Forum Klimatyzacja
Sprężarka i możliwy brak oleju. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Sprężarka i możliwy brak oleju. (/showthread.php?tid=9078)



Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-03

Witam
Mam w Fiaciku sprężarkę SCSB06 (prawdopodobnie bo nalepka roztopiła sie od oleju Big Grin ). Została ona świeżo zamontowana (używka). Podczas montażu (przechylanie, obracanie) wyleciało z niej sporo oleju - może nawet prawie cały. Po montażu zadowolony pojechałem nabić gaz i poinformowałem obsługę że sprężarka jest sucha i należy nalać olej. Po chwili wracam a pan obslugujący automat już nabija gaz. Zdziwiony tym faktem pytam dlaczego a on stwierdził że automat dodaje oleju podczas nabijania... Tyle ze jak widzialem maszyna dodała 7 czy 8g a tam chyba wchodzi 100ml... Na moja prośbę o dolanie ręcznie wymaganiej ilości gość stwierdził że on nie ma takiego oleju, nigdy go nie dolewał i to już w ogóle potrafia zrobić tylko ludzie od regeneracji sprężarek. I ten olej nie mógł mi się wylać od samego obracanie sprężarki w której odkręcone były tylko wlot i wylot gazu.
Teraz chciałbym sie upewnić jak to jest. Czy ten olej smarujący tłoki itd sprężarki mógł się wylać podczas transportu i jej montażu? Jestem prawie pewny że wylało się wiecej niż 50ml albo nawet wszystko. Czy aby teraz go dolać należy wyjąć sprężarke wczesniej spuszczając gaz? Jaki w ogóle olej leje sie do niej? PAG46 czy PAG100 (znalazlem dwie sprzeczne informacje na necie). Podobno w niej nie ma korka spustowego i olej wlewa sie przez górny króciec czyli ten od parownika w nagrzewnicy. Teoretycznie mogłbym tylko jechać spuścic gaz, dolać oleju przez ten wlot bez wyjmowania spręzarki i znów nabić gaz ale nie wiem ile wlać... Prosze o radę jak to najprościej naprawić. Oczywiście musze teraz jechać do bardziej ograniętego serwisu bo nie wierze że ten olej można uzupełnić tylko w firmie regenerującej kompresorki.
P.S. Podobno w części kompresorów można dolać oleju bez spuszczania gazu, jakos przez dysze?


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Whisky - 2015-09-03

Jedz do tego niby serwisu i zażądaj od nich by zabrali sobie swój czynnik i oddali Ci kasę. Jedz do kogoś ogarniętego i nigdy tam nie wracaj! Tyś poprosił o dodatkowy olej a on bez twojej zgody wpuścił bez, więc nie dokonał naprawy/obsługi z twojego polecenia. Olej możesz dolać przy wpuszczaniu czynnika. W sprężarce nie ma takiego czegoś jak korka spustowego a tylko wlew i może się wydostać przez otwory gdzie montujesz rurki. Jeśli jesteś na 99% przekonany że 50ml oleju brakuję to działaj bo zatrzesz sprężarkę.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-03

Problem polega na tym że nie mam kompletnie pojęcia ile tego oleju wyleciało, przypuszczam ze wiekszość bo sprężarka leżała przez chwile otworami w dół i zrobila sie plama pod nią.
Nie zamierzam tam wracać bo i tak nie mają oleju który mogliby dolać.
Gość sie tłumaczył że on zrozumial polecenie "dolać oleju" jako rutynowa czynność czyli dodanie oleju do gazu przez automat, ale to sa przecież jakies minimalne ilości a nie prawidlowa ilość co w moim przypadku jest ok 100ml. Ciągle nie wiem jaki typ oleju jest prawidłowy...
Pojade na inny serwis tylko musze się rozeznać w którym potrafią mi uzupełnić prawidłowo ten olej i to najlepiej bez demontażu sprężarki... tylko jak to zrobić skoro nie wiadomo ile wyciekło. Jesli zaleje np 90% to boje sie że może być go za dużo w układzie.
Sprężarki nie włączam od czasu sprawdzenia klimy przez tamten feralny serwis ale klima działała prawidłowo.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Whisky - 2015-09-03

By być 100% pewien że masz właściwy stan oleju to byś musiał płukać cały układ, wymienić osuszacz i wymyć sprężarkę. Można tylko przypuszczać że to co się wylało powinno tam wrócić lub w delikatnie mniejszej ilości.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - obser - 2015-09-03

Jedyny rozsądny sposób to dolać ile wg Ciebie wyciekło,zaniżając wartość,a potem pojeździć z dobrą godzinkę z włączoną klimą i zrobić odzysk.Jeśli nie odzyska oleju,to dolać delikatnie i powtórzyć.Jaki to Fiacik,to zobaczę w maszynie,jaki olej powinneś mieć. Tak prawidłowo przy odzysku zaraz po pracy klimatyzacji powinno być 3-4% oleju odzyskanego w stosunku do odzyskanego czynnika,a więc bardzo mało.Ale jak nic nie odciągnie,to dolać,pogadaj z jakimśrozsądnym majstrem,to Ci taką procedurę wykona,kolejki się skończyły można się pobawić.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-03

Auto - Panda 1.1 2005r
Niestety nie znam warsztatu który by mi mógł taka procedure zrobić sensownie. Wiekszość z nich włącza maszyne i idzie na kawe, wraca za 20minut i koniec akcji.
Jak ktoś może kogoś polecić z Gliwic/Zabrza i okolic to prosze o polecenie.
Najprościej jest chyba spuścić gaz i dolać około 70ml. Zakładam że 20ml zostało a 10 dodano mi przy nabijaniu gazu.
Jak bedzie 10-20ml za duzo to chyba nic sie nie stanie >?


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Tadeusz4321 - 2015-09-03

Masz olej PAG46 w il 80 ml w całym układzie.Więc jak dolejesz 20 ml to powinno wystarczyć.Można to zrobić bez ściągania czynnika przez zawór serwisowy niskiego ciśnienia.Na porządnym serwisie taki aplikator powinny mieć.Olej też.Z reszta na tym pierwszym tez maja olej bo musza w maszynie uzupełniać.Ale trafiłeś na głąba który nawet maszyny nie potrafi obsłużyć


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Whisky - 2015-09-03

47-143 Ujazd. Sprawdź sobie czy Ci się chce podjechać.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - obser - 2015-09-03

Zaene ma maszynę ze środków Urzędu Pracy,horror jak nieraz od Klientów posłucham.Spotkałem absztyfikanta i trochę z nim pogadałem,a on się żalił,że interes kiepski,boolej drogi.Miał książeczkę MagnetiMarelli z danymi i programował maszynę znamionową ilością czynnika i pojemnością całego oleju,np.220 g i tego oleju nie nadążał kupować,a tani nie jest Smile


Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-03

Tadeusz4321 olej oczywiście mieli w maszynie ale jak spytałem czemu nie doleje mi ręcznie to usłyszałem że to zupełnie inny olej i ten "wlasciwy" wlewa sie przez kurek i do tego trzeba zdemontować spręzarke, najlepiej w serwisie regeneracji.
Dlaczego piszesz tylko o 20ml, według mnie zleciał prawie cały olej z niej podczas montażu. PRzez kilka sekund lezała otworami w dół i byla spora plama, potem przy manewrowaniu przy montazu tez pokapało sporo i przy ponownym przechyleniu już nie bardzo chciało lecieć więc założyłem że już prawie nic nie ma w srodku. Dlatego chcialem dolać przy nabiciu gazu prawie tyle ile mówi katalog dla tego modelu. Mialem nadzieje że to sie da jakoś sprawdzić przez kumatego serwisanta...


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Tadeusz4321 - 2015-09-04

Olej w układzie jest również w skraplaczu,rurkach,parowniku i filtrze.Nadmiar oleju też jest szkodliwy.Nie można z nim przesadzić.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Whisky - 2015-09-04

Kolega tu czegoś nie rozumie. Olej jest w sprężarce ale się też wydostaje do układu dlatego ilość oleju tyczy się w układzie a nie w samej sprężarce.

No i zapomniał dopisać że "Zresztą cały układ był montowany 2 tygodnie temu także wiele w srodku raczej susza była"

Ja to mogę zrobić ale to jak to teraz z tym układem jest bo zaraz będzie jeszcze gorzej. Coś montował nowego?


Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-04

Wszystko było nowe (używane) bo auto wczesniej nie miało klimy. Przy montazu przewodów i chlodnicy nic nie kapalo, jedynym miejscem gdzie jeszcze mogł być olej był parownik w nagrzewnicy ale tego nie wiem. Olej wylał sie tylko ze sprężarki i było tego sporo. Pochodzenie części znam bo zdemontowal mi to znajomy z auta które miało w pełni sprawny układ, jedynym błedem jaki zrobił to było niezaślepienie otworów podczas demontażu i transportu sprężarki.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - Whisky - 2015-09-04

Normalnie to teraz powinieneś wymienić osuszacz i płukać cały układ. Bo pewnie nie zaślepił układu i samego osuszacza który wsiąka wilgoć i brud. W przewodach też pewnie jest kusz dlatego się zaleca taką operacje. Jeśli chcesz dolać olej w takiej ilości jakiej chcesz to tak jak wyżej mogę to zrobić ale oczywiście na twoją odpowiedzialność i sposobem odciągnięcia czynnika itd. Musisz sobie zdawać sprawę że 20,30 ml to też jest duża plama więc jak chcesz.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-04

Całosc lezala w suchym pomieszczeniu przez kilka dni po zdemontowaniu wiec zaryzykuje bez plukania itd. Chcialbym tylko dolac oleju w ilosci jak najbardziej zblizonej do wymaganej. Sprezarke ewentualnie mozna wyjac, W Pandzie to 10minut roboty. Zdjęcia paska i 4 sruby.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - obser - 2015-09-04

Moje sdanie:porządne płukanie układu,wymiana osuszacza,,próżnia osuszająca układ co najmniej 60 minut, wlanie nominalnych ilości płynów ustrojowych,innej opcji nie widzę.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - podwa - 2015-09-04

W najgorszym razie padnie mi sprężarka i skraplacz. Obie te częsci mam do wyboru i koloru po 50-60zł u znajomego który handluje częściami także zaryzykuje tylko samo dolanie oleju. W tym modelu chyba nie ma osuszacza osobno tylko jest zabudowany w skraplaczu/chlodnicy klimy. Tak mi sie wydaje.


Sprężarka i możliwy brak oleju. - obser - 2015-09-04

Ok,ale jak Ci padnie sprężarka,to dopiero będziesz miał pukanie układu z opiłków i innego syfu,a wymiana zintegrowanego skraplacz z osuszaczem-tego robić się nie powinno,ale znajdź normalny serwis,jest po sezonie prawie i pobaw się z tym olejem,tak jak Ci pisałem,uzgodnij z serwisantem,że zrobicie ze 2-3 serwisy,dogadacie się.