Forum Klimatyzacja
Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. (/showthread.php?tid=8474)



Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - m3fist0 - 2016-04-13

Witam wszystkich.
Przyszła firma od pomiarów i w usterkach zapisali, że klimatyzatory stacjonarne są nieprawidłowo podłączone. Według nich powinien on być połączony bezpośrednio do sieci (połączenie stałe), a ja mam tak, ze przewód zasilający jest zakończony wtyczką i włożony do gniazda wtyczkowego (230V). Monter zrobił jak mu było łatwiej i nikt się nie czepiał.
Potrzebuje znaleźć odpowiedzi poprawnej jak to powinno wyglądać najlepiej na podstawie jakiejś normy.
Prosiłbym również o wypowiedz jakiegoś montera który założył ich setki i wie jak to powinno być zrobione.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - Zuza21 - 2016-04-13

Witam,
Dzwoniłam właśnie do swojego montera od klimatyzacji i powiedział,że masz to dobrze podłączone.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - eklim - 2016-04-13

Klimatyzatory o mniejszej mocy 2,5kW 3,5 kW spokojnie moga byc na wtyczke.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - bartek2700 - 2016-04-13

jeszcze dwa,trzy lata temu większość modeli do 3,5 kW miały w standardzie kabel z wtyczką więc chyba można?


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - radekklimat - 2016-04-13

Jezeli fabrycznie klimatyzator nie ma wtyczki na kablu zasilajacym a wiekszosc nie ma nawet takowego kabla nalezy połaczenie elektryczne wykonac w/g przepisow czyli podłaczyc na sztywno oczywiscie z odpowiednim wyłacznikiem nadpradowym.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - lodowyMiś - 2016-04-13

jak firma przychodzi i na wtyczke montuje....najlepiej ja juz nigdy nie zamawiac haha


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - joker - 2016-04-13

radekklimat napisał(a):Jezeli fabrycznie klimatyzator nie ma wtyczki na kablu zasilajacym a wiekszosc nie ma nawet takowego kabla nalezy połaczenie elektryczne wykonac w/g przepisow czyli podłaczyc na sztywno oczywiscie z odpowiednim wyłacznikiem nadpradowym.
Niestety większość klimatyzatorów w obecnych czasach ma wtyczkę w jednostkach wewnętrznych


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - barbie - 2016-04-13

typowa wtyczka ma limit 10 Amperów ,jeśli klima ma In.do 10 A można ją legalnie podłączyć .to rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo serwisantowi .


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - DBKlima - 2016-04-14

joker napisał(a):Niestety większość klimatyzatorów w obecnych czasach ma wtyczkę w jednostkach wewnętrznych

Ty chyba z montażem klimatyzatorów za wiele wspólnego nie masz .

Napisz to ... jacy producenci i jakie modele masz standardowo z podłączeniem zasilania do jednostki wewnętrznej ?
Ja z wielu na magazynie mam od reki tylko dwa modele i tylko z Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ25VA i HJ35VA .


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - obser - 2016-04-14

A jak chata jest wykończona,to będziesz się podpinał na stałe do jakiegoś punktu?Bo Klient nie da ci ciągnąć instalacji do rozdzielni. I ja będziesz grzebał, to wyłączysz prąd w całym obiekcie? Do 3,5 wtyczka jak najbardziej. Pewnie,że na etapie budowy instalacji elektrycznej przewidzieć klimy i porobić osobne obwody,nawet na poszczególne urządzenia. Tak nam przygotowali instalację w jednym pensjonacie. W skrzynce Euro opisane E-sy z pokojami, bajka. Nawet mogą sobie kasować za klimę za dobę, tak jak np. w greckich hotelach.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - DBKlima - 2016-04-14

Obser ja wiem co ty mówisz i wiem o co chodzi piszę do joker bo twierdzi że teraz producenci robią zasilanie jednostki wewnętrznej ... a jest zupełnie odwrotnie robią coraz częściej ale dla agregatu .


... 2,5kW, 3,5 kW najczęściej robi się na wtyczkę, nikt nie będzie bruzdował mieszkania już wykończonego .
Przy remoncie czy nowym idzie się na rozdzielni i zabezpiecza.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - radekklimat - 2016-04-14

joker napisał(a):
radekklimat napisał(a):Jezeli fabrycznie klimatyzator nie ma wtyczki na kablu zasilajacym a wiekszosc nie ma nawet takowego kabla nalezy połaczenie elektryczne wykonac w/g przepisow czyli podłaczyc na sztywno oczywiscie z odpowiednim wyłacznikiem nadpradowym.
Niestety większość klimatyzatorów w obecnych czasach ma wtyczkę w jednostkach wewnętrznych

Ktore, bo te co ja montuje wtyczek nie maja chyba ze jakies totalne chinole albo włoskie


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - essoM - 2016-04-14

Dobra , a co z zapewnieniem przerwania obwodu elektrycznego na czas obsługi serwisowej czesci elektrycznej agregatu ? Pojdziesz sobie wyłaczyć w tablicy odpowiedni obwód zajmiesz sie pracą przy urzadzeniu a ktos na tablicy podniesie stopki ....
Dobrze jesli jest chociaz puszka na scianie i zdazysz przewody odkrecic ze złacza.


Klimatyzator połączenie elektryczne wg normy. - veterblest - 2016-04-17

radekklimat napisał(a):
joker napisał(a):
radekklimat napisał(a):Jezeli fabrycznie klimatyzator nie ma wtyczki na kablu zasilajacym a wiekszosc nie ma nawet takowego kabla nalezy połaczenie elektryczne wykonac w/g przepisow czyli podłaczyc na sztywno oczywiscie z odpowiednim wyłacznikiem nadpradowym.
Niestety większość klimatyzatorów w obecnych czasach ma wtyczkę w jednostkach wewnętrznych

Ktore, bo te co ja montuje wtyczek nie maja chyba ze jakies totalne chinole albo włoskie

np. Airwell HKD009