Forum Klimatyzacja
klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury (/showthread.php?tid=13072)



klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Janeo - 2023-05-02

Dzień dobry,
Jestem tu nowy, również w temacie klimatyzacji domowej założonej dopiero co czyli miesiąc temu.  Na razie nie dzwonię do instalatora, chciałbym się dowiedzieć najpierw z innego źródła. A więc dziwi mnie jak klimatyzacja działa, bo jest:
Temperatura nastawiona:  25 st.C
temperatura wlotowa:  23,5 st.C
i tak godzinami, czyli stan nie jest przejściowy.
Czy to normalne?
Pozdrawiam


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Tytanowy Janusz - 2023-05-02

Jeszcze raz napisz o co Ci chodzi Smile


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Janeo - 2023-05-02

Chodzi o to, że jak nastawiam temperaturę 25 st.C to urządzenie winno ją utrzymywać, a nie utrzymywać temp. 23,4 st.C.
.
.[Obrazek: b7VzqmE.png]


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Tytanowy Janusz - 2023-05-02

Sytuacja wyrwana z kontekstu.
Jakbys wlaczył klimę przy takich odczytach lub zamieniajac te wartosci to ani gtzanie ani chlodzenie Ci sie nie wlaczy. Dopiero gdy roznica przekroczy 2 stopnie klimatyzator podejmie pracę tak to tylko wentylator bedzie mielił.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Janeo - 2023-05-02

Dziękuję za odpowiedź :-). Tyle że teraz to ja nie wiem jakiego kontekstu sprawa wyrwana. Wentylator nie mielił powietrza w tych temperaturach, ale cały czas chłodził jak pisałem, w tym rzecz.
Czy ta różnica 2 st.C jest kluczowa? No bo jeśli tak, to czy on chłodził i chłodził pewnie czekając na uzyskanie 23 st.C żeby się wyłączyło chłodzenie i wtedy wentylator zacząłby mielić powietrze?


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Tytanowy Janusz - 2023-05-02

Tak z kontekstu, ze niewiadomo co sie dzieje, czy sprezarka chodzi czy nie czy w pomieszczeniu jest tak goraco ze w ogole klimatyzacja jest dzis potrzebna i co chce uzytkownik. Np ja mam u siebie bez klimy 23.5 wiec co bym mogl oczekiwac od klimatyzatora ustawionego na chłodzenie 25st?? Prosze sie za bardzi nie sugerować tymi temperaturami i ustawiać wg odczuwalnych potrzeb.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Janeo - 2023-05-02

No nie wiem, przeciez piszę że sprężarka chodziła cały czas co daje w domyśle że było gorąco. Moja temp. przy której czuję się dobrze to 25 st.C, JA TAKĄ TEMP. USTAWIAM A TU KLIMA MI SCHAŁADZA POMIESZCZENIE NA 23,4 ST.C - CO JEST ZA ZIMNO.
To dlatego pytam co jest grane, np. czy nie zepsuty termostat.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Tytanowy Janusz - 2023-05-02

To ustaw pan 26.5 jak bedzie dobrze to nie zawracaj gitary instalatorowiWink to nie jest urzadzenie precyzyjne.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Janeo - 2023-05-03

Niby może być racja, chociaż precyzja termostatu musi być - urządzenie współczesne, wifi i inna elektronika z czujnikami. To nie czasy termicznych wyłączników bimetalicznych :-)
Więc mówiąc "nieprecyzyjne" to nie pasuje do powyższego, ani zakładanej konieczności osiągania różnicy temperatur 2 st.C żeby sprężarka się wyłączyła, bo coś takiego to też jest prezyzyjne (oprogramowanie).
Pozostaje więc precyzyja praca sprężarki dążąca do -2 st.C poniżej zakładanej przeze mnie temp. 25 st.C, i tu się mogę zgodzić z konkluzją, że żeby mieć te ok. 25 st.C trzeba zaprogramować temp. ok. 26,5 st.C.
Pozdrawiam i dziękuję za informacje.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Janeo - 2023-05-05

Okazało się, że to się nazywa histereza a w klimach bywa wysoka.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - RafałZ1998 - 2023-05-16

Dziwne odbiegające temperatury w klimatyzacji domowej mogą wskazywać na potencjalne problemy lub usterki w systemie. Odbiegające temperatury mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niedostateczne czyszczenie filtra, wycieki czynnika chłodniczego, problemy z wentylatorem czy ustawienia nieprawidłowej temperatury. Ważne jest przeprowadzenie regularnych przeglądów i konserwacji systemu klimatyzacji, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i wydajność.


RE: klimatyzacja domowa - dziwne temperatury - Tytanowy Janusz - 2023-05-16

No tak, przy klimatyzatorze zamontowanym miesiac temu. Zabrzmiałeś jak niedoskonałe AI Big Grin