Forum Klimatyzacja
głośna wentylacja - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: głośna wentylacja (/showthread.php?tid=8261)



głośna wentylacja - wro75 - 2014-12-01

Witam,
Zwracam się z prośbą o poradę w temacie wentylacji. Właśnie zakończyłem remont łazienki, na poddaszu zamontowałem nowy wentylator kanałowy o następujących parametrach:

- wydajność 330m3/h
- ciśnienie max 325Pa
- głośność max 46dB(A) 3m
- średnica kanału 125mm

Podłączony jest w takiej konfiguracji :

kratka went w suficie - rura spiro ok 20cm - zakręt 90 - rura spiro ok 120cm - wentylator - rura spiro ok 20cm - zakręt 90 - rura spiro przechodząca w stary kanał kwadratowy ok 200cm.

Problemem jest przeraźliwy hałas jaki generuje ten układ, sam wentylator, przed podłączeniem do rur pracuje cicho. Odnoszę wrażenie że hałas jest generowany przez powietrze poruszające się w rurach.
Co zrobić, zastosować inne kanały (sztywne, izolowane), czy zastosować tłumik a jak tak to jaki?
Z góry dziękuję za pomoc.


głośna wentylacja - barbie - 2014-12-01

zatrudnij projektanta .


głośna wentylacja - klimatolog - 2014-12-01

Fajny Gwizdek.proponuję. [reklama]


głośna wentylacja - wro75 - 2014-12-03

Dzięki Klimatolog za odpowiedź. Tylko czy zmniejszając obroty do takich przy których hałas będzie do zaakceptowania, nie zmniejszę drastycznie wydajności?


głośna wentylacja - frost-ch - 2014-12-03

wro75 napisał(a):Witam,
Zwracam się z prośbą o poradę w temacie wentylacji. Właśnie zakończyłem remont łazienki, na poddaszu zamontowałem nowy wentylator kanałowy o następujących parametrach:

- wydajność 330m3/h
- ciśnienie max 325Pa
- głośność max 46dB(A) 3m
- średnica kanału 125mm

Podłączony jest w takiej konfiguracji :

kratka went w suficie - rura spiro ok 20cm - zakręt 90 - rura spiro ok 120cm - wentylator - rura spiro ok 20cm - zakręt 90 - rura spiro przechodząca w stary kanał kwadratowy ok 200cm.

Problemem jest przeraźliwy hałas jaki generuje ten układ, sam wentylator, przed podłączeniem do rur pracuje cicho. Odnoszę wrażenie że hałas jest generowany przez powietrze poruszające się w rurach.
Co zrobić, zastosować inne kanały (sztywne, izolowane), czy zastosować tłumik a jak tak to jaki?
Z góry dziękuję za pomoc.
zastosuj inne rury są takie elastyczne z izolacją średnicę też można zwiększyć Cool


głośna wentylacja - klimatolog - 2014-12-04

wro75 napisał(a):Dzięki Klimatolog za odpowiedź. Tylko czy zmniejszając obroty do takich przy których hałas będzie do zaakceptowania, nie zmniejszę drastycznie wydajności?
Oczywiście że tak.Oczywiście czego już niezalecam można wymienić instalację .


głośna wentylacja - Amfan - 2014-12-07

Dopuszczalne prędkości w kanale przy zakończeniach to 3-4 m/s .Proponuje poszukać nomogram i na podstawie tych i innych danych dobrać przekroje przewodów jak i samego wentylatora . Nie zalecam regulatorów budowanych na triakach i tyrystorach ,jeśli mogę zaproponować to regulator transformatorowy . Przy układach półprzewodnikowych słychać charakterystyczne buczenie wentylatora.


głośna wentylacja - zenek123 - 2015-01-11

Ewidentnie brakuje tłumika. Instalacja jest krótka i halas bedzie sie nosil. Ewentualnie polączyć odcinek od kratki do wentylatora przewodem elastycznym izolowanym, Ewentualnie przewod fi 160.


głośna wentylacja - Przemo_c - 2015-02-25

Taki hałąs jest niedopuszczlany i wine ponis wlasnie blad w zaprojektowaniu instalacji.


głośna wentylacja - kamilb - 2015-03-12

Hałas możesz zmniejszyć poprzez zastosowanie tłumika, jednak jest to bierna ochrona przed hałasem. Problemem leży w dobranym do instalacji wentylatorze. Przy układzie który podałeś prędkość powietrza w kanale wynosi ponad 7m/s, kiedy maksymalna prędkość to 3-4m/s. Możesz ograniczyć również moc wentylatora i pewnie osiągniesz wydajność ok 220m3/h, ale to i tak dalej ponad 5m/s. Nie wiem jakie masz możliwości budżetowe i instalacyjne, ale możliwości są dwie:
Zwiększenie średnic kanałów do fi 200mm lub wymiana wentylatora na taki z przepływem 130m3/h.


głośna wentylacja - Makowski - 2015-08-07

Ja też miałem podobny problem. Zwróciłem się z tym do firmy brookvent http://www.brookvent.pl/ i bardzo mi pomogli. Żałuję tylko, że u nich nie zakładałem wentylacji.


głośna wentylacja - zenek123 - 2015-08-08

Niezla reklama Mr. Makowski.