Forum Klimatyzacja
Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI (/showthread.php?tid=12362)



Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Artur Szwarc - 2021-07-06

Witam,

Mam do uruchomienia u siebie w domu klimatyzację multisplit Sinclair MC-E28AI z czterema jednostkami wewnętrznymi. Klimatyzacja działała sprawnie, niestety z powodu wycieku (zaworek serwisowy) układ obecnie jest pusty. Nieszczelność usunąłem, szczelność sprawdziłem azotem (24h). Jednostka zewnętrzna posiada zawory serwisowe tylko na stronie ssącej.

W jaki sposób poprawnie ją napełnić? Posiadam manometry, pompę próżniową, wagę do czynnika i sam czynnik.
Czy poniższy sposób będzie poprawny?

1) Odkręcamy wszystkie zawory serwisowe na jednostce zewnętrznej.
2) Wykonujemy próżnię we wszystkich liniach (do każdej jednostki wewnętrznej)
3) Zakręcamy zawory serwisowe w jednostce zewnętrznej
4) Ładujemy czynnik w rurki we wszystkie cztery linie
5) Odkręcamy zawory serwisowe, włączamy system na chłodzenie i uzupełniamy czynnik do wymaganej wagi wprowadzając go powoli stroną ssącą.
6) Cieszymy się ze sprawnej klimatyzacji.

Z góry dziękuje za każda odpowiedź.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Amfan - 2021-07-06

Może być


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - szwarcu1 - 2021-07-06

Amfan napisał(a):Może być
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Można to zrobić lepiej? :-) Niestety nie ma portu serwisowego wysokiego ciśnienia (zalutowana rurka), a sprzętu do lutowania nie mam :-(


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Amfan - 2021-07-06

A po co ci wysokie. Tamtędy na pewno nie załadujesz czynnika bez stacji .


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - DBKlima - 2021-07-06

Warto zastanowić się nad uzupełnieniem oleju


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - szwarcu1 - 2021-07-06

Amfan napisał(a):A po co ci wysokie. Tamtędy na pewno nie załadujesz czynnika bez stacji .
A mógłbym prosić o informację jak najlepiej to zrobić? Wcześniej montowałem sam tego multisplita, ale był nowy i uzupełniłem tylko czynnik z racji długiego rurociągu. Z pustą klimą nie miałem do czynienia.

DBKlima napisał(a):Warto zastanowić się nad uzupełnieniem oleju
Tak tak o tym też myślę. Muszę tylko ogarnąć dozownik oleju.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - obser - 2021-07-06

Ale czy po wycieku w okolicach zaworka serwisowego był widoczny olej, jego ślady,czy jakaś jego plama? Wątpię. Więc po co ruszać olej?
Ale ja widzę jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Człowiek wpuścił do atmosfery szkodliwy czynnik i ma to gdzieś, i żadnej konsekwecji za to nie poniesie. Ileż to my powinniśmy pisać protokołów, wyjaśnień. oto jest Polska. Skasowano od nas kupę siana,musimy wyliczać co do grama czynnik, a tu kolega "bez prawa jazdy" jeździ legalnie po pijanemu. Tak bym to nazwał. Czy dalej bezkarnie hurtownie, czy sprzedawcy na portalach będą handlować czymś, co nie mogą?.
Stary wyga z Pomorza pewnie czyta z forum i gdzie jest to obiecane Eldorado po wejściu Ustawy. Było, ale u Kolegi we firmie żniwa z kursów i egzaminów F-Gazowych. Tylko ten kto w to wszedł porządnie zarobił, reszta baranów dała się ostrzyc.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - szwarcu1 - 2021-07-06

obser napisał(a):Ale czy po wycieku w okolicach zawrka serwisowego był widoczny olej, czy jakaś jego plama? Wątpię. Więc po co ruszać olej?
Ale ja widzę jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Człowiek wpuścił do atmosfery szkodliwy czynnik i ma to gdzieś, i żadnej konsekwecji za to nie poniesie. Ileż to my powinniśmy pisać protokołów, wyjaśnień. oto jest Polska. Skasowano od nas kupę siana,musimy wyliczać co do grama czynnik, a tu kolega "bez prawa jazdy" jeździ legalnie po pijanemu. Tak bym to nazwał.

O widzę że Pan wie lepiej ode mnie co się stało i co zrobiłem. Szklana kula? Do Pańskiej informacji - układ działał 8 lat bezawaryjnie po moim montażu "bez prawa jazdy".

I zgadzam się - to jest Polska właśnie. Nie pomogę ale pomyje wyleję. Bo przecież nie chodzi o to że ja mam źle, tylko o to że ktoś może mieć lepiej.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - obser - 2021-07-06

Co masz lepiej człowieku? A czy nie pomogłem? Chciałem pomóc, bo wątpię, aby trzeba było dolewać oleju. A reszta, to do stałych bywalców forum z branży.
Pomyję wylewam na naszych euro(p)osłów z UE, że takie buble pozwolili uchwalić.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Amfan - 2021-07-06

Zrób chociaż test szczelności wakuometrem. Potrzymaj z godzinę na próżni i sprawdź czy zegar od waku się nie ruszył.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - szwarcu1 - 2021-07-06

Amfan napisał(a):Zrób chociaż test szczelności wakuometrem. Potrzymaj z godzinę na próżni i sprawdź czy zegar od waku się nie ruszył.
Robiłem azotem pod ciśnieniem. Przy próżni podłączę miernik i zrobię próżnię poniżej 500 mikron i kontrolę wzrostu przez 30min


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Amfan - 2021-07-06

Okej, bo szkoda by było gazu i środowiska.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - szwarcu1 - 2021-07-06

Amfan napisał(a):Okej, bo szkoda by było gazu i środowiska.
Ale sekwencja czynności z pierwszego posta jest ok?

PS Chce to zrobić dobrze, stąd te pytania :-) Azotu nadmuchałem 40 bar w każdą z linii


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - Amfan - 2021-07-06

Nie musisz zamykać zaworów bo i tak jest 1 sprężarka. Ważne żebyś od razu nie wpuszczał dużo bo pójdzie płyn na ssanie.


Uruchomienie multisplita po wycieku Sinclair MC-E28AI - szwarcu1 - 2021-07-07

Amfan napisał(a):Nie musisz zamykać zaworów bo i tak jest 1 sprężarka. Ważne żebyś od razu nie wpuszczał dużo bo pójdzie płyn na ssanie.
Dziekuje za wszystkie wskazówki. Będę działał Smile