Forum Klimatyzacja
Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. (/showthread.php?tid=8991)



Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - krzysiek1102 - 2015-08-06

Witam,
Mam pytanie do Kolegów forumowiczów, a mianowicie: posiadam klimatyzator przenośny (Blyss 12000BTU) z jedną rurą wylotową. Wyprowadzenie gorącego powietrza przez otwór wywiercony w ścianie 125mm. Długość rury w pokoju 80cm + 35cm rura w ścianie (odprowadzenie jest szczelne)

Przy takiej konfiguracji temp. wyrzucanego powietrza na wylocie na zewnątrz to około 50st.C. Temperatura zimnego powietrza na wylocie do pokoju (na max obrotach) = 8 st.C.
Klimatyzator daję radę, bo utrzymuje temp. około 22-23 st. w pomieszczeniu, a po 3-4h jest nawet zimno Smile

W pokoju/mieszkaniu robi się jednak podciśnienie, które jest odczuwalne - a dodatkowo zasysane jest powietrze otworami wentylacyjnymi -- i to chciałbym wyeliminować.

Gorąca prośba do Was o pomoc:
1. Czy dorabiając swego rodzaju "obudowę" w części skraplacza z tyłu klimatyzatora i podłączając do tego drugą rurę z wyprowadzeniem również przez ścianę na zewnątrz (np. 30cm poniżej rury wylotowej; bez dodatkowych wentylatorów wtłaczających powietrze do mieszkania) wyrówna się ciśnienie? -- rozumiem, że górna część, gdzie jest parownik "przerabiałaby" w takiej sytuacji tylko powietrze wewnątrz pomieszczenia.
2. Czy tego typu przeróbka nie zmniejszy wydajności klimatyzatora / nie uszkodzi skraplacza? Tzn. czy zasysane powietrze z zewnątrz, powiedzmy przy upale 40st. nie będzie za wysokie dla skraplacza?
3. Czy klimatyzator poradzi sobie z "zassaniem" wymaganej ilości powietrza do schłodzenia skraplacza?
4. I jeszcze jedno pytanie: czy klimatyzatory typu "dual hose" mają w takich przypadkach inną charakterystykę, czy jest to tylko kwestia tyłu obudowy?


Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - DBKlima - 2015-08-07

...słyszałeś powiedzenie "jedno naprawił drugie popsuł"?
Poczytaj sobie jak wykonać zetkę wentylacyjną lub po co są montowane w oknach nawiewniki.
4. Inny typ urządzenia równie dobrze możesz spokojnie zainwestować w o połowę tańszego, cichszego, wydajniejszego spliciaka ściennego.W przepadku braku zgody na montaż ciekawym rozwiązaniem jest klimatyzator plecakowy lub okienny(ale tu łączy się to z wymian okna).


Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - krzysiek1102 - 2015-08-07

...słyszałem, ale co to ma do tego?
W oknach nie mam nawiewników - taki typ okien, że są całkowicie szczelne. Mogę je co najwyżej rozszczelnić lekko otwierając, ale nie o to mi chodzi, bo chcę wyeliminować napływ ciepłego powietrza do mieszkania, a klima miałaby "przerabiać" tylko powietrze wewnątrz. "Zetka" chyba tylko wydłuży drogę zasysania powietrza, zgadza się?

Mam już klimatyzator, w inny nie mam możliwości zainwestowania, split odpada (pomijam też kwestie hałasu, estetyki, itp. przy korzystaniu z przenośnego)

Jak już pisałem, powietrze zasysane jest kanałami wentylacyjnymi (kuchnia, łazienka, spiżarka) i to chcę wyeliminować. Skoro gorące powietrze idzie w górę to sensownym mi się wydaje zrobienie otworu wlotowego poniżej tego wylotowego... czy może powinien być obok? Widziałem już takie modyfikacje, tylko nikt nie mówi jak to się sprawdza w praktyce, stąd pytanie do Was.

1,2,3 ?????
4. Skoro inny typ, to czym on się różni?


Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - manitou - 2015-08-08

Rób rób tak jak mówisz. Dałem koledze kiedyś takie przenośne 2,5 kW i zrobił dokładnie tak dolepil wielkie pudło po stronie zasysu skraplacz do niego rura elastyczna fi 125 i obie rury za okno i sprawność wzrosła znacznie. Tylko w takim układzie te przenośne sprzęty mają sens.


Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - krzysiek1102 - 2015-08-08

Dzięki za info, że takie rozwiązanie u kogoś się potwierdziło.

jeszcze tylko pytanie, czy wyższa temp. zasysanego powietrza z zewnątrz (np. 40st.), a nie z pokoju (np25st.) nie wpłynie negatywnie na skraplacz? (żywotność, za wysoka temp. do chłodzenia?)


Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - manitou - 2015-08-09

Nie wpłynie. Co cieplejsze puscisz na skraplacz to chłodniejsze pójdzie na parownik. Cool


Przeróbka klimatyzatora przenośnego z wylotem na wlot/wylot. - Buko - 2021-07-12

manitou napisał(a):Nie wpłynie. Co cieplejsze puscisz na skraplacz to chłodniejsze pójdzie na parownik. Cool

sorry że odgrzewam kotleta, ale jeśli tak to może wystarczy rurę wylotową dać do wlotu chłodzenia skraplacza? Big Grin