Forum Klimatyzacja
Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy (/showthread.php?tid=11593)Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - Painka - 2019-10-11

Chciałabym zainstalować w mieszkaniu (45m2) tego typu urządzenie. Są różne oferty oraz różne ceny. Np. Prana kosztują powyżej 2500 zł, aventa do 1000zł.
Jakie rekuperatory ścienne / kompaktowe / punktowe będą najlepsze do małego mieszkania tak aby niepotrzebnie nie przepłacać?
Czy do zamontowania tego typu urządzenia potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie do urzędu?
Jak wygląda rozwiązanie z kondensacja pary wewnątrz budynku wokół urządzenia, oraz zamarzania pary wodnej wewnątrz urzadzenia?
Jak wygląda i ile kosztuje konserwacja takich rekuperatorów?
Ogólnie czy jest to opłacalna inwestycja, czy lepiej już zamontować zwykły nawietrzak?


Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - Amfan - 2019-10-15

Jak jest dobry ciąg kominowy i wytwarza się podciśnienie to może być nawietrzak. Rekuperator teoretycznie odzyskuje część energii ( cieplejsze powietrze nawiewa niż temp. zewn.).
Są nawietrzaki z grzałką elektryczną.


Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - januszsob73 - 2021-10-26

witam, chciałbym odświeżyć ten wątek i prosić o poradę. chcę wymienić instalację wentylacyjną w niedużym pensjonacie. szukam różnych rozwiązań i zastanawiam się nad rekuperacją. ale czy w okresie letnim z temperaturą +30 stopni da radę? Czy będzie konieczność dodatkowej instalacji klimatyzacji?


Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - krzysiuwisniewski57 - 2021-10-26

januszsob73 napisał(a):witam, chciałbym odświeżyć ten wątek i prosić o poradę. chcę wymienić instalację wentylacyjną w niedużym pensjonacie. szukam różnych rozwiązań i zastanawiam się nad rekuperacją. ale czy w okresie letnim z temperaturą +30 stopni da radę? Czy będzie konieczność dodatkowej instalacji klimatyzacji?

Jakia jest powierzchnia pensjonatu?
Z czego jest zbudowany? Jak ocieplony?
Myślę że przy +30 jednak klimatyzacja będzie nie unikniona.


Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - januszsob73 - 2021-10-29

budynek murowany ok 250 m2, ocieplany styropianem.
niestety też tak mi się wydaje.
moim celem jest obniżenie kosztów stałych, przy tych wszystkich podwyżkach + pandemia zaczynam się martwić o przyszłość.


RE: Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - Kartan - 2023-03-20

Co prawda nie jest to najnowszy temat, ale akurat szukam różnych informacji o rekuperacji, także tu trafiłem. Ogółem istnieje też rozwiązanie takie jak Free Cooling, czyli rekuperacja, która jest w stanie zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniu, a w momencie gdy jest lato, to w ciągu nocy zaczyna bezpośrednio wpuszczać do środka powietrze z zewnątrz. Dzięki temu rankiem jest już całkiem chłodno, co okazuje się ogromną pomocą. Co prawda nie jest to rozwiązanie, które zastąpi klimatyzację, ale z pewnością jest to dodatkowa opcja, która może okazać się nie tylko sporą wygodą, ale też oszczędnością. A jeśli ktoś szuka bardziej szczegółowych wyjaśnień, to trzeba skorzystać z Google lub wejść na tę stronę https://pl.flexit.eu/free-cooling/.


RE: Rekuperator ścienny/kompaktowy/punktowy - andrzejkrzemowiak - 2023-04-04

Zapraszam do nowopowstałej grupy na facebooku Smile

https://www.facebook.com/groups/724163979406998