Forum Klimatyzacja
rekuperator z chłodzeniem... - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: rekuperator z chłodzeniem... (/showthread.php?tid=4673)



rekuperator z chłodzeniem... - kubabaku - 2011-03-06

witam,
zastanawiam się czy jest taka opcja żeby przy rekuperatorze z domu mieszkalnym zastosować chłodnicę freonową?
czy wogóle jest taka opcja? jeżeli tak to w jaki sposób to rozwiązać? może ktoś kombinował w tę stronę?


rekuperator z chłodzeniem... - byniom - 2011-03-06

W rekuperatorze to się nie spotkałem. Może lepiej zastosować centralę klimatyzacyjną z chłodnicą i rekuperatorem bo to co ty chcesz to raczej się nie da.


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-06

można, tylko trzeba to po pierwsze widzieć, a później kupić odpowiednią chłodnicę oraz agregat, wuala Smile


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-06

byniom, gośc pisze "przy" a nie "w" rekuperatorze, przy nim to żaden problem Smile


rekuperator z chłodzeniem... - byniom - 2011-03-06

A no fakt Big Grin źle doczytałem Big Grin


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-06

jeszcze pozostaje sprawa sprężu wentylatora... generalnie da się, ale sprawa nie jest na forum tylko na wizytę Smile


rekuperator z chłodzeniem... - kubabaku - 2011-03-06

chodzi mi o to czy wogóle ktoś kombinowal z was w taki sposób? teoretycznie to widzę i nawet przeliczyłem co nieco Smile ale chciałem zapytać czy praktycznie mieliście taki przypadek.


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-06

tak, praktycznie miałem i wykonywałem.


rekuperator z chłodzeniem... - kubabaku - 2011-03-06

crocens napisał(a):tak, praktycznie miałem i wykonywałem.

coś więcej?


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-06

jeżeli spręż wentylatora pozwala na zamontowanie dodatkowe chłodnicy (chłodnica nie będzie zbyt dużym oporem dla całej instalacji) to wtedy zamawiasz chłodnicę w wykonaniu np. kanałowym którą dokładasz za reku na nawiewie. Oczywiście wymiennik musi mieć odpowiednią moc chłodniczą i agregat musi być dobrany pod niego. No i odpływ kondensatu. No i izolowane rurociągi. Pewnie jeszcze parę rzeczy ale nie chce mi się w to zbytnio zagłębiać... generalnei nie ma w tym nic skomplikowanego. No i musi spręż wentylatora pozwolić bo znam przypadki, gdzie po dołozeniu takiej chlodnicy nie było praktycznie nawiewu Smile


rekuperator z chłodzeniem... - kubabaku - 2011-03-06

crocens napisał(a):jeżeli spręż wentylatora pozwala na zamontowanie dodatkowe chłodnicy (chłodnica nie będzie zbyt dużym oporem dla całej instalacji) to wtedy zamawiasz chłodnicę w wykonaniu np. kanałowym którą dokładasz za reku na nawiewie. Oczywiście wymiennik musi mieć odpowiednią moc chłodniczą i agregat musi być dobrany pod niego. No i odpływ kondensatu. No i izolowane rurociągi. Pewnie jeszcze parę rzeczy ale nie chce mi się w to zbytnio zagłębiać... generalnei nie ma w tym nic skomplikowanego

tak sobie to wyobrażałem Smile ...dzięki
bardziej interesuje mnie sterowanie tym całym bałaganem


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-06

sterowanie jak najprostsze... kupujesz jakiś ładny sterownik naścienny z termostatem, wieszasz go w wybranym przez klienta miejscu i nim sterujesz pracą agregatu. chodzi mi o takie takie sterowniczki jak są np z kanałówkach. Ważniejszy jest dobór chłodnicy i agregatu by pracowała na odparowaniu około 0 do 3stC. Dalej nasuwają sie kolejne pytania o np przepływ powietrza, czy jest stały czy zmienny... temat rzeka, skąd jesteś?


rekuperator z chłodzeniem... - kubabaku - 2011-03-07

crocens napisał(a):sterowanie jak najprostsze... kupujesz jakiś ładny sterownik naścienny z termostatem, wieszasz go w wybranym przez klienta miejscu i nim sterujesz pracą agregatu. chodzi mi o takie takie sterowniczki jak są np z kanałówkach. Ważniejszy jest dobór chłodnicy i agregatu by pracowała na odparowaniu około 0 do 3stC. Dalej nasuwają sie kolejne pytania o np przepływ powietrza, czy jest stały czy zmienny... temat rzeka, skąd jesteś?

jestem z Krakowa. przeliczyłem sobie wszystko...trochę do dopracowania ale by było...jednak zastanawiam się czy coś takiego ma sens?...czy nie lepiej gotowa centrala.
moje pytanie wzięło się stąd że mam klienta któremu chodziło coś takiego po głowie (ma już reku)


rekuperator z chłodzeniem... - crocens - 2011-03-07

centrala wentylacyjna to szerokie pojęcie. Wyobraź sobie centralę tylko z reku i chłodnicą. Czym sie będzie różnić od tego co budujesz? Pewnie tylko bardziej wyrafinowanym sterowaniem. A wracając do sterowania, to można też mierzyc temperaturę na powrocie... opcji jest dużo.

A wracając do central, to z reguły są modułowe, zamawiasz w niej co Ty sobie wymyślisz. W Twojej sytuacji jest tak, że sam dokładasz do niej element.

Pamietaj o zabezpieczeniu przez zamarznięciem chłodnicy, zbyt niską temperaturą parowania itp Smile


rekuperator z chłodzeniem... - edeko - 2015-12-03

jak potrzebujesz rekuperator, to warto zajrzeć do oferty firmy [reklama]


rekuperator z chłodzeniem... - Forsycja - 2016-05-20

A jak taki system chłodzenia działa zimą? Da się to jakoś wyłączyć czy działa intuicyjnie?


rekuperator z chłodzeniem... - DBKlima - 2016-05-23

Forsycja napisał(a):A jak taki system chłodzenia działa zimą? Da się to jakoś wyłączyć czy działa intuicyjnie?
Przecież napisał wyraźnie : "sterowanie jak najprostsze... kupujesz jakiś ładny sterownik naścienny z termostatem, wieszasz go w wybranym przez klienta miejscu ".

Wracając do tematu teraz idzie ciepło więc mnóstwo ludzików będzie chciało tanim kosztem się schłodzić .
Niestety większość z nich chciała mieć rekuperację typu "tanio zrób". Do takiej instalacji nie dołożysz chłodu.


rekuperator z chłodzeniem... - Shitashii - 2016-06-03

Zawsze dołożysz.

No, prawie zawsze, kwestia czy inwestor zgodzi się na takie koszty.