Forum Klimatyzacja
Pompa Ciepła- dobór komponentów - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Pompa Ciepła- dobór komponentów (/showthread.php?tid=3228)

Strony: 1 2 3 4 5


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-12

Witam. Mam Copelanda ZR 81KCE-TFD522. Pomóżcie dobrać do niej parownik, skraplacz, zawór i ekonomizer. Mam też mały zbiornik czynnika czy jest potrzebny w PC?


Pompa Ciepła- dobór komponentów - barbie - 2010-03-12

jaka to ma być pompa woda-woda ,woda-powietrze ,powietrze-powietrze czy powietrze -woda .jeśli nie masz pojęcia o tej robocie odradzam chałupnictwo .


Pompa Ciepła- dobór komponentów - SerwisantCr - 2010-03-12

Wiecej szczegułów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

Przepraszam nie podałem PC glikol-woda. Co do czynnika to zastanawiam się nad R22. Wymienniki SWEP albo Alfa Laval. Zawór rozprężny Danfoss. Chcę skompletować klocki i poskładanie zlecić fachowcowi. Kiedyś tym się zajmowałem i mam trochę pojęcia. Teraz technika poszła do przodu i wolę temat skonsultować przed podjęciem działań. Znam kilku chłodników w swoim rejonie, ale oni mają nikłe pojęcie o pompach ciepła.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - barbie - 2010-03-13

wybij sobie R22 z głowy gumowym młotkiem.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - mg - 2010-03-13

Według tabel szybkiego doboru SWEP

Parownik
20 płytek, wymiary 119/526/55, TYP V80-20 (5) V27

Skraplacz
20 płyt , wymiary 119/526/55, TYP B80 - 20 B27.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - R-40 - 2010-03-13

barbie napisał(a):jaka to ma być pompa woda-woda ,woda-powietrze ,powietrze-powietrze czy powietrze -woda .jeśli nie masz pojęcia o tej robocie odradzam chałupnictwo .
A ty pracujesz w altyrerii Barbie? Wydajności sprężarki w ziemi czy powietrzu się niezmieniają.Tylko niepisz że zależy to od głebokości i wysokości


Pompa Ciepła- dobór komponentów - mg - 2010-03-13

Mały zbiornik ciekłego czynnika nie zaszkodzi, a R-22 jest najlepszy o ile sam będziesz sobie serwisował.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

Dzięki mg za merytoryczną odpowiedź. Podpowiedz jeszcze jaki byś proponował zawór i ekonomizer? A czy warto przewymiarować parownik? (mniejszy opór dla glikolu). Czemu nie R22 barbie?


Pompa Ciepła- dobór komponentów - barbie - 2010-03-13

R22 jest zabroniony jeśli tego nie wiesz to oznacza brak zielonego pojęcia o chłodnictwie .co jest bardziej opłacalne -kupno nowego samochodu czy złożenie go z nowych części ? .


Pompa Ciepła- dobór komponentów - mg - 2010-03-13

Parownik może być lekko przewymiarowany. Aby zmniejszyć opory po stronie glikolu może lepiej wybrać krótszy parownik a z większą ilością płytek. (jest to uzasadnione)
Zawór rozprężny z wyrównaniem wewnętrznym. Ekonomizer?, co masz na myśli?.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

mg napisał(a):Ekonomizer?, co masz na myśli?.
Wymiennik rura w rurze ogrzewający odparowany czynnik za pomocą ciepłego czynnika powracającego ze skraplacza, podnoszący wydajność układu. Możesz podać konkretny model zaworu? Słuchaj barbie: Włącz się do dyskusji merytorycznie.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - barbie - 2010-03-13

dyskusja z laikami na fachowe tematy jest bezsensowna,przestaję pisać na ten temat .


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

barbie napisał(a):dyskusja z laikami na fachowe tematy jest bezsensowna,przestaję pisać na ten temat .
Bardzo się cieszę że użyłeś w końcu gumowego młotka.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - R-40 - 2010-03-13

r.tyrman napisał(a):
mg napisał(a):Ekonomizer?, co masz na myśli?.
Wymiennik rura w rurze ogrzewający odparowany czynnik za pomocą ciepłego czynnika powracającego ze skraplacza, podnoszący wydajność układu. Możesz podać konkretny model zaworu? Słuchaj barbie: Włącz się do dyskusji merytorycznie.
Pamiętaj ż e ten wymiennik sprawdza się dobrze w dobranych układach.Np jeżeli bedziemy mieli za mały skraplacz i zastosujemy tkzw.ekonomizer,z czego zaznaczam że tą nazwę słyszę po raz pierwszy to przegrzanie tak wzrośnie że może uszkodzić sprężarkę podwpływem ciśnienia i temperatury pary zasysanej przez sprężarkę.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - mg - 2010-03-13

Honeywell TMV, TMVBL. Ekonomizer czyli regeneracyjny wymiennik ciepła Smile


Pompa Ciepła- dobór komponentów - R-40 - 2010-03-13

mg napisał(a):Honeywell TMV, TMVBL. Ekonomizer czyli regeneracyjny wymiennik ciepła Smile
Kiedyś przechładzacz czynnika,aby mokre pary czynnika niedostawały się do sprężarki i jednocześnie poprawiały wydajność.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - R-40 - 2010-03-13

mg napisał(a):Słyszałem też o dochładzaczu cieczy Smile
Masz rację.Ale dochładzacz cieczy polega na tym że np.jak w co niektórych ladach ciastkowych linię cieczy puszczamy np przez zbiornik odpływu skroplin.1i2 mają inne osiągi.Dochładzaczem cieczy nazywamy także rurkę kapilarną puszczoną w rurociągu ssawnym.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - mg - 2010-03-13

Dobrze wiesz jak nazywam linie cieczy w zbiorniku skroplin Smile
Czyli ekonomizer to regeneracyjny wymiennik ciepła.





Zobacz, jak jesteśmy grzeczni to punktów przybywa . Big Grin


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

R-40 napisał(a):Pamiętaj ż e ten wymiennik sprawdza się dobrze w dobranych układach.Np jeżeli bedziemy mieli za mały skraplacz i zastosujemy tkzw.ekonomizer,z czego zaznaczam że tą nazwę słyszę po raz pierwszy to przegrzanie tak wzrośnie że może uszkodzić sprężarkę podwpływem ciśnienia i temperatury pary zasysanej przez sprężarkę.
Dzięki R40. Wiem że układ musi być dobrze dobrany i dlatego jestem na tym forum. Czy Twoim zdaniem wymienniki podane przez mg będą OK? Jeśli tak to jaki przechładzacz czynnika byś zaproponował?


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

mg napisał(a):Honeywell TMV, TMVBL. Ekonomizer czyli regeneracyjny wymiennik ciepła Smile
Dzięki mg. Może jeszcze jakieś sugestie?


Pompa Ciepła- dobór komponentów - R-40 - 2010-03-13

mg napisał(a):Dobrze wiesz jak nazywam linie cieczy w zbiorniku skroplin Smile
Czyli ekonomizer to regeneracyjny wymiennik ciepła.





Zobacz, jak jesteśmy grzeczni to punktów przybywa . Big Grin
Punkty mam gdzieś bo za nie bółek córce do szkoły niekupię.Ale lubię kompromisy.Jak to zwał wiesz o co chodzi.I to jest najważniejsze.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-13

A czy Honeywell TLEX 4,5 byłby OK?


Pompa Ciepła- dobór komponentów - mg - 2010-03-15

Zawór moim zdaniem będzie dobry. Co do wymiennika, wejdź na stronę danfosa w zakładce chłodnictwo/dokumentacja techniczna znajdziesz wymienniki ciepła typu HE. Dobór tych wymienników generalnie sprowadza się do dopasowania do średnicy rury ssącej i cieczowej układu chłodniczego, poradzisz sobie.


Pompa Ciepła- dobór komponentów - r.tyrman - 2010-03-15

Dzięki mg. Chodzi mi po głowie pomysł aby zaszaleć i skonstruować PC hybrydową. Mianowicie z podwójnym DZ. Ponieważ kolektor glikolowy DZ będzie w wodzie (nieduży koszt) może by go zdublować parownikiem powietrznym. Zamontować prostą automatykę mierzącą temp. glikolu i powietrza atmosferycznego sterującą elektrozaworami przekierowującymi czynnik z jednego parownika do drugiego. I tu pytanie: jak rozwiązać odszranianie i skąd wziąć parownik? I podstawowe pytanie czy to ma sens?