Forum Klimatyzacja
VRV YORK problem - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: VRV YORK problem (/showthread.php?tid=9365)



VRV YORK problem - Jacek26 - 2016-03-11

Witam wszystkich. Potrzebuję Waszej pomocy. Mam klienta u którego zainstalowany jest system YORK (czynnik R407) z podłączonymi 15 jednostkami wewnętrznymi. Nie mam bladego pojęcia co się z tym działo wcześniej. Nikt w tej firmie nic nie wie. Wiem, że w 5-ciu jednostkach wewnętrznych rozwalone są łożyska wentylatorów co daje mi do zrozumienia, że nieźle się zapowiada.

Problem polega na tym, że mrożą się 2 jednostki wewnętrzne. Nawet jeśli są wyłączone. Mrozi się cały powrót i oczywiście zamarzają 2 pracujące sprężarki. Moja wstępna diagnoza padła na zawory rozprężne przy jednostkach wewnętrznych. Zawory są w oddzielnych skrzynkach zamontowanych nad sufitem podwieszanym w odległości 1m. Przy wyłączonych jednostkach wewnętrznych wyraźnie słychać że czynnik nadal przepływa.

Macie jakieś pomysły co i jak powinienem sprawdzić? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


VRV YORK problem - tonieko - 2016-03-11

Sprawdź skład czynnika, bo nie wiadomo co tam jest


VRV YORK problem - DBKlima - 2016-03-14

... jeśli nikt nic nie wie to jest spory problem, niech szukają dokumentacji bo mieć ją muszą na 100%
Jeśli nikt tym się nie zajmował to czynnik powinien być taki jak przy uruchomieniu czyli 407.


VRV YORK problem - mg - 2016-03-14

AKV powinien zamknąć mimo niewłaściwego czynnika.


VRV YORK problem - DBKlima - 2016-03-15

... stwierdzenie że nad sufitem słuchać czynnik nie jest wprost stwierdzeniem że nie domyka . Może faktycznie słyszy ale nie to Big Grin


VRV YORK problem - Jacek26 - 2016-03-16

Dzięki za odpowiedzi. Wygląda jednak na to, że problem jest po stronie zaworów. Przy włączonym systemie na grzanie w tych dwóch jednostkach po obniżeniu temperatury sterownikiem wentylator się wyłącza a wymiennik nawet po godzinie jest gorący. Próbowałem puknąć parę razy w zawór podczas gdy się ustawia po włączeniu urządzenia i pomogło-na jeden dzień. Przez 1 godzinę mojej obecności pracowało to prawie idealnie. To znaczy w trybie chłodzenia zawory się przymykały prawie do końca. Przepływ czynnika nie był słyszalny, ale wymiennik cały czas był chłodny i delikatnie wykraplała się na nim wilgoć. Następnie jednostki znowu zaczęły zamarzać. Wygląda na to, że ktoś chyba przesadził z wilgocią w instalacji przy montażu i filtr nie był w stanie wyłapać. Krążyło to sobie w układzie i zawory szlak trafił.

Problem dla klienta polega na tym, że zawory nie są dostępne nawet u chińczyka w fabryce. Chyba, że macie pomysł jak to skołować. Może jakieś zamienniki?

Klientowi nawet nie próbuję wciskać nowego zestawu bo te jeszcze w kredycie. Myślę, że jedyną opcją jest kolejne zaślepianie instalacji i wymiana kolejnych urządzeń na splity. Oczywiście profilaktycznie wymiana filtra- osuszacza może spowolni trochę dalszy proces niszczenia zastawu.


VRV YORK problem - joker - 2016-03-16

AKV powinien zamknąć mimo niewłaściwego czynnika.Właśnie.Co ma piernik do wiatraka?Czy jest sygnał do zamknięcia zaworu? od tego bym zaczął.Reszta jest oczywista jeśli jest to element rozprężny do wymiany.


VRV YORK problem - Jacek26 - 2016-03-17

Elektrycznie wygląda wszystko w porządku. Co zrobić jeśli od producenta urządzeń nie da się kupić tych zaworów?