Forum Klimatyzacja
Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek (/showthread.php?tid=14073)



Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Mlodzinalks - 2023-09-14

Dzień dobry,

Zjawiam się z pytaniem co do wymiany jednostki klimatyzacji ze względu na brak wydajności. Zamontowaliśmy w mieszkaniu jednostkę 3,5 kW w salonie Ok. 32m2. + kawałek korytarza. Wydawało nam się, że jednostka będzie wydajna na tym metrażu. Niestety ze względu na bardzo dużą powierzchnie okien w salonie i układ stron świata w rzeczywistości klimatyzacja mimo ustawienia na max schładzanie (16 st) przy upałach w lato schładza pokój w porywach do 24 stopni chodząc włączona cały dzień Non stop. Sytuacja jest dość uciążliwa przy upałach już nawet powyżej 25 st. Dlatego też rozważamy wymianę jednostki na większa o mocy 5 kw. Pojawia się tutaj moje pytanie, mieszkanie już oczywiście dawno wykonczone, rury do klimy w ścianie, przebite na balkon, ich wymiana byłaby dość problematyczna. Czy wymiana samej jednostki z agregatem na model o większej mocy tzn 5 kw przy pozostawieniu rur, które są obecnie wkute w ścianę do jednostki o mocy 3,5 kw pozwoli na schłodzenie pomieszczenia o takiej powierzchni do „normalnej” temperatury? Czy można w ogóle rozważać taką operacje, tzn. czy klimatyzacja o mocy 5 kw przy mniejszych rurkach będzie wydajna i zapewni większa moc chłodzenia i czy istnieje realne ryzyko ze coś się „zepsuje” w jednostce bądź agregacie ze względu na takie podłączenie? Jest w ogóle praktykowana taka „operacja” zamiany jednostki na inna o większej mocy przy pozostawieniu mniejszych rurek?
Jestem totalnym laikiem w temacie, dziękuje z góry, za pomoc.


RE: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Gość 33 - 2023-09-16

Wymiana systemu czyli wymiana agregatu zewnętrznego i jednostki wewnętrznej na większą powinna być zrobiona wraz ze zmianą na średnice przewodów chłodniczych wymaganych przez producenta , to samo dotyczy docelowego przewodu zasilającego , przewodu komunikacyjnego , zabezpieczenia prądowego.
Kiedy przewody chłodnicze nie będą takie jak są wymagane przez producenta urządzenia zazwyczaj nikt nie daje gwarancji na to że urządzenie będzie działało poprawnie.


RE: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Mlodzin - 2023-09-30

Znalazłem klimatyzacje model firmy Gree Pular o mocy 5kw, który w wg. parametrów technicznych montowany jest standardowo na rurkach o średnicy 1/4 i 3/8 odpowiadającej klimatyzatorom o mocy 3,5kw. Wydajność urządzenia do chłodzenia 46m2. Czy miał ktoś może doswiadczenie w montażu takiego tylu urządzenia, które w standardzie mimo mocy 5kw ma mniejsze rurki, jak wyglada jego wydajność? Zarówno jednostka zewnętrzna jak i wewnętrzna są większe niż jednostki o mocy 3,5 kw, jednak jak wpływa zastosowanie mniejszych rurek na wydajność takiego urządzenia i czy sądzicie ze efekt będzie zauważalnie lepszy dla chłodzenia przestrzeni jak w pierwszym komentarzu?


https://gree.pl/produkt/klimatyzator-pular/


RE: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Tytanowy Janusz - 2023-09-30

Pular ma wydajność 4.6kW nie 5. Dostajesz dodatkowe 1.1kW mocy chłodniczej dobre i to. Pytanie czy obecny klimatyzator jest wydajny w 100%. Realne 24 stopnie to nie jest zły wynik. Niestety duże przeszklenia powodują, że przeliczniki mocy względem metrażu są inne od typowych. Może warto dodatkowo zastosować zewnętrzną folie na okna .


RE: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Mlodzin - 2023-10-02

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Co do obecnego klimatyzatora, na początku myślałem, że jest niewydajny, zgłaszałem problem z chłodzeniem, montażysta przyjechał na coroczny serwis i pokazał mi z termometrem ze przy włączeniu klimy na max. chłodzenie 16 st, powietrze wydobywające się z jednostki wewnętrznej faktycznie ma taką temp. Dlatego zakładam, że moc jednostki jest za mała wg. wielkości pomieszczenia i ciepła wpadającego przez okna.
Potencjalnie ten 1,1 kw to jest dodatkowe ok. 30% do obecnej mocy. Jakaś różnica byłaby pewnie zauważalna.
Mógłbyś rozwinąć jaka folie masz na myśli? Czy są to jakieś specjalne, przezroczyste folie zatrzymujące ciepło na zewnątrz?


RE: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Tytanowy Janusz - 2023-10-02

"montażysta przyjechał na coroczny serwis i pokazał mi z termometrem ze przy włączeniu klimy na max. chłodzenie 16 st, powietrze wydobywające się z jednostki wewnętrznej faktycznie ma taką temp."
No nie żartuj, że to wszystko co napisałeś wyłożył Ci montażysta. Może Ty to tak zinterpretowałeś? To nie jest tak, że jak ustawiasz 16st to leci 16 W takiej sytuacji klimatyzator by nigdy nie schłodził pomieszczenia do tak zadanej temp. Prawidłowo pracujący klimatyzator na 2 biegu powinien wydmuchiwać w dużym przybliżeniu ok 14st mniej niż zasysa przy suficie. Więc jeśli montażysta chciał coś pokazać to powinien sprawdzić tą różnicę, szczególnie, że miałeś wątpliwości.
Pamiętaj, że nastawa temp. to nie sterowanie chłodem z klimatyzatora. W upał gdy w salonie 30st czy ustawisz 16 czy 22 nic to nie zmienia, klima pracuje tak samo. Różnice dzieją się dopiero gdy tenp. zbliża się do zadanej, wtedy falownik zjeżdża z taktowaniem i moc spada.

Tak są folie, ale nie w 100% przezroczyste, myślę, że ich zalety są wyższe od strat. Np folia przepuszczająca 90% światła widzialnego redukuje 21% nagrzewania IR i w gratisie dostajesz 99% redukcji UV. Oczywiście najefektywniejsze są folie zewnętrzne.
np od marki 3M- Prestige 90 EXT
http://sklepzfoliami.pl/glowna/55-prestige-90-ext-3m.html
Pewnie na allegro znajdziesz co chcesz i ile chcesz.


RE: Zmian jednostki na większą moc a wykona rurek - Mlodzin - 2023-10-04

Możliwe ze tak to sam zrozumialem. Konkluzja była jednak taka, że jednostka działa dobrze, jej moc jest niewystarczająca na podana powierzchnie w połączeniu z powierzchnia okien i dużym nasłonecznieniem. Dzięki za podlinkowanie folii.