Forum Klimatyzacja
Pomoc z (chyba) podstawowymi informacjami na temat klimatyzacji - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pomoc z (chyba) podstawowymi informacjami na temat klimatyzacji (/showthread.php?tid=12582)



Pomoc z (chyba) podstawowymi informacjami na temat klimatyzacji - Bladziak123 - 2022-04-09

Od niedawna jestem w temacie klimatyzacji i od wielu godzin ciężko znaleźć mi troche informacji, liczę że jakieś może uzyskam od was.
Szef 2 dni temu poprosił mnie bym się pouczył i od sam nie wiem ilu godzin szukam jakichkolwiek informacji, ale prawdę mówiąc idzie mi to troche tragicznie bo trafiam na same strony sprzedające klimatyzatory albo rzeczy kompletnie nie związane z tym czego szukam.
Dochodząc do sedna tematu. Potrzebuje dowiedzieć się takich informacji:
- Zabezpieczenia dla urządzeń o mocy chłodniczej 3kW oraz 7kW
- Rodzaje klimatyzatorów typu szeregowego
- Średnice rur do danych urządzeń
Co do ostatniego to znalazłem multum tabelek z rozpisanymi średnicami zewnętrznymi i wewnętrznymi, ale bardziej chciałem dopytać o to czy są może jakieś standardy średnic rur miedzianych do różnych elementów wewnątrz systemu klimatyzacji.
Tak brzmiały pytania które otrzymałem i nie ma żadnej hipotetycznej sytuacji, pytania zupełnie jak na jakimś egzaminie. Za pomóc z góry dziękuję.


Pomoc z (chyba) podstawowymi informacjami na temat klimatyzacji - aminokwas - 2022-04-09

1. W karcie katalogowej każdego urządzenia podany jest zalecany bezpiecznik. Na przykład: B10, C16 itp.

2. Co to są klimatyzatory typu szeregowego - nie wiem.

3. Średnice przyłączy instalacji chłodniczej również podane są w karcie katalogowej urządzenia. Stosowana jest rozmiarówka calowa: 1/4, 3/8, 1/2, 5/8 itd.


Pomoc z (chyba) podstawowymi informacjami na temat klimatyzacji - Tytanowy Janusz - 2022-04-09

Bladziak123 napisał(a):Od niedawna jestem w temacie klimatyzacji
Szef 2 dni temu poprosił mnie bym się pouczył

Tzn "pracujesz" przy montażu klimatyzacji bez żadnego przygotowania, przeszkolenia?
Jeśli tak poproś szefa żeby Ci takie ufundował, lub poświęcił czas i cierpliwość na wstępne przeszkolenie... O Fgazach nie wspominam.


Pomoc z (chyba) podstawowymi informacjami na temat klimatyzacji - DBKlima - 2022-04-11

Bladziak123 napisał(a):[...]
Dochodząc do sedna tematu. Potrzebuje dowiedzieć się takich informacji:
- Zabezpieczenia dla urządzeń o mocy chłodniczej 3kW oraz 7kW
- Rodzaje klimatyzatorów typu szeregowego
- Średnice rur do danych urządzeń
[...]

Ja ci raczej nie uproszczę tematu ale weź katalog Daikin lub Mitsubishi i czytaj tabele aż do znudzenia
masz tam wszystko na karcie urządzenia : zabezpieczenia, średnica przewodów do zasilania i sterowania, rury, wymiary produktów, głośność pracy w dba dla jednostek zew i wewn i kilkanaście jeszcze innych istotnych dla instalatora informacji jak dopuszczalne długości oraz przewyższenia

Warto też wziąć instrukcję montażu i ją raz przeczytać wraz z instrukcją obsługi .
Ja tak robię z każdym nowym produktem zanim zacznę sprzedawać