Forum Klimatyzacja
Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy (/showthread.php?tid=9661)

Strony: 1 2


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Mam klimatyzator LG Basic 3,5kW.
Pomierzyłem przegrzanie i nie do końca potrafię zinterpretować wyniki.
Po jakichś 10 minutach otrzymałem:
- manometry na zaworze serwisowym: 6 st. C (8,5 bara)
- termometr cyłrowy na grubej rurze: 16 st. C

Przegrzanie wychodzi 10 st. C - według różnych postów powinno być między
6 a 10 st. C, a górna granica świadczy o za małej ilości gazu w instalacji.
Instalacja krótka, około 3m więc gazu od producenta powinno być wystarczająco.
Może ktoś z większym doświadczeniem zinterpretować moje wyniki.

Dodatkowe informacje:
- długość instalacji: 3mb
- temperatura zewnętrzna: 32 st. C
- temperatura ustawiona na pilocie klimy: 18 st. C
- wywiew w jednostce wewnętrznej zmierzony pirometrem z odległości 15cm: +/- 0 (a nawet schodzi na -2 st. C)


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

Witam

Coś źle mierzysz, kiedyś używałem pirometru ale się przekonalem że przeklamuje. Żeby mierzyć parametr przegrzania prawidlowo musi być manometr ze zintegrowanym termometrem żeby pomiar byl w czasie rzeczywistym z korekta niektorych parametrow.

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Stefanbud - niedokładnie przeczytałeś mój post. Temperaturę na rurze ssawnej mierzę termometrem cyfrowym
z przetwornikiem analogowo-cyfrowym (dosyć dokładny, skalowany we wrzącej wodzie 100 i w wodzie z lodem - 0,
chyba że też się rozkalibrował - sprawdzę).
Pirometrem mierzę tylko wywiew z jednostki wewnętrznej. Ale masz rację. Mimo że kosztują sporo
to jednak z ich dokładnością jest różnie. Mam 3 szt. i każdy wskazuje coś innego Smile

Ale wracając do LG:
1) Czy przegrzanie w podanej jednostce powinno się mieścić w granicach 6-10,
czy przy konkretnych modelach może być nieco inne ?
2) Czy niskie ciśnienie podczas trybu chłodzenia może podskoczyć do 10,5 bara
(3mb instalacji, nic nie dobijane ani odsysane) ?

I pytania powiązane:
3) Jakim konkretnie sprzętem ty mierzysz przegrzanie ? Możesz podać modele ?
W wielu postach jest pirometr chyba (CPS - żółty) z zewnętrznie podłączaną sondą temperatury.
4) Skoro mówisz że musi być manometr ze zintegrowanym termometrem żeby pomiar był w czasie rzeczywistym z korekta niektórych parametrów to jak mam traktować informacje z postów
gdzie koledzy mierzą przegrzanie za pomocą manometrów i pirometrów z zewnętrzną
sondą temperatury. Włożyć informacje z tych postów między bajki.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

Witam

Oglądam mecz, ale zacznijmy od poczatku. Czy ten basic to inwerter? Jezeli tak to napisz czym się różni od on/offa.

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - mg - 2016-06-25

Brawo Polska!!!
Z pOmiarów wynika iż usterka jest prozaiczna.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Moja jednostka to inwerter.

Dla użytkownika końcowego jeżeli chodzi o chłodzenie - niczym, w obu przypadkach
otrzymujemy zadaną temperaturę w pomieszczeniu.

Różnice:
- inwerter chłodzi i grzeje, on/off nie
- inwerter daje chłodu ile potrzeba regulując wydajność, on/off daje chłód na maxa (on) aż do osiągnięcia
zadanych parametrów (potem off)
- inwerter pobiera mniej prądu dzięki zaawansowanym silnikom, i braku włączania i wyłączania sprężarki
- inwerter ma bardziej zaawansowaną elektronikę

Reszta to raczej kosmetyka.
Możesz odpowiedzieć na moje wcześniejsze pytania ?


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - mg - 2016-06-25

Szczerze powiedziawszy to nie wiem w czym problem. Posiadasz wiedzę, narzędzia, nie potrafisz wyciągnąć wniosków?
Zacieków na obudowie JW nie zauważyłeś?


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Chłopaki, kurcze, czy wam szkoda trochę wiedzą i doświadczeniem się podzielić.

Wiem że jak sam ją zdobędę to będzie nieocenione (wynika z mojej praktyki), ale na
dobrym forum spodziewam się podpowiedzi, a nie rozwlekania niemiłosiernie tematu.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - mg - 2016-06-25

Zacznij od początku...ze zrozumieniem Wink
Twoje pomiary mijają się z logiką, nie powiedziałem prawdą.
Może więcej szczegółów o instalacji.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Jakich informacji odnośnie instalacji jeszcze potrzeba ?

Instalacja w bloku, długość ok 3mb, j.zewnętrzna na balkonie,
zawory j.zewnętrznej na wysokości j. wewnętrznej, rurociąg
na balkonie wygięty w łuk na wysokość j. zewnętrznej (odwrócone "U")


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - mg - 2016-06-25

omron12 napisał(a):Jakich informacji odnośnie instalacji jeszcze potrzeba ?
...podstawowej wiedzy?
Nie przyjmujesz do wiadomości,że pomiary są niemiarodajne, powtórz je innymi przyrządami.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Pytania:
1) Czy przegrzanie w podanej jednostce powinno się mieścić w granicach 6-10,
czy przy konkretnych modelach może być nieco inne ?
2) Czy niskie ciśnienie podczas trybu chłodzenia może podskoczyć do 10,5 bara
(3mb instalacji, nic nie dobijane ani odsysane) ?
3) Jakim konkretnie sprzętem ty mierzysz przegrzanie ? Możesz podać modele ?
W wielu postach jest pirometr chyba (CPS - żółty) z zewnętrznie podłączaną sondą temperatury.
4) Skoro mówisz że musi być manometr ze zintegrowanym termometrem żeby pomiar był w czasie rzeczywistym z korekta niektórych parametrów to jak mam traktować informacje z postów
gdzie koledzy mierzą przegrzanie za pomocą manometrów i pirometrów z zewnętrzną
sondą temperatury. Włożyć informacje z tych postów między bajki.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Amfan - 2016-06-25

Odciągnij czynnik, sprawdź wagowo i sam wyciągniesz wnioski . Przegrzew to przede wszystkim ochrona sprężarki przed zalewaniem .Dla mnie jak jest odpowiednia armatura chłodnicza ,która ochroni sprężarkę to na parowniku przegrzew może być 0


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

omron12 napisał(a):Moja jednostka to inwerter.

Dla użytkownika końcowego jeżeli chodzi o chłodzenie - niczym, w obu przypadkach
otrzymujemy zadaną temperaturę w pomieszczeniu.

Różnice:
- inwerter chłodzi i grzeje, on/off nie
- inwerter daje chłodu ile potrzeba regulując wydajność, on/off daje chłód na maxa (on) aż do osiągnięcia
zadanych parametrów (potem off)
- inwerter pobiera mniej prądu dzięki zaawansowanym silnikom, i braku włączania i wyłączania sprężarki
- inwerter ma bardziej zaawansowaną elektronikę

Reszta to raczej kosmetyka.
Możesz odpowiedzieć na moje wcześniejsze pytania ?

No właśnie dlatego Ci nie odpowiadamy żeby nie namieszać, dopuki nie spojzysz na to tak, ze on/off to uklad chlodniczy ze stałym przeplywem czynnika a inwerter ze zmiennym i tak na prawdę nikt nie wie jaki algorytm zaprogramowal producent. Poza tym inwerter sam dobiera sobie parametr przegrzania i o tym bylo nieraz na forum. Ma o wiele wiecej czujnikow ktorymi kieruje sie w doborze parametrów pracy. 6-10K to parametr przegrzania klimatyzatorów on/off. Sa firmy ktorych klimy mierzysz i masz ksiazkowo, a sa firmy gdzie wychodzi powiedzmy 2K i nic nie zrobisz.
Coraz czesciej na szkoleniach autoryzacyjnych mówią o tym zeby nie kierować sie cisnieniami tylko może poborem pradu (ja w to nie wierze do końca) a może wlasnie wydajnoscia j. w. o czym dyskutujemy w innym poscie.

Ja nigdy nie mierzylem osobno cisnienia i osobno temperatury, nie wiem ile trzeba skorygowac zeby bylo dobrze, pirometru uzywalem wylacznie do mierzenia temperatury nad wlotem a termopara z pirometru z wylotu, tylko pogladowo.

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

mg napisał(a):
omron12 napisał(a):Jakich informacji odnośnie instalacji jeszcze potrzeba ?
...podstawowej wiedzy?
Nie przyjmujesz do wiadomości,że pomiary są niemiarodajne, powtórz je innymi przyrządami.
To jakbyś wsadził kaczkę do piekarnika i wciągnął lody bambino.
Tongue

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-25

Stefanbud - dzięki za zrozumiałe odpowiedzi których potrzebowałem.

W takim wypadku pytania 1,2,4 - nieaktualne.

3) Jakim konkretnie sprzętem ty mierzysz przegrzanie ? Wspomniałeś o manometrze ze zintegrowanym
termometrem żeby pomiar był w czasie rzeczywistym z korekta niektórych parametrów. Możesz podać model ?

5) Firmy ktorych klimy mierzysz i masz książkowo - możesz podać.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

omron12 napisał(a):Stefanbud - dzięki za zrozumiałe odpowiedzi których potrzebowałem.

W takim wypadku pytania 1,2,4 - nieaktualne.

3) Jakim konkretnie sprzętem ty mierzysz przegrzanie ? Wspomniałeś o manometrze ze zintegrowanym
termometrem żeby pomiar był w czasie rzeczywistym z korekta niektórych parametrów. Możesz podać model ?

5) Firmy ktorych klimy mierzysz i masz książkowo - możesz podać.

Testo 570, sondy tempertatur, amperomirz

Electra z ty ze to brenduj tylko, kazdy najtanszy chinczyk, Kaisai to tez chyba brend.

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

A Omron Ty rozumiesz co to jest książkowo?

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - byniom - 2016-06-25

Moje zdanie , Jeżeli zakładała ci to jakś firma do żądaj aby ci naprawili na gwarancji jeżeli sam naprawiałeś o masz problem.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - DF - 2016-06-26

też używam testo 570 od kilku lat i na pomiar temperatury na rurze sondą zaciskowa biorę poprawkę, często się zdarza zazwyczaj przy agregatach chłodniczych gdzie dmucha powietrze ze skraplacza i wyniki są błędne, dużo bardziej dokładny pomiar jest sondą przylgową.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Bolas - 2016-06-26

Wycinek z książki serwisowej LG:


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Bolas - 2016-06-26

I pamiętaj że przy Basicu absolutne minimum to 3metry nie mniej.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - Fujitsu Szczecin - 2016-06-26

Witam

... i jeszcze pamietaj o jednym, jak chcesz się bawić w serwisanta to koniecznie zakladaj czpkę i szlik. Godziny spedzone przed nawiewem mogą...

Tak na serio to jedyna domowa w miare wiarygodną metodą zeby sprawdzić sprawnosc klimatyzacji jest zmierzenie temeratury wlotu i wylotu. Jezeli różnica między tymi parametrami mieści się w zakresie 10-14K to urzadzenie uwaza sie za sprawne. Przyklad: na wlo ie mamy 26st. C a wylocie 12st.C. to jest 14K. Nie zawracamy głowy. ..

Milej zabawy.

Pozdrawiam


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-26

Bolas możesz wstawić link/załącznik do całej książki serwisowej.


Pomiar przegrzania - interpretacja wyników dla konkretnej klimy - omron12 - 2016-06-26

stefanbud napisał(a):Tak na serio to jedyna domowa w miare wiarygodną metodą zeby sprawdzić sprawnosc klimatyzacji jest zmierzenie temeratury wlotu i wylotu. Jezeli różnica między tymi parametrami mieści się w zakresie 10-14K to urzadzenie uwaza sie za sprawne. Przyklad: na wlo ie mamy 26st. C a wylocie 12st.C. to jest 14K. Nie zawracamy głowy. ..

Wszystko pięknie ładnie tylko czym to zmierzyć - pirometrem czy 2 sondami temperatury na wlocie i wylocie.
I w jakiej odległości mierzyć jak najbliżej wlotu i wylotu, czy z odległości np. 10-15cm.