 77 napisał(a):poszukaj na necie tam jest dosc informacji powiem ci ze fajna sprawa , podoba mi sie to
pompa jest nie za 60-70 tys kopiac ziemie lub odwiert lezc do malego domku to jest 18-20 tys
Cześć widze że masz konkrety jeśli chodzi o PC z wymienikiem powierznym
napisz jak masz rozwiązany system w domu (podłogówka czy grzejniki)
Fajnie by było gdybys notował miesieczne zużycie energi- jeśli to niejest problem
oczywiscie.

Ludzi ciężko przekonać do systemu który nie potrzebuje węgla lub gazu do grzania.
Brak świadomości.

Pierwszy model urządzenia o którym piszesz nie sprawdził się w Polsce - zbyt durza wilgotność teraz poprawili i ponoć jest ok.

Jeżeli miesieczny koszt eksploatacji nie przekracza 350 pln na taka powierzchnie to jest super.


pompa ciepła do ogrzewania domu - klm 77 - 2009-02-09

Czesc
Masz racje ludziom prubuje już na różne sposoby tlumaczyc zasade dzialania tego urzadznia ale jest masa niedowiarkow.
Nie mogą pojąć jak to możliwe że na zwnątrz jest minus 10 a w srodku 23 st.
Założylismy podlicznik i dziennie połyka ok 20 kW, co kilka dni spisywany jest licznik żeby niedowiarkom pokazać ile kosztuje ogrzanie domku 95 m2.
Parter jest cały w podłogówce na poddaszu są klimakonwektory .
I to jest teren południowej Polski


pompa ciepła do ogrzewania domu - klm 77 - 2009-02-09

Powiem Ci że miałem obawy co bedzie przy minus 20 ,bo takie były też mrozy ale nie zauważyłem znaczącego zwiększonego poboru prądu.
Urządzenie zasuwa nie potrzeba komina , bezobsługowe cicha praca hydroboksu ode mnie same pochwały


pompa ciepła do ogrzewania domu - awax - 2009-02-09

Oczywiście zdaję sobie sprawę z zalet pomp ciepła,jednak przy -20 na zewnątrz w przypadku pompy z wymiennikiem powietrznym musi być "wspomaganie"elektryczne i tym samym chwilowy pobór mocy znacznie wyższy.Mamy niewiele dni z takimi temperaturami i średnie zuzycie prądu niewiele wzrasta jednak cudów nie ma.
Na marginesie to wydaje mi się,że bardziej ma tu wpływ wilgotność względna,która zależy m.in.od temperatury,ale nie tylko.
Pozdrawiam


pompa ciepła do ogrzewania domu - PYTON - 2009-02-09

Widzisz awax dlatego pierwszy model Daikina w tym wydaniu był kompletnym niewypałem dla warunkó naszego kraju. Testowali to w Szwecji a tam wilgotnośc jest nieporównywalna. Teraz ponoć poprawili i jest ok. Interesuje mnie ten temat bo przecież to urządzenia chłodnicze a montują je na dobrą sprawę hydraulicy ciekaw jestem kto to będzie serwisował.
Zamontowałem jed. zew z odzysku w domu mojej matki do systemu podłogowego i latało całkiem ok do pókisię nie popsuło - sprzęt z odzysku. chciałem sprawdzić czy działa.
W pompach ciepła stosowanych do ogrzewania domków i wody urzytkowej chodzi o to aby nakład był stosunkowo nieduzy i zwrócił się dość szybko, dlatego należy przeliczyć dokładnie czy opłaca się robić wymiennik gruntowy czy lepiej dopłacić do dodaktowego żródła energi. Awax ma racje ta pompa ma dodatkowa grzałkę 6 Kw.
to dobrze bo nawet na wypadek awari coś nam podgrzeje naszą chate.
W opini pomp panuje przekonanie że to wieczne urządzenia, ale my chłodziarze doskonale wiemy że to nie prawda. Sprężarka nie może pracować całą wiecność
podobnie jak inne elementy w urządzeniu serwisowane lub nie prędzej czy póżniej zurzyją sie nawet w Daikinie.
Moim zdaniem tworzenie wymienikó gruntowych pionowych czy też poziomych jest zbyt kosztowne w stosunku do dopłaty za energie za te "pare" dni w roku.

W październiku zamontowałem splity MHI invertery w nowo powstalym biurze (tani budynek parterowy) są one podstawą ogrzewania. Bałem się co będzie ostrą zimą, ale spisały się na medal.


pompa ciepła do ogrzewania domu - p.obelix - 2009-02-17

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html
Bardzo ciekawy link opisujący i przedstawiający zasadę działania PC
Tylko nie wiem czy nie będzie usunięty.