Forum Klimatyzacja
własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: własnoręcznie zrobiona pompa ciepła (/showthread.php?tid=6731)

Strony: 1 2


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2012-12-27

Witam wszystkich,

Udało mi się zbudować pompę ciepła woda-woda w najprostszej konfiguracji:
sprężarka->skraplacz->filtr->zbiornik->wziernik->zawór rozprężny->parownik

sprężarka 3,6KW z klimatyzatora na 220V.
www.embrital.com/NJ208P.pdf

Natknąłem się na 2 problemy:
1. Uruchamiam sprężarkę na 10 minut, przez pierwsze 2minuty obserwuję burzliwy przepływ(być może to wrzenie) czynnika we wzierniku. Po 2 minutach szkiełko wypełnia się cieczą, prąd sprężarki spada. Czy to jest normalne zjawisko? Czy można jakoś skrócić(wyeliminowac) okres mniej wydajnej pracy?
2. Po wyłączeniu sprężarki mam problem z ponowym jej rozruchem, muszę odczekać około 20 minut by dało się ją ponownie włączyć.
Gdzieś wyczytałem że jest to związane z małym momentem rozruchowym: sprężarka nie daje rady z rozruchem gdy jest duża różnica ciśnień między stroną ssawna i tłoczną. Trzeba czekać aż ciśnienia się wyrównają. Zakładając że to jest poprawne wytłumaczenie, czy ma sens wlutowanie zaworu elektromagnetycznego(http://coolstore.pl/product-pol-822-Zawor-elektromagnetyczny-Castel-1078-5-lutowany.html) między stronę tłoczną a ssawną w celu wyrównywania ciśnienia? Jak wygląda szczelność takiego elektrozaworu? Są jakieś lepsze rozwiązania?

pozdrawiam


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pompa-ciepla - 2012-12-29

Dobrze myślisz , jezeli masz sprężarke 1-no fazową to mają one problem z rozruchem w momencie gdy na rurze tłocznej jest wysokie cisnienie , jest to normalne ,
Jak wlutujesz elektrozawór pozbedziesz sie problemu , a o jego szczelność sie nie martw , one są do tego przystosowane
W mojej pompie [REKLAMA] burzliwość przepływu trwa ok poł godziny , po tym czasie układ sie stabilizuje .


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2012-12-29

Dzieki za odpowiedz, tak z ciekawości to jaką maksymalną temperaturę ma podczas pracy sprężarka w Twojej pompie?


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pompa-ciepla - 2012-12-30

W chwili gdy układ pracuje juz stabilnie temperatura sprężarki ma tyle samo co temp na rurce tłocznej i jest w zakresie 70-80* w zaleznosci od cisnienia jakie panuje w układzie.
,,Najedz,, myszką na temp. tam gdzie jest narysowana pompa ciepła i zobaczysz jakie temperatury panują na sprężarce


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - klimatolog - 2012-12-30

Czas położyć zimną szmatę


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pompa-ciepla - 2012-12-31

pno8472---- jaki Masz STEROWNIK do kontroli pracy twojej PC ??


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2012-12-31

Sterownik bedzie bazował na arduino i termometrach ds18b20. Jeszcze musze na to poswiecic troche czasu. Pierwsze testy pompy zrobiłem bez sterownika :-)


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pompa-ciepla - 2013-01-05

Ja zastosowałem ten do kontroli pracy pompy [reklama] do kontroli pracy pomp GZ i CWU
I jak na razie działają ok


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - coldtherm - 2013-01-05

w jaki sposób dobrałeś zawór rozprężny i co to za zawór
czy jesteś wyposażony w manometry (jakie panują ciśnienia w układzie)
zawór to słuszna koncepcja jako wyrównanie ciśnienia lecz przy małych jednostkach taniej wychodzi przekaźnik opóźniający kolejny rozruch


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - frost-ch - 2013-01-05

Przepraszam że się wtrącam ale zauważyłem( jeżeli dobrze zrozumiałem) pewną wadę tego systemu jest sprężarka klimatyzacyjna i zbiornik czynnika chłodniczego oraz brak zaworu magnetycznego nie znam ilości czynnika chłodniczego ale jeżeli jest go więcej jak 2 kg. to może być to niezdrowe dla sprężarki zalewanie jej proponuję zastosować zawór EM przed zaworem rozprężnym i odsysanie czynnika przed wyłączeniem sprężarki pozdrawiam


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2013-01-05

pompa-ciepla napisał(a):Ja zastosowałem ten do kontroli pracy pompy http://thermoplus.pl/katalog/sterowniki-chlodnicze/sterowniki-chlodnicze/es40.html i ten http://thermoplus.pl/katalog/regulatory/regulatory-temperatury/es10.html do kontroli pracy pomp GZ i CWU
I jak na razie działają ok co widac na www.pompaciepla-24.pl

dobrze wiedziec ze takie cos istnieje


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - coldtherm - 2013-01-05

Kolega frost-ch ma racje z zaworem na płynie i z pump down-em a filtr odwadniacz winien znaleźć się za zbiornikiem płynu przed wziernikiem. Z pewnością kolega zaradził tą zmianą na korzyść rozruchu.Lecz mnie wciąż interesuje metoda doboru zaworu i parownika do spr rotacyjnej.


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2013-01-05

coldtherm napisał(a):w jaki sposób dobrałeś zawór rozprężny i co to za zawór
czy jesteś wyposażony w manometry (jakie panują ciśnienia w układzie)
zawór to słuszna koncepcja jako wyrównanie ciśnienia lecz przy małych jednostkach taniej wychodzi przekaźnik opóźniający kolejny rozruch

Zawór danfoss 068Z3496. Dyszę dobrałem zgodnie z instrukcją w dokumentacji
Manometry mam, ale dokładnych pomiarów jeszcze nie robiłem.

Przekaźnik termiczny był jedną z opcji


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2013-01-05

coldtherm napisał(a):Kolega frost-ch ma racje z zaworem na płynie i z pump down-em a filtr odwadniacz winien znaleźć się za zbiornikiem płynu przed wziernikiem. Z pewnością kolega zaradził tą zmianą na korzyść rozruchu.Lecz mnie wciąż interesuje metoda doboru zaworu i parownika do spr rotacyjnej.

Z umiejscowieniem filtru się zgadzam.
Nie do końca rozumiem część z pump downe-em. Zawór elektromagnety przed zaworem rozprężnym jest zamykany gdy sprężarka jeszcze pracuje i tym samym wypompowuje czynnik do skraplacza. Presostat niskiego ciśnienia wyłącza sprężarkę. Zawór elektromagneyczny pozostaje zamkniety gdy sprężarka nie działa. Dzięki temu zapobiegamy skraplaniu się czynnika w sprężarce. Czy o to chodzi?

Jeśli powyższe rozumowanie jest poprawne, jak to pomoże w rozruchu sprężarki? Przecież różnica ciśnień jeszcze wzrośnie.


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - frost-ch - 2013-01-05

Rozruch sprężarki jest ciężki w sytuacji kiedy sprężarka zalana jest czynnikiem innymi słowy napełniona czynnikiem z chwilą rozruchu ma do przepchnięcia dużą porcję czynnika i to w postaci cieczy dopiero jak sam zauważyłeś po chwili praca się uspokaja a prąd maleje opcja z zaworem zapobiega zalaniu sprężarki i lżejszą pracę oraz lżejszy rozruch logiczne jest to że jeżeli nie ma co pompować to i opór jest mały druga kwestia to wypłukanie oleju ze sprężarki po jej zalaniu otóż czynnik miesza się z olejem i migruje po instalacji w tym okresie jest ona nie dostatecznie smarowana jeżeli chodzi o różnicę ciśnień to mały pikuś sprężarki mają zawór zwrotny po stronie tłocznej więc czynnik się nie cofnie w samej sprężarce ciśnienie się wyrówna po kilku sekundach natomiast sprężarka powinna mieć pauzę pomiędzy zatrzymaniem a startem ze trzy minuty mam nadzieję że w sposób zrozumiały przedstawiłem istotę problemu . Powodzenia


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2013-01-06

frost-ch napisał(a):Rozruch sprężarki jest ciężki w sytuacji kiedy sprężarka zalana jest czynnikiem innymi słowy napełniona czynnikiem z chwilą rozruchu ma do przepchnięcia dużą porcję czynnika i to w postaci cieczy dopiero jak sam zauważyłeś po chwili praca się uspokaja a prąd maleje opcja z zaworem zapobiega zalaniu sprężarki i lżejszą pracę oraz lżejszy rozruch logiczne jest to że jeżeli nie ma co pompować to i opór jest mały druga kwestia to wypłukanie oleju ze sprężarki po jej zalaniu otóż czynnik miesza się z olejem i migruje po instalacji w tym okresie jest ona nie dostatecznie smarowana jeżeli chodzi o różnicę ciśnień to mały pikuś sprężarki mają zawór zwrotny po stronie tłocznej więc czynnik się nie cofnie w samej sprężarce ciśnienie się wyrówna po kilku sekundach natomiast sprężarka powinna mieć pauzę pomiędzy zatrzymaniem a startem ze trzy minuty mam nadzieję że w sposób zrozumiały przedstawiłem istotę problemu . Powodzenia

Zaobserwowałem raczej wzrost strumienia. Szkło się wypełnia po fazie niespokojnego przepływu. Ale fakt że moc pobierana przez sprężarkę spada więc i pewnie opory ruchu.

1. Czyli wlutowanie zaworu (mój począkowy pomysł) między obwodem cieczowym a ssaniem sprężarki tylko uszkodzi sprężarkę.
2. Ciekawi mnie jeszcze kwestia kondensacji czynnika w sprężarce. Teoretycznie czynnik powinien się skroplić w najzimniejszych częściach - u mnie to parownik i filtr sprężarki. Sama sprężarka jest najcieplejsza w całym układzie. Wykraplanie w filtrze nie powinno być problemem. Sprężarka powinna zasysać tylko pary, ciecz powinna zostać w filtrze. Dobrze myślę?
3. Zakładając że czynnik zalewa sprężarkę i to jest powodem problemu ze startem. Da się jakoś wyjaśnić zjawisko że dopiero po 20 minuach sprężarka staruje. Czynnik powinien szybciej odparować.


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - frost-ch - 2013-01-06

Może krótki kurs chłodnictwa sprężarka zasysa pary czynnika tłoczy do wymiennika zwanego skraplaczem w między czasie wzrasta temperatura i ciśnienie czynnika co jest bardzo istotne w pc w tym też skraplaczu następuje odbiór ciepła i wkroplenie czynnika który to wędruje dalej do zbiornika wyrównawczego filtra zaworu (elementu dławiącego) do drugiego wymiennika zwanego parownikiem różnica ciśnień powoduje parowanie i co za tym idzie obniżenie temperatury oraz najważniejsze pobranie energi z dolnego żrudła . Problem pojawia się z chwilą zatrzymania sprężarki otuż po stronie tłocznej ciśnienie jest wyższe o ponad 10 barów czynnik dalej jest tłoczony do parownika i jest to najchłodniejszy element ponieważ sprężarka nie odbiera pary czynnik się wykrapla i zalewa parownik po napełnienia parownika przepychany jest dalej do sprężarki i ją zalewa. Odp na p3 po 20 minutach układ się ostudza i ciśnienie w całym układzie spada o około 10 b. również sprężarka stygnie co pomaga w rozruchu . Jeżeli zawodzą argumenty pozostaje już tylko wiara.


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - coldtherm - 2013-01-06

pompa-ciepla napisał(a):Nie do końca rozumiem część z pump downe-em. Zawór elektromagnety przed zaworem rozprężnym jest zamykany gdy sprężarka jeszcze pracuje i tym samym wypompowuje czynnik do skraplacza. Presostat niskiego ciśnienia wyłącza sprężarkę. Zawór elektromagneyczny pozostaje zamkniety gdy sprężarka nie działa. Dzięki temu zapobiegamy skraplaniu się czynnika w sprężarce. Czy o to chodzi?

kolego opisałeś właśnie to co sugerowałem pump-down /odessanie
co do bezpieczeństwa smarowania to w przypadku wypłukiwaniu oleju ze sprężarki stosuje się grzałkę karteru spr lecz podejrzewam ze to nie twój problem bo możesz nie mieć wziernika na karterze
obstaje prze odessaniu w razie konieczności dodał bym zawór zwrotny zaraz za sprężarką na gorącym gazie
ponieważ po pierwsze urządzenie jest już wcześniej eksploatowane a po drugie te zawory w spr rotacyjnych są zawodne


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pno8472 - 2013-01-06

frost-ch napisał(a):Może krótki kurs chłodnictwa sprężarka zasysa pary czynnika tłoczy do wymiennika zwanego skraplaczem w między czasie wzrasta temperatura i ciśnienie czynnika co jest bardzo istotne w pc w tym też skraplaczu następuje odbiór ciepła i wkroplenie czynnika który to wędruje dalej do zbiornika wyrównawczego filtra zaworu (elementu dławiącego) do drugiego wymiennika zwanego parownikiem różnica ciśnień powoduje parowanie i co za tym idzie obniżenie temperatury oraz najważniejsze pobranie energi z dolnego żrudła . Problem pojawia się z chwilą zatrzymania sprężarki otuż po stronie tłocznej ciśnienie jest wyższe o ponad 10 barów czynnik dalej jest tłoczony do parownika i jest to najchłodniejszy element ponieważ sprężarka nie odbiera pary czynnik się wykrapla i zalewa parownik po napełnienia parownika przepychany jest dalej do sprężarki i ją zalewa. Odp na p3 po 20 minutach układ się ostudza i ciśnienie w całym układzie spada o około 10 b. również sprężarka stygnie co pomaga w rozruchu . Jeżeli zawodzą argumenty pozostaje już tylko wiara.

Jestem amatorem dlatego dopytuje, chce dobrze zrozumieć problem. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - frost-ch - 2013-01-06

Przepraszam nie chciałem nikogo urazić chodziło mi raczej o to że jeżeli nawet nie wszystko rozumiemy to warto skorzystać z dobrej rady ot tak choćby na wiarę.
Pozdrawiam


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pompa-ciepla - 2013-01-08

I od razu sie robi miło jak cos co zostało zrobione ,, tymi,, rekami działa i to nie gorzej od produktu fabrycznego.


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - mg - 2013-01-08

Do pompa -ciepła
Wcześniej zużywałeś 45m3 gazu na miesiąc, a teraz zużywasz 1150kW energii elektrycznej miesięcznie?, dobrze to skalkulowałeś bo ja tu oszczędności nie widzę :/ Smile


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - pompa-ciepla - 2013-01-08

Tak , wczesniej tak miałem 45m3 gazu na miesiąc ( tylko dla celów c.w.u )
Pozniej by ogrzać tyle samo ciepłej wody w ciagu miesiąca zużywałem 90 kWh en. elektrycznej
Teraz od zużycia które wpisuje w tabelce nalezy odjąć 90 kWh ( c.w.u ) i wyjdzie wynik ile zużyłem energi dla celów centralnego ogrzewania
p.s. mysle ze nie namieszałem Smile


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - mg - 2013-01-08

1060x2 = 2120kWh
2120x0.5 = 1060 PLN za dwa miechy nie srogiej zimy.

Tak orientacyjnie CO POMPĄ CIEPŁA wyjdzie około 3,5 tysia. Nie rewelacja


własnoręcznie zrobiona pompa ciepła - barbie - 2013-01-08

to jest duży dom--270 metrów kwadratowych .