Forum Klimatyzacja
Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? (/showthread.php?tid=1585)



Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - vitty - 2008-08-14

Witam

Nawet nie wiedziałem że takie specjalistyczne forum istnieje. A do poszukania zmobilizowała mnie potrzeba pewnego wynalazku.
Otóż posiadam auto terenowe (honker) - używam je turystycznie głównie w lecie. Tegoroczny (poprzednie z resztą też) objazd południowych krajów był morderczy właśnie z racji braku klimy. Co prawda była do tego samochodu produkowana klimatyzacja, ale z racji że była ona wbudowywana w hard-top (czyli całą nadstawkę - ściąganą część karoserii powyżej linii okien) cena jej jest kosmiczna. Znalazłem następnie na Allegro nowe zestawy uniwersalnej klimatyzacji. Jednak jej instalacja jest potwornie trudna. Problem dorabiania węży, nie mam też za bardzo gdzie upchnąć skraplacza. No i koszt z napełnieniem dochodziłby 3 tyś. Znalazłem też uniwersalne klimatyzacje do tirów - niestety zaczynają się od 4 tyś. Wymyśliłem więc coś innego. W aucie mam 2 alternatory - 1 standardowy zasilający instalację, a drugi (160A) ładuje osobny akumulator zasilający wyciągarkę. Montując przetwornicę 220V (zakładając jej sprawność rzędu 75%) spokojnie mam do dyspozycji 1 kW. Chciałem więc zamontować przenośny klimatyzator (taki z rurą odprowadzającą ciepło na zewnątrz). Koszt zakupu nowego to ok 400 pln. Mają one zwykle wydajność chłodzącą 8000 - 9000 BTU. Czy to wystarczy? Ile ma typowa klima samochodowa? Czy taki klimatyzator ma klasyczną konstrukcje - czyli kompresor-skraplacz-parownik? Czy może pracować w pozycji leżącej?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - gajdek419 - 2008-08-14

Spokojnie wystarczy. O ile BTU to jednostki energii a nie mocy chłodniczej. Moc chłodnicza, która posiada klima w typowym samochodzie wynosi w przyblizeniu 2kW to odnosząc to do BTU będzie w przybliżeniu 6900 BTU wiec masz zapas masz. Co do pozycji leżącej to może byc problem z cyrkulacją oleju w układzie

@mechgrom dzięki za zauważenie błędu


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - mechgrom - 2008-08-14

gajdek419 coś mi tu nie pasuje 2kW to raczej nie będzie 1900 BTU tylko okolo 7000-8000 BTU ale ja tam na brytyjskich jednostkach się nie znam Smile A co do pracy poziomej takiego klimatyzatora przenośnego to raczej długo nie popracuje jak kolega zauważył gdyż sprężarka się zatrze.


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - vitty - 2008-08-14

Witam
Dzięki za odpowiedź. Wspomniana przeze mnie klimatyzacja ma ok 2-2,5 kW "mocy chłodzącej" - nijak tego nie rozumiem bo pobiera z sieci ok 1 kW energii. Ale jeśli to wystarczy to super. Co do pozycji pracy to leżąca nie jest krytyczna. Chociaż dziwi mnie kwestia smarowania bo z tego co wyczytałem olej bywa "rozpuszczony" w czynniku chłodzącym


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - mister - 2008-08-14

po pierwsze to na leżąco to ci to padnie pierwszego dnia a po drugie to nie wiem jakiej to trzeba przetwornicy żeby wytrzymała rozruch sprężarki. taka sprężąrka tak na moje oko to przy rozruchy szarpnie około 30A prądu co przy 240V daje około 7 kW. teraz policz sobie czy twój alternator to wytrzyma i ile kosztuje taka przetwornica .


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - vitty - 2008-08-14

Po pierwsze już wiem że na leżąco pracować nie może, więc będzie na stojąco a po drugie akurat elektronika to moja działka. Budowałem już przetwornice zasilające silniki indukcyjne sporej mocy. Nie wiem skąd wziąłeś taki akurat prąd, ale nawet gdyby, to nic specjalnego. Jak pisałem dodatkowy alternator ładuje dodatkowy akumulator (w moim przypadku 120 Ah) prąd rozruchowy takiego akumulatora to 1 kA, oczywiście gdy była by potrzeba dałby chwilowo dużo więcej. Co do przetwornicy wystarczy klucz np na 8 V-MOS'ach każdy po 100A wytrzymujące chwilowe 400 A. Całość sterowana miekkostartującym falownikiem. Jedyne co jest istotne to czy klimatyzacja będzie dobrze pracować na "schodkowej" sinusoidzie. Jeśli nie, co nie wydaje mi się , konstrukcja falownika się skomplikuje.


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - gajdek419 - 2008-08-15

vitty napisał(a):Witam
Dzięki za odpowiedź. Wspomniana przeze mnie klimatyzacja ma ok 2-2,5 kW "mocy chłodzącej" - nijak tego nie rozumiem bo pobiera z sieci ok 1 kW energii. Ale jeśli to wystarczy to super.
Wydaje się dziwne ale w urządzeniach chłodniczych nie mówi się o sprawności (czyli mocy wyjściowej do mocy pobranej z zasilania) ale o efektywności, czy inaczj współczynniku COP. Współczynnik ten jest większy od 1, niektórzy producenci podają, że ich urządzenia mają COP=4.... W Twoim przypadku COP=2,5 co jest jak najbardziej poprawną wartością.


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - heineken72 - 2008-08-20

Vitti pomyślałem że możesz zastosować stary wyzłomowany ups o mocy np 3 kW
widziałem takie u nas złomowali bo akumulatory nie trzymają już a nie opłaca się ich wymieniać. Lepiej kupić nowy UPS. Wstawił byś tam akumulator (nie żelowy) tylko rozruchowy i powinno być oki.
Wiem że też są UPS dający prąd sinus a nie "kanciaty" ale cholernie drogie i pewnie u używkach trudno je zdobyć


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - vitty - 2008-09-04

dzięki za podpowiedź. Jednak te mocne UPS-y mają jedną dyskwalifikującą je wadę. Zasilane są łączonymi w szereg akumulatorami czyli z napięcia co najmniej 24V w górę. (APC 2kW miały 48V a rekordzistą był naprawiany przeze mnie kiedyś mocny fideltornik - chyba 96V. Wykorzystam albo gotową przetwornice (są takie na allegro 2kV z chwilowym 4 ) Drogie i nie wiem czy będą działać bo mają nieco inną konstrukcję. Pewniejszym (i tańszym) pomysłem jest przetwornica własnej roboty. Na wyjściu połączone równolegle 3 uczciwe trafa od UPS 450 W. Co do kańciastości napięcia - myślę że nie będzie problemu z racji tego że sinusoida będzie "schodkowa". Jak sądze sprężarkę napędza klasyczny indukcyjny silnik, a te działają na takich przetwornicach. Jedyne czego się obawiam czy nie trafi sprężarki szlag od wstrząsów w trakcie pracy - (klasyczna terenówka na resorach)
Planuję uzyć klimatyzatora Zibro Tectro 2,5 kW.


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - j_a_c - 2008-09-04

a nie lepiej wsadzić silnik na prąd stały ,przetwornice marnują straszne ilości energii,albo założyć oryginalna klimatyzacje na dach taka jak montuje sie do ciężarówek lub campingów ,zużywa mało prądu łatwo zamontować i może sie okazać ze wyjdzie taniej i na pewno będzie działać
poza tym 9000BTU to tak na styk do honkera


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - miro102 - 2008-09-04

będziesz miał spore problemy z wentylatorami, beda leciały łozyska kompresor tez nie lubi ruchów, ma inna budowe niz ten do samochodów, kiedys serwisowałem klimy okienne zamontowane na sównicach i co ok 3 miechy wymieniałem silniki wen bo padały łozyska, mysle ze niewarto ładowac kasy


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - vitty - 2008-09-05

j_a_c napisał(a):a nie lepiej wsadzić silnik na prąd stały ,przetwornice marnują straszne ilości energii
Ale silnik do napędu sprężarki ? nie wiem jak wygląda konstrukcja takiego klimatyzatora ale sprężarka jest chyba hermetycznie zabudowana tak jak w lodówce. Czy może silnik - prądnica 220V
Sprawność takiej przetwornicy to ok 50% a elektronicznej nawet powyzej 90%


j_a_c napisał(a):albo założyć oryginalna klimatyzacje na dach taka jak montuje sie do ciężarówek lub campingów ,zużywa mało prądu łatwo zamontować i może sie okazać ze wyjdzie taniej i na pewno będzie działać
niestety rozeznawałem - te kosztują ok 4- 6 tyś


Ile BTU mają klimatyzacje samochodowe? - j_a_c - 2008-09-06

no wszystko sie zgadza ,ale wg mnie zbudowanie przetwornicy która to wytrzyma pochłonie całkiem sporo kasy,a później zaczną sie problemy gdzie znaleźć tyle prądu by ja zasilić
c