Forum Klimatyzacja
Suszarka do odzieży - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Suszarka do odzieży (/showthread.php?tid=12976)



Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-05

W pierwszym rzędzie chcę się przywitać. Mam na imię Maciej, z klimatyzacjami samochodowymi mam do czynienia od 20 lat. Do rzeczy:
Pacjent - suszarka z tzw. pompą ciepła. Przestała suszyć. Układ na R134a, sprężarka rotacyjna Rechi. Kompresor się uruchamia, nie tłoczy, grzeje się. Czynnik w układzie był. Wlutowałem zawór Schradera w króciec fabrycznego napełniania (górny króciec, tłoczenie), napełnione nominalnie 220g. Nie tłoczy. Wymieniłem sprężarkę na podobną GMCC ( nieco mocniejszą, bo rezystancja uzwojeń to 11 om , w oryginale 14om), używaną. I tu pytanie, statyczne ciśnienie to 3 bar, po uruchomieniu wzrasta nieśmiało i powoli do 5 barów. Niby parownik i rurka parownik - sprężarka się szroni ( temp. otoczenia 5-10'C), ale wydajności toto nie ma, rurka HP na wyjściu z kompresora ciepła, nie gorąca. Dobrze wnioskuję że kompresor niewydolny?


RE: Suszarka do odzieży - Amfan - 2023-02-06

Wstaw do cieplejszego pomieszczenia i sprawdź.


RE: Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-07

Wstawiona do ciepłego, po starcie wzrasta ciśnienie o 1 bar, po 10 min o kolejny i po 45 min o jeszcze jeden. Po tym czasie w bębnie nie robi się cieplej, a rurka kompresor - skraplacz ledwie letnia. Czy rozsądnym będzie zalutować na wylot sprężarki zawór schradera zamiast parownika i zmierzyć jakie ciśnienie osiagnie tłocząc powietrze (jakie powinna osiągnąć?)?
Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?
P.S. zamiast sprężarki Rechi 39E073B użyłem GMCC RJSK82V11TZR, może to mieć znaczenie?


RE: Suszarka do odzieży - Amfan - 2023-02-07

Jeśli parametry pracy ( katalogowe) sprężarki są takie same to nie ma znaczenia.


RE: Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-07

Doszukałem się not katalogowych
 Rechi  

Pojemn. Cm³            7.5      
Chłodzenie W          840     
Chłodzenie BTU    2875     
Moc elektr. W          300      

GMCC

Pojemn. Cm³       8.2
Chłodzenie W     1460
Chłodzenie BTU  4999
Moc elektr. W      450


Czyli powinna z butów wyrywać?


RE: Suszarka do odzieży - Amfan - 2023-02-07

Za duży kompresor. 5 bar dla 134 to parowanie na plusie . Spróbuj zwiększyć przepływ powietrza przez parownik, skoro zwiększyłeś masowo .


RE: Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-07

Mógłbyś objaśnić? Wg mojego rozumowania wydajniejsza sprężarka przy tym samym otworze rozprężnym powinna skutkować wiekszym ciśnieniem HP, a co za tym idzie wyższą temperaturą sprężonego czynnika przed skraplaczem. A tutaj rurka na wyjściu ze sprężarki jest ledwie ciepła w dotyku, po 40 minutach bęben suszarki w zasadzie zimny. Poprzednia sprężarka grzała się bardzo podczas pracy ale ciśnienie nie wzrastało, olej był klarowny, bez wtrąceń.


RE: Suszarka do odzieży - Amfan - 2023-02-07

A jakie jest ciśnienie hp ? i lp


RE: Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-07

HP - 6Bar, na LP nie mam wlutowanego zaworu. Mogę to zrobić, czym robić otwór w rurce miedzianej? Przebić?


RE: Suszarka do odzieży - Amfan - 2023-02-07

Trójnik


RE: Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-07

Trudności z zaopatrzeniem.... muszę improwizować.


RE: Suszarka do odzieży - Automaciek - 2023-02-08

Zalutowałem schradera na ssaniu. Po wpakowaniu blisko 500 g (nominał 220g) czynnika uzyskałem HP 8bar, LP 1.5bar. Chyba żyje. Testuję. Jakie ciśnienia w takim układzie powinienem uzyskać?