Forum Klimatyzacja
Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Citroen C3 klimatyzacja i problemy (/showthread.php?tid=7994)



Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Martinez81 - 2014-05-16

Witam wszystkich forumowiczów.
Na wstępie zaznaczę, że jestem raczej amatorem jeśli chodzi o klimatyzację. Z klimą w aucie mojej kobiety walczę już drugi rok chcąc by wreszcie chłodziła i kobietka miała pożytek z tego ze kupiła auto z klimatyzacjąSmile
Ale do rzeczy- auto to citroen c3, klimatyzacja manualna. Przeszłości auta nie znam ale był jakiś dzwon przodem, naprawiony byle jak, ale poza klimą wszystko już zrobione jak należy. Walkę z klimatyzacją zacząłem od spawania przewodu klimy - była dziura, przewód wyjąłem, fachowiec ładnie pospawał, sprawdził szczelność, na łączeniach przewodu założone nowe oringi. Następnie do regeneracji poszła sprężarka bo nie była szczelna - teraz jest zregenerowana, sprawdzona, zalana olejem i wg mnie szczelna i sprawna - testowana przed założeniem do auta działała bez zarzutu. To wszystko robione było jeszcze w ubiegłym roku, niestety po nabiciu układu czynnikiem -w stacji diagnostycznej urządzenie pokazało ze układ szczelny, zrobiło próżnię i nabiło czynnika wg instrukcji- pomimo włączania i świecenia się przycisku klimatyzacji sprężarka ani drgnęła. Podjechałem kiedyś autem do znajomego mechanika - podpiął na chwilę sprężarkę na krótko - działa, włączając ją przyciskiem w aucie - nie. Niestety- zostawiłem auto u niego żeby popróbował jeszcze, bo może gdzieś przerwa na przewodzie do sprężarki, może coś innego, podpinał ją na krótko by sprawdzić czy w końcu ruszy i....ciśnienie wywaliło dziurę na chłodnicy klimy, ogólnie masakra. Ja się na tym nie znam, ale...widocznie on tym bardziej, poczuł się jednak do winy. Po rozmowie z kobietą uznaliśmy, że kupimy nową chłodnicę ale że działo się to wszystko już blisko jesieni to.... odpuściliśmy temat klimatyzacji, tym bardziej ze autko było na codzień potrzebne do jazdy. Teraz chciałbym wreszcie doprowadzić to wszystko do końca, chłodnica klimatyzacji kupiona, założyłem ją, wymieniając przy okazji oringi na przewodach do niej wchodzących. Dość takie nietypowe te oringi, z pierścieniem metalowym zatopionym w nich, jak słyszłem w sklepie gdzie mi je sprowadzali, typowo citroenowskie. I pytanie co teraz dalej robić? Bo wiem ze gdy pojadę sprawdzić szczelność / nabić układ to na tej stacji kontroli pojazdów gdzie nabijałem w ubiegłym roku pan co najwyżej powie mi ze klima nieszczelna, albo ze ok, nabije układ i....wróce do punktu wyjścia, bo skoro nie działała w zeszłym roku nie zadziała i teraz. Chcę oddać auto do jakiegoś warsztatu gdzie zajmują się klimatyzacją, tylko niestety niezbyt takie są w pobliżu mnie. Poczytałem "trochę" forum, chciałbym prosić o jakieś rady, sugestie co sprawdzać, gdzie szukać usterki. Dodam tylko że oczywiście bezpieczniki sprawdzone - ok, ponoć winowajcą nie włączania się klimatyzacji może być czujnik ciśnienia? Jest on na rurce ale blisko przegrody czołowej i niestety ciężki dostęp do niego, nie ruszałem go wcale do tej pory. A zawór rozprężny klimatyzacji? Uszkodzony może powodować że sprężarka sie nie załączy? I jeszcze jedna ważna rzecz, wtedy gdy strzeliła pod ciśnieniem chłodnica klimy nie działał wcale wentylator na chłodnicy. Wiem już, że przy włączonej klimie musi działać, niestety wtedy nie wiedziałem ani ja ani też ten mechanik co to podłączał na krótko spręzarkę. Przekaźnik wentylatora sprawdzony sprawdzony - działa, ale ani sprężarka ani wentylator nie włączały się. Od czego najlepiej zacząć szukanie usterki by to wszystko doprowadzić do sprawności? Będę wdzięczny za wszelkie rady, pozdrawiam.


Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Tadeusz4321 - 2014-05-17

Zacznij od presostatu.On odpowiada za włączenie spręzarki i wentylatora.To brak pracy wentylatora uszkodził ci chłodnicę(skraplacz).Moja rada-zmień mechanika bo on nie ma zielonego pojecia o klim,ie.


Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Martinez81 - 2014-05-17

Witam. Mechanika oczywiście że zmieniłem, ani ja tego nie chcę, ani też on już nie chce się już dotykać klimy. Postaram się wkrótce podjechać do ogarniętego elektryka żeby sprawdził ten czujnik ciśnienia. Na dzień dzisiejszy wiem tylko, że układ jest szczelny ( zrobiłem próbę szczelności azotem na stacji gdzie nabijają klimatyzację, niestety naprawić jej tam się nie da). Nie nabijałem układu czynnikiem, niech już to zrobi ten kto będzie to naprawiał. Jeszcze tylko takie pytanie - czy wymieniając presostat przy nabitym układzie czynnik ucieknie? a czy jest tam jakieś zabezpieczenie i da się wykręcić stary czujnik i wkręcić nowy bez utraty czynnika?
Pozdrawiam.

Może komuś się przyda - w citroenie c3 czujnik ciśnienia można wykręcić bez spuszczania czynnika z układu - pod czujnikiem jest zabezpieczenie i czynnik nie ucieknie. Niestety jeśli chodzi o działanie klimy to żadnej poprawy - presostat podmieniony na nowy, układ z czynnikiem, klima nie startuje. Nie wiem już gdzie szukać rozwiązania, w przyszłym tygodniu o ile uda mi się dostać do fachowca od elektryki to zostawię mu auto, może coś znajdzie. Ja już pomysłów nie mam co może być nie tak.


Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Martinez81 - 2014-06-10

Witam ponownie. Wreszcie udało mi się oddać auto do elektryka i klima działa. Przyczyną nie włączania się klimy był spalony przekaźnik i brak ustawień w skrzynce BSM, tzn jak stwierdził elektryk - komputer "nie widział" klimatyzacji. Autko odebrałem, pojeździłem trochę, pięknie chłodzi w środku, wentylator na chłodnicy pracuje podczas włączenia klimy, czyli wygląda na wszystko ok, ale gdyby się coś działo mam znów podjechać. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - podczas jazdy tego nie czuć ale gdy zatrzymałem się i podniosłem maskę, zauważyłem ze kompresor pracował, podczas gdy nagle było ciche cyknięcie i zatrzymał się, za jakąś minutę znów się włączył, słychać było elektromagnes i znów koło pasowe kompresora zaczęło się kręcić. Stąd moje pytanie - tak ma być? czy to normalne ze kompresor się wyłączył na chwilę, a czy ma pracować ciągle? Bo już sam nie wiem, może za mało czynnika albo czujnik ciśnienia wyłączył kompresor bo było za wysokie?


Citroen C3 klimatyzacja i problemy - FRIGOTECH - 2014-06-10

Tak ma być Big Grin .


Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Martinez81 - 2014-06-10

Aha, zatem dziękuję za odpowiedź. Owszem chłodzi pięknie ale skoro dopiero wyjechało od elektryka, jeśli by miało się coś dziać złego to lepiej od razu do niego jechać z tym ale skoro tak ma być to niech będzieSmile pozdrawiam.


Citroen C3 klimatyzacja i problemy - Martinez81 - 2014-06-11

Witam.
Autko wróciło dziś na warsztat. Niestety, po pracy uruchomiłem klime, sprężarka zaczęła ładnie pracować tak jak wczoraj, autko się schłodziło, niestety podczas jazdy w którymś momencie sprężarka się wyłączyła i już nie włączyła. Podjechałem do elektryka, uznał ze jednak coś jest nie tak, jutro mają szukać powodów. Eh wykończyć może ta klima. Pozdrawiam.