Forum Klimatyzacja
Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... (/showthread.php?tid=11541)



Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - Konrad1586 - 2019-08-15

Witam serdecznie,
Chciałem zasięgnąć porady fachowców w kwestii chłodzenia nowo budowanego domu...
Pokrótce przedstawię sytuację...
Dom z użytkowym poddaszem o pow 180m użytkowych...
Ogrzewanie - pompa ciepła powietrze woda
Wentylacja- mechaniczna - rozłożona instalacja do rekuperacji

Pytanie czy aby schłodzić powietrze w domu i zachować jakiś przyzwoity komfort mieszkania gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni, w grę w chodzi tylko klima czy być może warto zastosować inne rozwiązania i wykorzystać instalacje które już mamy czyli jakieś chłodnice do rekuperacji, maty kapilarne do pompy ciepła czy być może istnieją jeszcze jakieś inne opcje o których nie wiem...

Z góry wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie...
Pozdrawiam
KB


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - Trucker - 2019-09-11

Klima chłodzi najwydajniej, ale ma wady - żre sporo prądu i chłodzi tylko to pomieszczenie gdzie jest jednostka wewnętrzna, ( chyba że klima centralna i wykorzystanie kanałów wentylacyjnych od rekuperacji, ale to spore koszty)
Mam u siebie takie rozwiązanie, do istniejącej rekuperacji dołożyłem klimatyzator kanałowy.

Polecam Ci jeszcze rolety zewnętrzne (te wewnętrzne niewiele dają)
A jak masz chęć przekopać działkę to GWC rurowy lup płaski- chładza powietrze wentylacyjne

oba te rozwiązania mają tę wielka przewagę nad klimą że nie żrą prądu


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - wentek - 2020-07-01

Chłodzenie z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej: tak, ale za pośrednictwem gruntowego wymiennika ciepła.
Na <szerzej bym nie powiedziała że opisane - bardziej podstrona reklamowa z ogólnymi info - admin/ zostało to trochę szerzej opisane.
/


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - lucas22 - 2020-09-17

Oferta jeśli chodzi o /reklama/ wygląda bardzo dobrze, firma zajmuje się systemami wentylacji i wcześniej zajmuje się też ich przygotowywaniem, planowaniem więc nie tylko jest tak, że będą gotowe rozwiązania dla Ciebie przygotowywali z tego co jest dostępne, ale też są w stanie dopasować instalację do miejsca, gdzie będzie wykorzystywana. Więc jak nie masz projektu instalacji to też ewentualnie warto się z nimi skontaktować.


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - januszsob73 - 2021-10-26

witam, chciałbym odświeżyć ten wątek i prosić o poradę. chcę wymienić instalację wentylacyjną w niedużym pensjonacie. szukam różnych rozwiązań i zastanawiam się nad rekuperacją. ale czy w okresie letnim z temperaturą +30 stopni da radę? Czy będzie konieczność dodatkowej instalacji klimatyzacji?


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - krzysiuwisniewski57 - 2021-10-28

Na pewno pomoże ale czy zastąpi klimatyzację to ciężko stwierdzić. Biorąc pod uwagę dobro klientów powinieneś mieć jedno i drugie Tongue


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - januszsob73 - 2021-10-29

a czy możesz podpowiedzieć czym się kierować przy wyborze centrali rekuperacji? na co zwracać uwagę?


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - krzysiuwisniewski57 - 2021-10-29

Myślę że jedną z bardzo waznych rzeczy jest system AFC ? ANTI FREEZE CONTROL współpracujący z modulowaną nagrzewnicą. System ten oszczędzi problemów z zamrażaniem systemu w zimie Big Grin


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - DBKlima - 2021-11-02

Konrad1586 napisał(a):Witam serdecznie,
Chciałem zasięgnąć porady fachowców w kwestii chłodzenia nowo budowanego domu...
Pokrótce przedstawię sytuację...
Dom z użytkowym poddaszem o pow 180m użytkowych...
Ogrzewanie - pompa ciepła powietrze woda
Wentylacja- mechaniczna - rozłożona instalacja do rekuperacji

Pytanie czy aby schłodzić powietrze w domu i zachować jakiś przyzwoity komfort mieszkania gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni, w grę w chodzi tylko klima czy być może warto zastosować inne rozwiązania i wykorzystać instalacje które już mamy czyli jakieś chłodnice do rekuperacji, maty kapilarne do pompy ciepła czy być może istnieją jeszcze jakieś inne opcje o których nie wiem...

Z góry wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie...
Pozdrawiam
KB
Masz w projekcie pompę ciepła więc możesz zmienić/kupić taką pompę ciepła która ma możliwość chłodzenia i grzania


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - JoasiaN - 2021-11-05

krzysiuwisniewski57 napisał(a):Na pewno pomoże ale czy zastąpi klimatyzację to ciężko stwierdzić. Biorąc pod uwagę dobro klientów powinieneś mieć jedno i drugie Tongue

trochę jestem świeża w temacie, ale sama jestem bliska instalacji rekuperacji u siebie w domu - co prawda instalacja mnie lekko przeraża, ale nie miałam świadomości, że reku spełnia też funkcję chłodzącą. Nie rekomendujesz samej rekuperacji w pensjonacie, ale w domu ok. 200m2 można mówić, że dałaby radę ?


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - krzysiuwisniewski57 - 2021-11-05

JoasiaN napisał(a):
krzysiuwisniewski57 napisał(a):Na pewno pomoże ale czy zastąpi klimatyzację to ciężko stwierdzić. Biorąc pod uwagę dobro klientów powinieneś mieć jedno i drugie Tongue

trochę jestem świeża w temacie, ale sama jestem bliska instalacji rekuperacji u siebie w domu - co prawda instalacja mnie lekko przeraża, ale nie miałam świadomości, że reku spełnia też funkcję chłodzącą. Nie rekomendujesz samej rekuperacji w pensjonacie, ale w domu ok. 200m2 można mówić, że dałaby radę ?

Czemu przeraża Cie instalacja? Przychodzą fachowcy i to robią Smile Ważne żeby zrobili dobrze.
Myślę że napewno Smile


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - JoasiaN - 2021-11-09

krzysiuwisniewski57 napisał(a):
JoasiaN napisał(a):
krzysiuwisniewski57 napisał(a):Na pewno pomoże ale czy zastąpi klimatyzację to ciężko stwierdzić. Biorąc pod uwagę dobro klientów powinieneś mieć jedno i drugie Tongue

trochę jestem świeża w temacie, ale sama jestem bliska instalacji rekuperacji u siebie w domu - co prawda instalacja mnie lekko przeraża, ale nie miałam świadomości, że reku spełnia też funkcję chłodzącą. Nie rekomendujesz samej rekuperacji w pensjonacie, ale w domu ok. 200m2 można mówić, że dałaby radę ?

Czemu przeraża Cie instalacja? Przychodzą fachowcy i to robią Smile Ważne żeby zrobili dobrze.
Myślę że napewno Smile

hahahahaha no po 1. że rozwalą pół domu (tak to sobie wyobrażam - ale możesz wyprowadzić mnie z błędu jeżeli masz doświadczenie z tematem), po 2. że zostanę z bałaganem i sprzątaniem na miesiąc (żart), 3. tematy około montażowe- co z serwisem i gwarancją bo z moim szczęściem. - wszystko mi się psuje w okolicy roku od zakupu SmileSmileSmile
Pozostaje kwestia tego chłodzenia czy faktycznie działa to trochę jak klima ???


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - anusiaszymanek - 2021-11-10

Rekuperacja wg mnie tylko w jakimś stopniu działa jak klima. Nie sądzę, że schłodzi dom przy temperaturach powyżej 30stopni. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, ile dni w roku w polsce jest taka temperatura:-) Przy alergiach to jest to świetne rozwiązanie


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - JoasiaN - 2021-11-15

anusiaszymanek napisał(a):Rekuperacja wg mnie tylko w jakimś stopniu działa jak klima. Nie sądzę, że schłodzi dom przy temperaturach powyżej 30stopni. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, ile dni w roku w polsce jest taka temperatura:-) Przy alergiach to jest to świetne rozwiązanie

Nie chodzi mi nawet o mocne chłodzenie tylko czy samo powietrze wdmuchiwane jest chociaż trochę chłodzone by nie było gorące wpompowywane ?
Możecie polecić jakieś sprawdzone urządzenia zakładając dok ok. 200 m2


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - krzysiuwisniewski57 - 2021-11-15

JoasiaN napisał(a):
anusiaszymanek napisał(a):Rekuperacja wg mnie tylko w jakimś stopniu działa jak klima. Nie sądzę, że schłodzi dom przy temperaturach powyżej 30stopni. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, ile dni w roku w polsce jest taka temperatura:-) Przy alergiach to jest to świetne rozwiązanie

Nie chodzi mi nawet o mocne chłodzenie tylko czy samo powietrze wdmuchiwane jest chociaż trochę chłodzone by nie było gorące wpompowywane ?
Możecie polecić jakieś sprawdzone urządzenia zakładając dok ok. 200 m2

Ja śmiało mogę polecić Defro Smile Ale po szczegóły polecam pogadać z fachowcami


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - januszsob73 - 2021-11-18

krzysiuwisniewski57 napisał(a):Myślę że jedną z bardzo waznych rzeczy jest system AFC ? ANTI FREEZE CONTROL współpracujący z modulowaną nagrzewnicą. System ten oszczędzi problemów z zamrażaniem systemu w zimie Big Grin

Trochę o tym poczytałem, nie miałem pojęcia o istnieniu takiego systemu szczerze mówiąc Rolleyes
przy nagłych zmianach temperatur ma to sens. jednak nie rozwiązuje to problemu upałów :lol:


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - JoasiaN - 2021-11-19

krzysiuwisniewski57 napisał(a):
JoasiaN napisał(a):
anusiaszymanek napisał(a):Rekuperacja wg mnie tylko w jakimś stopniu działa jak klima. Nie sądzę, że schłodzi dom przy temperaturach powyżej 30stopni. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, ile dni w roku w polsce jest taka temperatura:-) Przy alergiach to jest to świetne rozwiązanie

Nie chodzi mi nawet o mocne chłodzenie tylko czy samo powietrze wdmuchiwane jest chociaż trochę chłodzone by nie było gorące wpompowywane ?
Możecie polecić jakieś sprawdzone urządzenia zakładając dok ok. 200 m2

Ja śmiało mogę polecić Defro Smile Ale po szczegóły polecam pogadać z fachowcami

Dzięki za polecenie - właśnie sprawdzam różne firmy i jestem już "głupia" od. nadmiaru informacji więc chyba muszę zacząć działać na poleceniach SmileSmileSmile
A jak u nich z gwarancją ?


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - anusiaszymanek - 2021-11-21

Gwarancja chyba do 5 lat, przy zachowaniu corocznego serwisu. Zadzwoń na infolinię, bo nie chcę wprowadzi w błąd.


Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - JoasiaN - 2021-11-22

anusiaszymanek napisał(a):Gwarancja chyba do 5 lat, przy zachowaniu corocznego serwisu. Zadzwoń na infolinię, bo nie chcę wprowadzi w błąd.

Super dziękuję - 5 lat to całkiem fajna gwarancja tym bardziej, że u mnie w domu "magicznie" wszystko się psuje po ok. 2-3 latach hahaha
Przedzwonię do nich żeby dopytać o szczegóły Smile


RE: Chłodzenie a wentylacja mechaniczna... - andrzejkrzemowiak - 2023-04-04

(2019-08-15, 19:52:03)Konrad1586 napisał(a): Witam serdecznie,
Chciałem zasięgnąć porady fachowców w kwestii chłodzenia nowo budowanego domu...
Pokrótce przedstawię sytuację...
Dom z użytkowym poddaszem o pow 180m użytkowych...
Ogrzewanie - pompa ciepła powietrze woda
Wentylacja- mechaniczna - rozłożona instalacja do rekuperacji

Pytanie czy aby schłodzić powietrze w domu i zachować jakiś przyzwoity komfort mieszkania gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni, w grę w chodzi tylko klima czy być może warto zastosować inne rozwiązania i wykorzystać instalacje które już mamy czyli jakieś chłodnice do rekuperacji, maty kapilarne do pompy ciepła czy być może istnieją jeszcze jakieś inne opcje o których nie wiem...

Z góry wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie...
Pozdrawiam
KB